پرتقال کاهش دهنده کلسترول خون و پيشگيري کننده از عفونت‌هاي ويروسي است

۱۳۸۷/۱۱/۰۲ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 14662
پرتقال کاهش دهنده کلسترول خون و پيشگيري کننده از عفونت‌هاي ويروسي است
مصرف زياد پرتقال علاوه بر پيشگيري از سرطان معده، در پيشگيري از انواع ديگر سرطانها نيز مؤثر است.

سرطان مري در اشخاصي كه پرتقال زياد مي‌خورند، 50 درصد كمتر از اشخاصي است كه آن را كمتر مصرف مي‌كنند و يا اصلاً نمي‌خورند. همچنين ميزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پايين‌ترين حد قرار دارد.

محققان دريافته‌اند كه پرتقال و ساير مركبات در پايين آوردن كلسترول خون نيز مؤثرند و اين خاصيت مديون وجود پكتين يا ماده اليافي پوست و ورقه‌هاي نازك مابين پره‌هاي پرتقال است.

در مواردي كه هدف كاهش كلسترول و تأمين سلامت شريان‌ها باشد، براي استفاده از حداكثر نيروي درماني پرتقال، توصيه مي‌شود كه پرتقال را با لايه سفيد رنگ زير پوست و لايه‌هاي نازك داخل پرتقال كه حاوي پكتين هستند مصرف كنيد.

پيشگيري از عفونت‌هاي ويروسي از خواص ديگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد. دانشمندان اين خاصيت را فقط به دليل ويتامين C موجود در آن نمي‌دانند، بلكه معتقدند كه ممكن است يك تركيب ناشناخته ضد ويروسي نيز در عصاره پرتقال موجود باشد.

لازم است بدانيد كه يك ليوان آب پرتقال داراي 120 ميلي گرم ويتامين C يعني دوبرابر مقدار توصيه شده در روز است و علاوه بر آن داراي مقاديري كلسيم، پتاسيم، نياسين و اسيد فوليك است. آب پرتقال سرشار از الياف (فيبر) است، به ويژه اگر با (Pulpe) يا گوشت ميوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه كه سردتر باشد و در يخچال نگهداري شود ويتامين C آن بيشتر حفظ خواهد شد.

آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئين و كلسيم قابل جذب و نيز قند كافي، يك ماده مغذي و مقوي محسوب مي‌شود كه مي توان به منظور تقويت عمومي بدن از آن استفاده كرد.

وجود هورمون‌هاي كلسيم، فسفر، آهن، ويتامين A و ويتامين C در پرتقال، شرايط لازم را براي رشد ونمو استخوان‌ها و عاج سازي به منظور استحكام دندان‌ها فراهم مي‌كند؛ براي تقويت و رشد اطفال و نيز تأمين مواد لازم بدن، مصرف آن به زنان باردار و شيرده توصيه مي‌شود.

مصرف پرتقال به دليل اين كه حاوي مواد معدني كافي به ويژه پتاسيم است، منجر به افزايش حجم ادرار در طول شبانه روز ‌شده و از اين طريق سموم بدن دفع مي‌شود، در نتيجه انسان را با نشاط مي‌سازد.

لازم به ذكر است، آن عده از بيماران آسمي، رماتيسمي و پوستي كه روزانه مقداري تركيبات كورتون مصرف مي‌كنند براي جلوگيري از عوارض دارو پيوسته بايد مقداري پتاسيم مصرف كنند كه البته طبيعي‌ترين راه، مصرف پرتقال است.

در فصولي كه پرتقال فراوان است، بهترين و طبيعي‌ترين راه مبارزه با يبوست خوردن روزانه يك تا دو ليوان آب پرتقال است.

پرتقال بهترين محرك براي افزايش اشتها است؛ به همين دليل سعي كنيد آن را قبل از غذا ميل كنيد نه بعد از آن.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.69138s, 18q