جابه‌جايي نوزاد از قصور تا هنجارشكني

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 146683
جابه‌جايي نوزاد از قصور تا هنجارشكني

سلامت نیوز: درهفته‌هاي گذشته موضوع جابه‌جايي نوزادان در يكي از بيمارستان‌هاي تهران جنجال‌آفرين شده بود. با وجود اينكه بعد از تولد هر كودك نام و مشخصات او روي يك دستبند نوشته شده و به دست او بسته مي‌شود در موقعيت‌هايي نظير انجام سونوگرافي و شير دادن به نوزاد اين احتمال وجود دارد كه نوزادان جابه‌جا شوند.

به گزارش سلامت نیوز، ايرج خسرونيا رئيس دادگاه بدوي سازمان نظام‌پزشكي در روزنامه آرمان نوشت:با توجه به اين تعويض كه در بيمارستانی در پايتخت صورت گرفته بود اقدامات تضميني و اطمينان‌بخش ديگر هم براي صحت هويت او نظير تست DNA لحاظ شد تا كمترين شك و ترديدي در اين زمينه وجود نداشته باشد. به طور كلي، در مواردي كه افراد با بيمارستان‌ها و كادر پزشكي در ارتباط هستند و احساس مي‌كنند حقي از آنها ضايع شده در كنار اينكه بايد افراد دقت لازم را بكنند تا از اشتباهات جلوگيري شود مي‌توانند شكايات خود را از طريق پزشكي قانوني و تست DNA تكميل كنند و اگر كادر بيمارستاني و پزشكان مقصر باشند از اين طريق مجازات‌هايي هم در نظام‌نامه پزشكي و هم در قانون متوجه اين افراد است كه قابل پيگيري است. اشتباهاتي كه در محيط‌هاي درماني رخ مي‌دهد و باعث مرگ يا صدمه ديدن برخي يا در مواردي موجب جابه‌جايي مي‌شود تا حد زيادي مي‌تواند ناشي از اشتباهات كادر بيمارستاني باشد.

در پي دستور وزير بهداشت و براي رسيدگي به موقع به تخلفات بر اساس آيين‌نامه تاسيس بيمارستان‌ها، پرونده جابه‌جايي نوزاد در يكي از بيمارستان‌هاي خصوصي تهران مورد رسيدگي قرار گرفت و به موجب مفاد آيين‌نامه‌ها و بخشنامه‌هاي موجود ضمن تذكر كتبي به بيمارستان، به استناد آيين‌نامه تاسيس بيمارستان‌ها، بيمارستان به دادسراي ويژه جرائم پزشكي معرفي شد. نظارت بر تمام امور فني، خدمات پزشكي، پيراپزشكي بيمارستان و پاسخگويي در ارتباط با اقدامات انجام شده مطابق با قوانين و دستورالعمل‌هاي وزارت بهداشت به عهده مسئولان بيمارستان‌هاست. بعد از بررسي اين پرونده مشخص شد در اين حادثه كاركنان بيمارستاني نقشي نداشته و خود والدين نوزاد مقصر و مسئول اين جابه‌جايي بوده‌اند.

ماجرا از آنجا آغاز مي‌شود كه زماني كه پرستاران و كاركنان بيمارستاني قصد داشتند نوزاد را براي آزمايش‌هاي پزشكي بعد از تولد به بخش ديگري منتقل ‌كنند والدين نوزاد با اينكه اسم كودك با دستبند روي دست او نصب شده بود كودك را اشتباهي برمي‌دارند و زماني كه به منزل رجوع مي‌كنند تازه متوجه اين قصور و اشتباه پيش آمده مي‌شوند و مساله را گزارش مي‌دهند درحالي كه در بيمارستان‌ها طبق قانون پرستاران و مسئولان مربوطه كودكان را ارجاع داده و براي رفتن آماده مي‌كنند. اين والدين با هنجارشكني خودشان اقدام به برداشتن كودك و ترك بيمارستان كرده بودند. مشكل به وجود آمده به دليل عجله خود والدين بوده و قصور پزشكي يا كادر بيمارستاني در ميان نبوده است. با وجود اين، احتمال اشتباهات و جابه‌جايي نوزادان در بيمارستان‌ها و محيط‌هاي درماني به واسطه شلوغي و تعداد زيادي از كودكان كه هر روز در اين اماكن متولد مي‌شوند وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امیرعباس
بسیار متاسفم از بیمارستان .....با این همه عناوین جعلی که از وازت بهداشت و درمان بعنوان بیما رستان درجه ا و ممتاز و ..... دریافت کرده است . همه اینها تقصیر وزیر بهداشت است که نظارت دقیقی بر عملکرد مسئولین فنی بیمارستان ندارند. من مدت یک سال در بخش ویژه این بیمارستان کار میکردم. متاسفانه همیشه قبل از اینکه بازرسین وزارت بهداشت بیایند همه از یک هفته قبل آماده بودند و اگر هم حین بازرسی مشکلی و ایرادی میدیدند با دادن پول براحتی لاپوشانی میکردند.
6.47124s, 19q