امکان ذخیره خون خود بیماران وجود دارد

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 146482

سلامت نیوز:رئيس سازمان انتقال خون با بيان اينكه روش هاي متفاوتي براي انتقال خون خودي وجود دارد، گفت: متاسفانه هنوز امكانات لازم براي اين امر در كشور فراهم نشده است. از اين رو، ضروريست بيمارستان هاي كشور به سيستم هاي انتقال خون و سرويس هاي آن مجهز شوند تا سرويس هاي انتقال خون بتوانند خدمات ارائه دهند.

به گزارش سلامت نیوز علی‌‌اکبر پورفتح‌الله، رئيس سازمان انتقال خون در برنامه راديويي «ره آورد» شبكه راديويي سلامت با بيان اين كه امکان ذخیره خون خود بیماران قبل از عمل جراحی وجود دارد، گفت: امروزه تلاش مي شود كه از خون ديگران استفاده نشود، به خاطر اين كه خون يك نوع پيوند است و ما يك بافت ناشناخته اي را از يك فرد ناشناخته به فرد ديگري تزريق مي كنيم. از اين رو تلاش مي شود تا از خون خود بيمار استفاده شود. بنابراين رویکرد جدید انتقال خون در دنیا، ذخیره و استفاده از خون خود بیماران برای موارد غیر اورژانسی در عمل‌های جراحی است که ایمن تر است.

وي با اشاره به مديريت خون بيمار ادامه داد: ادبياتي در دنيا تحت عنوان «مديريت خون بيمار» در حال شكل گيري است كه اين ادبيات داراي شكل هاي متفاوتي است؛ يكي اين كه، كم خوني بيماراني كه جراحي انتقادي دارند، را قبل از اين كه عمل جراحي انجام شود، اصلاح كنيم. بر همين اساس، اگر پزشكان به اين امر توجه كنند، مي توانند ميزان مصرف خون ديگران را به حداقل برسانند.

پورفتح‌الله با بيان اين كه در ايران امكان انتقال خون خودي وجود دارد، افزود: از فردي كه مي خواهد عمل جراحي انجام دهد، مي خواهيم كه چند روز قبل از عمل بيايد و خون خود را اهدا كند، اين امر باعث مي شود خون وي رقيق شده و در حين عمل نيز خونريزي كم تري داشته باشد.

وي در ادامه با اشاره به امکان بازگشت خون بیمار حین جراحی به بدن با دستگاه‌های ساکشن، اظهاركرد: طب بدون انتقال خون در دنیا مطرح شده که با دستگاه‌های ساکشن حین جراحی خون خود فرد را جمع‌آوری کرده و با عبور از فیلترهای استریل پس از تسویه آن را دوباره به بدن بیمار منتقل می‌کنند.

پورفتح‌الله در ادامه تضعيف سيستم ايمني را يكي از اثرات انتقال خون از ديگران دانست و بيان كرد: به ازای هر واحد خونی که به بیمار تزریق می‌شود تا 50 درصد شانس عفونت بیمارستانی در گیرنده افزایش پیدا می‌کند.

وي با بيان اين كه روش هاي متفاوتي براي انتقال خون خودي وجود دارد، گفت: متاسفانه هنوز امكانات لازم براي اين امر در كشور فراهم نشده است.از اين رو، بايد بيمارستان هاي كشور به سيستم هاي انتقال خون و سرويس هاي آن مجهز شوند تا سرويس هاي انتقال خون بتوانند خدمات ارائه دهند. همچنين يكي از دلايلي كه پزشكان و مراكز درماني از انتقال خون خودي بهره نمي گيرند و تمايل كم تري به آن نشان مي دهند، چرخه اقتصادي انتقال خون است.

رئيس سازمان انتقال خون در پايان اين برنامه راديويي اظهارداشت: متاسفانه به واسطه اين كه خون و فرآورده هاي خوني به طور رايگان در اختيار مراكز درماني و بيمارستان ها قرار مي گيرد، آن ها تمايل كم تري براي استفاده از روش هاي ديگر هستند ، كه اميدواريم با پيگيري هاي لازم در اين زمينه بتوانيم در راستاي مديريت مصرف خون تلاش كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.73702s, 19q