استعمال دخانيات در دوران بارداري، به غده تيروئيد مادر و جنين آسيب مي‌رساند

۱۳۸۷/۱۱/۰۲ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 14656
استعمال دخانيات در دوران بارداري، به غده تيروئيد مادر و جنين آسيب مي‌رساند
بر اساس نتايج اين پژوهش جديد، استعمال دخانيات در دوران بارداري مي‌تواند تغييرات بالقوه خطرناكي روي غده تيروئيد مادر و جنين بوجود آورد.

دكتر بيجاي وايديا، پژوهشگر و كارشناس دانشكده پزشكي پنينسولا در مركز پزشكي و بيمارستان سلطنتي دوون و اكستر در انگليس به همراه دستياران خود در اين زمينه مطالعه و بررسي انجام داده‌اند.

دكتر وايديا در اين باره خاطرنشان كرد: ما روي تاثير سيگار بر عملكرد غده تيروئيد در دو گروه از زنان بارداري كه در مراحل مختلف حاملگي بوده‌اند، مطالعه كرديم. يك گروه از آنها در سه ماهه نخست و گروه ديگر در سه ماهه سوم بارداري شان بودند.

وي افزود: در هر دو گروه دريافتيم كه استعمال سيگار در طول بارداري منجر به بروز تغييراتي در ميزان هورمون‌هاي تيروئيد مادر مي‌شود.

وي تاكيد كرد كه عملكرد مطلوب غده تيروئيد مادر در دوران بارداري برداشتن يك بارداري موفق و سالم نقش حياتي ايفا مي‌كند. در حالي كه اگر اين غده كار خود را به خوبي انجام ندهد خطر سقط جنين افزايش پيدا مي‌كند.

هم چنين اشكال در كار تيروئيد ممكن است احتمال زايمان زودرس و پيش از موعد و يا تولد نوزاد زير وزن طبيعي يا مبتلا به مشكلات عصبي فيزيولوژيكي را به ميزان قابل ملاحظه‌اي افزايش دهد.

از سوي ديگر اين پژوهش نشان داد كه سيگار كشيدن مادر تاثيرات مشابهي را نيز روي عملكرد تيروئيد جنين بر جاي مي‌گذارد و تهديد مهمي براي سلامت نوزاد است.

به گزارش ایسنا، شرح اين تحقيق در مجله «درون ريزشناسي و متابوليسم باليني» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1817s, 18q