بهای سنگین غیرنظامیان عراقی بابت تروریسم، خشونت و مخاصمه مسلحانه

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 146468

سلامت نیوز:طبق آماری که اخیرا در بغداد از سوی هیئت یاری رسانی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) منتشر گردید، در جریان عملیات تروریستی و خشونت ها در عراق در ماه آوریل 2015، جمعاً 812 عراقی کشته و یک هزار 726 نفر مجروح شده اند.*
تعداد کشته شدگان غیرنظامی 535 نفر (شامل 30 نفر پلیس غیرنظامی و همچنین تلفات در استان انبار) بوده و در عین حال یک هزار 456 غیرنظامی (شامل 58 پلیس غیرنظامی و مجروحان استان انبار) نیز مجروح شده اند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران علاوه بر آن 277 عضو نیروهای امنیتی عراق (شامل اعضای نیروهای پیشمرگه، نیروهای امنیتی، و شبه نظامیانی که همراه با ارتش می جنگند، به استثنای تلفات مربوط به عملیات در استان انبار) نیز کشته و 270 نفر زخمی شده اند.
بیشترین میزان تلفات دراستان بغداد با تلفات یک هزار 165 غیرنظامی (319 کشته و 846 زخمی) رخ داده است. میزان تلفات در استان دیاله 26 کشته و 55 زخمی، در کرکوک 30 کشته و 18 زخمی، صلاح الدین 34 کشته و 13 مجروح، و در نینوا 33 کشته و 3 زخمی بوده است. به موجب اطلاعاتی که یونامی از طریق ادارۀ کل بهداشت استان انبار بدست آورده است، تعداد تلفات در این استان بالغ بر 601 غیرنظامی (88 کشته و 513 مجروح) بوده است. این رقم شامل 21 کشته و 249 مجروح در رمادی، و 67 کشته و 264 زخمی در فلوجه می باشد.
در این ارتباط، آقای یان کوبیش، نماینده ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، اظهار داشت "هر روز تعداد زیادی از عراقی های بیگناه به خاک غلطیده، و قربانی اعمال جنایتکارانه تروریستی و مخاصمه مسلحانه جاری در برخی از استان های این کشور می شوند."

***
* تذکر: به طور کلی، یونامی قادر نیست صحت میزان تلفات در مناطق درگیری را به طور مؤثری ارزیابی کند. ارقام مربوط به تلفات در استان انبار از سوی اداره بهداشت ارائه می شود که در بالا به آن اشاره شد. این امکان وجود دارد که به علت ناآرامی اوضاع و اختلال در ارائه خدمات اداره بهداشت استان انبار، آمار تلفات ارائه شده از سوی اداره مذکور کاملا بیانگر تعداد تلفات در آن مناطق نباشد. در برخی موارد یونامی صرفاً تا اندازه ای قادر به تایید برخی حوادث است. یونامی همچنین گزارش هایی، بدون آن که قادر تعیین صحت آن ها باشد، در خصوص میزان زیاد تلفات تعداد نامشخصی از افراد در نتیجه آثار ثانوی خشونت ها پس از فرار از موطن شان دریافت می کند که به علت عواملی از قبیل کمبود آب، غذا، دارو یا مراقبت های پزشکی رخ می دهد. بنا به این دلایل، ارقام گزارش شده را باید حداقل آمار ممکن قلمداد کرد.
یونامی همچنین گزارش هایی مبنی بر اینکه حدود 300 نفر از مردان طایفه ایزدی، که در ماه اوت 2014 به اسارت داعش درآمده و به زور به اسلام گرویده بودند، احتمالا در 27 آوریل در تل عفار به قتل رسیده اند. یونامی می کوشد صحت و سقم این گزارش را احراز نماید، که در صورت صحت، آمار حداقلی تلفات غیرنظامیان در ماه آوریل تغییر فاحشی خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14863s, 18q