تهران در میان خطرناک ترین شهرهای جهان

خطرناک ترین شهر جهان از نظر بلایای طبیعی کجاست؟

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 146694
خطرناک ترین شهر جهان از نظر بلایای طبیعی کجاست؟

سلامت نیوز: در گزارشی تازه بر پایه داده‌های علمی، مناطق بزرگ شهری جهان از نظر آسیب‌پذیری در برابر بلاهای طبیعی رده‌بندی شده‌اند. خطرناک‌ترین مناطق، کلان‌شهرهای مناطق ساحلی قاره آسیا هستند. نام تهران در میان ده شهر خطرناک جهان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، معروفترین و بزرگترین سکونتگاه های بشر مدرن خطرناک ترین آن ها هم هست گرچه باور این نکته سخت است اما حقیقت این است که بسیاری از افراد در کشورهای پیشرفته و شهرها یی با استاندارد بالای زندگی، بر روی یک بمب ساعتی زندگی می کنند و اصلا هم از این مسئله احساس خطر نمی کنند
بر پایه‌ی گزارش شرکت بیمه اتکایی سوییس، سوییس ره (Swiss Re) این شهرها هر کدام به دلیلی در زمره پر ریسک ترین شهرها برای زندگی طبقه بندی شده اند.


جدول زیر شرح مختصری از وضعیت این ده شهر است

ردیف شهر خطر
1 توکیو و یوکوهاما زلزله
2 مانیل زلزله و طوفان و سیل
3 مصب رودخانه مروارید طوفان و سیل
4 اوزاکا زلزله و سیل
5 ناگویا زلزله سیل و طوفان
6 جاکارتا سیل زلزله
7 کلکته سیل
8 شانگهای سیل
9 لس آنجلس زلزله
10 تهران زلزله


رتبه ۱: شهرهای توکیو و یوکوهاما
به گزارش دویچه وله و بر پایه‌ی گزارش محققان موسسه شرکت "سوییس ره"، ۱ / ۵۷ میلیون انسان را در این دو شهر مخاطرات طبیعی تهدید می‌کنند که در این میان خطر زلزله از دیگر فجایع طبیعی بیشتر است.


رتبه ۲: مانیل
مانیل پایتخت فیلیپین در ساحل شرقی خلیج مانیل و در مصب رودخانه پاسیگ واقع شده است. ۶ / ۳۴ میلیون نفر ساکن این شهر و حومه‌ی آن را خطر زمین‌لرزه تهدید می‌کند. دومین فاجعه‌ی طبیعی که می‌تواند زندگی مردم این منطقه را به مخاطره بیندازد، طوفان است و پس از آن خطر سیل.


رتبه ۳: مصب رودخانه مروارید
کلان‌شهرهای هنگ کنگ، ماکاو و کانتون در پای‌رود رودخانه‌ی مروارید (Pearl River) واقع شده‌اند. در جنوب چین ۵ / ۳۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند که برای آنها طوفان بزرگترین تهدید‌کننده در میان فجایع طبیعی به شمار می‌رود. سیل دیگر بلای طبیعی است که پس از طوفان زندگی مردم این منطقه را تهدید می‌کند. در سراسر جهان ۱۵۷ میلیون انسان در معرض خطر طوفان قرار دارند.


رتبه ۴: اوزاکا
در منطقه‌ی پیرامون شهرهای اوزاکا و کوبه در ژاپن مجموعا ۱ / ۳۲ میلیون نفر زندگی می‌کنند. بزرگترین خطری که این جمعیت را تهدید می‌کند زمین‌لرزه است و پس از آن طوفان و سپس خطر سیل.


رتبه ۵: جاکارتا
پایتخت اندونزی بر روی مصب رود سیلیونگ در جزیره‌ی پرجمعیت جاوا ولقع شده است. در پرجمعیت‌ترین شهر اندونزی زندگی ۷ / ۲۷ میلیون نفر را خطر زمین‌لرزه تهدید می‌کند. سیلاب دومین خطری است که احتمال آن پس از زلزله بسیار بالاست.


رتبه ۶: ناگویا
در ناگویا، سومین شهر مهم اقتصادی ژاپن، ۹ / ۲۲ میلیون نفر در معرض خطر زمین‌لرزه، طوفان و سیل قرار دارند. در گزارش Swiss Re آمده است که رشد و گسترش شهرها خطر آسیب‌پدیری جمعیت بالقوه تحت تاثیر بلایای طبیعی را بیشتر می‌کند. بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از دو سوم جمعیت زمین شهرنشین خواهند بود.


رتبه ۷: کلکته
در سومین شهر بزرگ هند از نظر تراکم جمعیت که بر روی مصب رودخانه‌ی گنگ واقع شده، بزرگترین خطری که جان و زندگی مردم را تهدید می‌کند خطر سیل است. ۹ / ۱۷ میلیون انسان در معرض خطر سیل قرار دارند.


رتبه ۸: شانگهای
در چین در منطقه‌ای که در مصب رودخانه یانگ تسه کیانگ واقع شده است، ۷ / ۱۶ میلیون انسان در معرض خطر سیلاب قرار دارند. سیل، بزرگترین خطر برای انسان در سراسر جهان محسوب می‌شود و در سراسر جهان زندگی ۳۷۹ میلیون انسان را تهدید می‌کند.


رتبه‌ ۹ : لس آنجلس
در این شهر بیش از ۱۶ میلیون انسان در معرض مخاطرات طبیعی و بیش از همه در معرض خطر زلزله قرار دارند. لس آنجلس تنها شهر غیرآسیایی است که از نظر جمعیت بالفوه تحت تاثیر زلزله، در میان ۱۰ شهر آسیب‌پذیر جهان قرار گرفته است.


رتبه‌ی ۱۰: تهران
بر پایه‌ی گزارش شرکت بیمه اتکایی سوییس، سوییس ره (Swiss Re) تهران با ۶ / ۱۵ میلیون جمعیت، دهمین شهر دنیا از نظر آسیب‌پذیری در برابر بلایای طبیعی است. این شهر بر اساس شاخص "جمعیت بالقوه تحت‌تاثیر زلزله" ششمین شهر آسیب‌پذیر جهان به شمار می‌رود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67059s, 19q