مسئله جمعیت توهم نیست/ ایرانیان باید به کودک‌آوری تشویق شوند

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 146473

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: موضوع جمعیت مشکل جدی است و توهم یا از نگاه متعصبانه مذهبی برخاسته نیست، این نگاه کاملاً هوشمندانه و ملی و در جهت استقلال و امنیت کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم روز جهانی ماما که امروز در وزارت بهداشت در حال برگزاری است، اظهار داشت: ای کاش در گروه پرستاری نیز رفتارهایی شبیه آنچه در گروه مامایی رخ می‌دهد را شاهد بودیم و آنها قضیه را سیاسی نمی‌کردند و کار از مسیر عقلانیت پیش می‌رفت تا فشار، زیرا تجربه نشان داده است که افراد تندرو و زورگو هیچ‌وقت به نتیجه نمی‌رسند. خوشحالیم که کارها در گروه مامایی به خوبی پیش می‌رود.

وی افزود: موضوع جمعیت مشکل جدی است و توهم یا از نگاه متعصبانه مذهبی برخاسته نیست، این نگاه کاملاً هوشمندانه و ملی و در جهت استقلال امنیت کشور است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ایرانیان باید به کودک‌آوری تشویق شوند. دیدگاه متعصبانه، زمانی است که بحث ازدواج را جدی نگیریم، بانک‌ها به کمک نیایند و مجلس قوانینی را در این خصوص تصویب نکند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به نگاه رئیس‌جمهور به اشتغال، تصریح کرد: بنده در جلسه‌ای خصوصی با رئیس‌جمهور درباره استفاده وزارت بهداشت از بخشی از دارایی بلوکه‌شده کشور در برخی بانک‌ها پیشنهاد دادم و ایشان سرسختانه بر این موضع تأکید کردند که باید به فکر حفظ آن منابع باشیم تا در ادامه بتوانیم برای اشتغال هزینه کنیم.

وزیر بهداشت گفت: ما در آموزش مشکلاتی داریم، خیلی بد است که مامایی تربیت شود، اما زایمانی طبیعی انجام نداده یا 5 نوزاد نگرفته باشد. این مشکلات را در مورد متخصصان زنان نیز داریم و از دکتر آقاجانی می‌خواهم به معاون توسعه، بخشنامه کند که هیچ بیمارستانی در صورتی که اتاق زایمان ندارد ادامه کار ندهد.

وی افزود: اکثر متخصصان زنان، خانم‌ها هستند و به خاطر مسائل زندگی نمی‌توانند شب کار کنند، از طرفی، بیمارستان‌ها اتاق‌های زایمان را به اتاق عمل سزارین تبدیل می‌کنند، بنابراین باید این دستورالعمل وجود داشته باشد که هر بیمارستانی می‌خواهد بخش زایمان داشته باشد، باید فضایی را برای زایمان بی‌درد، آب‌درمانی و غیره اختصاص دهد.

وی ادامه داد: بحث تعرفه‌ها در کتاب ارزشیابی نسبی به خوبی دیده شده است و باید کاری کنیم که بیمه‌ها با ماماها قرارداد ببندند.

وزیر بهداشت درباره سختی کار ماماها و مطالبه آنها برای کاهش 5 سال خدمت اظهار داشت: اکنون همه گروه‌ها فکر می‌کنند که کارشان سخت است. در گروه‌های پزشکی حداقل 9 گروه هستند که کار خود را سخت می‌دانند. آزمایشگاه، رادیولوژی، ماماها و کارگران برخی بخش‌ها نیز معتقدند که کارشان سخت است. از ماماهای عزیز می‌خواهم که شرایط کنونی کشور را درک کنند، سال گذشته نفت بشکه‌ای 108 دلار فروخته می‌شد و اکنون به کمتر از 50 دلار کاهش یافته است، باید شرایط کشور را درک کنیم و به تدریج به انجام امور اینچنینی بپردازیم.

وی تأکید کرد: امیدواریم ماماها بحث‌های بین خود و متخصصان زنان را جدی نکنند، اکنون در جامعه ما عده‌ای به دنبال این هستند که پرستار و پزشک، ماما و متخصص زنان، معلمان و وکلا و وکلا و پرستاران را در مقابل هم قرار دهند، باید از این مسائل عبور کنیم، زیرا در فضای غبارآلود کسی به حق خود نمی‌رسد.

وی گفت: البته به معنای بی‌توجهی ما به مشکلات شما نیست، ان شاءالله سطوح عالی رشته مامایی دایر شود و بتوانیم از ماماها به جای پرستاران در بخش‌های زایمان استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما برای هر کودک یا مادری که فوت می‌کند باید تیمی بفرستیم به ویژه در مرگ مادران، چرا که اگر سیستم کنترل دقیقی داشته باشیم نباید مرگ مادری اتفاق بیفتد. بنده خودم شخصاً بر این موضوع نظارت می‌کنم. ما برای سردشت بیش از چهار گروه فرستادیم. همچنین کسانی که فکر می‌کردند با ترویج زایمان طبیعی میزان مرگ و میر مادر و نوزاد افزایش پیدا می‌کند، شاهد بودند که نه تنها این میزان افزایش پیدا نکرد، بلکه شاهد کاهش آن نیز بودیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.37487s, 18q