کاهش هفت و نيم درصدي سزارين

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 146481

سلامت نیوز: معاون درمان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از کاهش 5 و 7 دهم درصدي سزارين در سال گذشته خبر داد و گفت: پس از اجراي طرح زايمان رايگان در کشور تا پايان پارسال، 470 هزار زايمان طبيعي درکشور انجام شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا، دکتر محمد آقاجاني امروز در مراسم گراميداشت روز جهاني ماما گفت: تا پيش از طرح تحول، زايمان بي درد تنها در 20 مرکز انجام مي شد و در حال حاضر اين تعداد به 220 مرکز گسترش يافته است.

وي به سياست هاي ابلاغي جمعيت از سوي مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: از آن جا که 70 درصد مرگ و مير کودکان مربوط به نوزادن و در بين نوزان نيز 70 درصد مرگ ها در 24 ساعت اوليه زايمان رخ مي دهد راهکار حوزه درمان نيز ترويج زايمان طبيعي است.

معاون درمان وزير بهداشت يکي از مهم ترين محورهاي طرح حمايت از زايمان طبيعي را توسعه و بهسازي بلوک هاي زايمان عنوان کرد و افزود: بنابراين محور در 110 بيمارستان شاهد توسعه و ساخت اين بلوک ها بوده ايم و در 256 زايشگاه نيز اين بلوک ها بازسازي شده‌اند.

وي ادامه داد: امسال نيز با هزينه اي حدود 203 ميليارد تومان هزار و 100 واحد اختصاصي زايمان در بيمارستان هاي دولتي راه اندازي مي شود.

آقاجاني با اشاره به اينکه سه محور به هفت محور اصلي طرح ترويج زايمان طبيعي امسال افزوده مي شود گفت: آموزش يکي از موضوعات جدي اين حوزه است به صورتيکه تاکنون 10 هزار نفر از ارائه دهندگان خدمات در اين حوزه آموزش ديده اند.

وي با بيان اينکه شاخص مرگ و مير کودکان از يک و هفت دهم درصد در سال 92 به يک و سه دهم درصد در سال گذشته رسيده است افزود: امسال نيز با جديت برنامه هاي طرح زايمان طبيعي ادامه مي يابد و اميدواريم در راستاي ارائه خدمات بهتر بتوانيم نيروي انساني مامايي را ساماندهي کنيم، تجهيزات بلوک هاي زايمان را تامين کنيم، کيفيت خدمات زايمان را ارتقا دهيم و نقل و انتقال بين بيمارستاني و پذيرش مادر باردار را ساماندهي کنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20797s, 18q