اهداي پلاسما درداخل کشوردسترسي بيماران به داروهاي مشتق راآسان مي کند

۱۳۸۷/۱۱/۰۲ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 14646
 اهداي پلاسما درداخل کشوردسترسي بيماران به داروهاي مشتق راآسان مي کند
به گزارش روز سه شنبه اين روابط عمومي، سازمان بهداشت جهاني براي جلوگيري از انتقال بيماريهاي بومي، تامين فرآورده هاي پلاسمايي(دارويي) مورد نياز بيماران هر کشور را از پلاسماي خون مردم همان کشور را توصيه مي کند.
بر اساس اين گزارش، از پلاسما داروهايي تهيه مي شود که برخي از بيماران خاص از جمله هموفيلي ها براي استمرار زندگي به آن ها نياز دارند.

با توجه به اينکه بعضي از اين بيماران مجبور به تزريق روزانه و يا هفتگي اين داروها بوده و از سويي اين داروها به مقدار محدود در دنيا تهيه مي شود که خريد آن ها نيز به سادگي امکان پذير نيست لذا براي تامين داروي مورد نياز بيماران ايراني از سالم ترين پلاسماي خون، نياز به ايثارهموطنان سالم در اهداي فقط قسمتي از پلاسماي خونشان و مرکزي مطمئن و استاندارد براي جمع آوري پلاسماي خون نيکوکاران در داخل کشور است تا با پالايش و فرآوري آن بتوان به سالم ترين داروي مورد نياز بيماران دسترسي يافت.

اين گزارش مي افزايد، مرکز جمع آوري پلاسماي بيودارو به عنوان نخستين مرکز مجهز در ايران و خاورميانه با به کارگيري کادر مجرب بهداشتي و پزشکي و پيشرفته ترين تجهيزات، قسمتي از پلاسماي خون افراد نيکوکار سالمي که داوطلبانه به اين مراکز مراجعه مي کنند را دريافت کرده و براي توليد داروهاي مشتق از پلاسما آماده مي کند.

پلاسماهاي اهدايي نيکوکاران با همکاري شرکت بيوتست آلمان به داروهايي مثل فاکتورهاي 8و 9انعقادي، ايمونوگلوبولين هاي پلي والان و هايپرايمون(ضد کزاز، ضد هاري و آنتي دي) و آلبومين تبديل مي شود و تحت نظارت وزارت بهداشت کشورمان و از طريق داروخانه هاي مجاز در دسترس بيماران قرار مي گيرد.
اين داروها در تمام دنيا بسيار گران قيمت است و وزارت بهداشت براي تامين نياز تمام بيماران ايراني، سالانه دهها ميليون دلار براي خريد آن ها از ديگر کشورها هزينه مي کند.

شرکت بيودارو از بهار سال 85که فعاليت رسمي خود را آغاز کرد تا کنون 20هزار ليتر پلاسماي نيکوکاران را جمع آوري و 16هزار ليتر پلاسماي اهدايي، شامل 19هزار و245ويال آلبومين، 82هزار ويال ايمونوگلوبولين و سه هزار و 223ويال فاکتور هشت انعقادي مي شود که براي رفع نياز بيماران در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.3954s, 18q