در پنجمین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت عنوان شد:

پیوند صورت در ایران از نظر تکنیکی امکانپذیر است، مشکل کار تیمی است

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 146448

سلامت نیوز: رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران گفت: هر چند پیوند صورت در کشور به لحاظ تکنیکی امکانپذیر است، اما به دلیل مشکلات کار تیمی، هنوز موفق به انجام آن نشده ایم.

به گزارش سلامت نیوز دکتر محسن نراقی در حاشیه برپایی "پنجمین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت" با اعلام این مطلب افزود: پیوند صورت برای کسانی که بخش عمده ای از صورت خود را از دست داده اند، امکانپذیر است و می توان با بازسازی بافت های از دست رفته صورت، آسیب دیدگان را به یک زندگی عادی بازگرداند.
وی ادامه داد: پروسه ی پیوند صورت شامل برداشت کامل بافت پوستی، عضلات، اعصاب، استخوان ها و عروق خونی از صورت فرد اهدا کننده ای که به لحاظ بالینی دچار مرگ مغزی شده، است.

به گفته رییس پنجمین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت، بسته به اندازه و وسعت آسیب یا ناهنجاری ایجاد شده در صورت فرد گیرنده ی پیوند، تیم جراحان با پیوند بافت ها شروع به بازسازی تخریب ها و نقایص صورت می کنند. به این ترتیب که هر بافت را باید به نقطه ی مشابه درگیرنده پیوند زد تا عملکرد به آن بافت بازگشته، صورت جدید، حیات خود را بازیابد.

وی با اشاره به اینکه این عمل جزو مشکل ترین اعمال جراحی ترمیمی در دنیاست که مدت عمل جراحی گاهی تا 20 ساعت به طول می انجامد، ادامه داد: انجام پیوند صورت نیازمند همکاری جراحان پلاستیک صورت؛ سروگردن، فک و صورت؛ عروق؛ مغز و اعصاب و نیز متخصصان بیهوشی؛ شیمی درمانی؛ داخلی، فیزیوتراپی و روان شناس و چند تخصص دیگر است که با توجه به نبود انگیزه های فعالیت های بزرگ گروهی، هماهنگی تیم پزشکی برای این نوع عمل جراحی کاری دشوار است.

رییس پنجمین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت اظهار داشت: برخلاف تصور، حوزه جراحی پلاستیک تنها زیبایی نیست و اینگونه اعمال جراحی نقش مهمی در ترمیم و بازسازی اعضای از دست رفته بدن به ویژه صورت در مواقع آسیب هایی همچون سوختگی ها، ضربات(تروما) ناشی از تصادفات به ویژه تصادفات با وسایل نقلیه که آمار آن نیز در کشور ما زیاد است، دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، بخش عمده ای از سخنرانی های این کنگره به درمان و ترمیم ناهنجاری های صورت که ابعاد آن بسیار وسیع تر از زیبایی است، اختصاص یافته است.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران در مورد انواع خاصی از جراحی گوش و مدل های غیرعادی آن یادآور شد: اصولا این نوع جراحی در زمره جراحی های زیبایی قرار نمی گیرد و در هیچ مرجع جراحی پلاستیک و زیبایی چنین نوع عملی به عنوان یک جراحی پلاستیک و زیبایی تعریف نشده، چون طبيعي‌ترين شکل اجزاي صورت بهترين حالت آن است، بنابراين نبايد آنها را از شکل طبيعي خارج کرد.

دکتر نراقی افزود: وظیفه ما جراحان فوق تخصص پلاستيک این است که ناهنجاري‌ها و موارد غير طبيعي را به حالت طبيعي تبديل کنیم نه اينکه شکل طبيعي را به شکل غير طبيعي تغییر دهیم، چرا که زماني که جزیي از چهره را از شکل طبيعي خارج مي‌کنيم نه تنها زيبايي را به فرد اضافه نکرده‌ايم که زيبايي وي را نيز از بين برده‌ايم از طرف دیگر در تعريف زيبايي گفته مي‌شود، بايد بين اجزاي صورت تناسب وجود داشته باشد تا چهره زيبا ديده شود.

گفتنی است، پنجمین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت" که با حضور متخصصانی از 27 کشور جهان در مرکز همایش های رازی تهران از روز جمعه 11 اردیبهشت ماه آغاز شده بود، روز یکشنبه13 اردیبهشت به کار خود پایان می دهد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84605s, 18q