اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي، كليد رونق صنعت گردشگري

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۴:۲۳ - کد خبر: 146730

سلامت نیوز:امروزه گردشگری دومین صنعت دنیا با گردش مالی هزار و دویست میلیارد دلار بعد از صنعت نفت است. صنعتی که تاکنون در ایران نادیده گرفته شده است. هجوم گردشگران ايراني در روزهاي تعطيلات به كشورهاي همسايه، خود گواه روشني بر اين مسئله است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون،گويا در سايه بي‌توجهي مسئولان به اين صنعت پردرآمد، نگاه مردم كشورمان به آثار و جاذبه‌هاي گردشگري كشورهاي همسايه مصداق ضرب‌المثل مرغ همسايه غاز است، مي‌باشد.


نبود نقشه راه در حوزه گردشگري
شايد بتوان نبود نقشه راه، زيرساخت و سرمايه‌گذاري پايدار در حوزه گردشگري را مهم‌ترين دلايل عدم توسعه اين صنعت در كشور دانست. از آنجايي‌كه هميشه مسئولان در سخنان خود از ايران به‌عنوان كشور چهار فصل با جاذبه‌هاي طبيعي بي‌نظير، آثار باستاني چند هزار ساله و فرهنگي فاخر ياد مي‌كنند، با برنامه‌ريزي و حمايت از فعالان اين عرصه مي‌توان به آينده اين صنعت و شكوفايي اقتصاد كشور اميدوار بود.


در حال حاضر مسئولان حوزه گردشگري وضعيت زيرساخت‌هاي گردشگري در كشور را اسفبار مي‌دانند. از سوي ديگر باتوجه به وضعيت بودجه‌اي كشور ايجاد و توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري در اولويت دولت نيست. كم نيستند شهرهايي در كشور كه روزانه حجم بالايي گردشگر از آنجا بازديد مي‌كنند اما به دليل نبود هتل و حتي يك اقامتگاه ماندگار، درآمدي براي ساكنان آن شهر ندارند. يكي از شاخص‌هاي توسعه گردشگري احداث هتل، يا اقامتگاه است كه در شرايط اقتصادي فعلي احداث آن به دليل هزينه هنگفت آن امكان‌پذير نيست، بسياري از كارشناسان گردشگري حمايت از فعالان بخش خصوصي در اين حوزه را راه‌حل اين مشكل مي‌دانند.


يكي از بخش‌هايي كه در چند سال اخير رونق خوبي يافته، اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي است. اقامتگاه بوم‌گردی نوعی از محل‌های اسکان برای مسافران است که بر خلاف هتل‌ها که ویژگی یکسانی دارند، دارای ویژگی خاص محیطی خود بوده و به نوعی اقامتگاهی بومي‌و محلی است که عمدتا در خانه‌های قدیمي‌بازسازی شده و با شیوه‌ای که برای مسافران مطلوب باشد اداره می‌شوند.


در این اقامتگاه‌ها که تقریبا همگی آنها به‌صورت خانوادگی ارائه خدمات می‌کنند، سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل خاص آشنا شده و از غذاهای محلی آنجا استفاده كنند و در محیطی طبیعی سفر خود را به انجام برسانند. برخی از آنان فعالیت‌های طبیعت‌گردی مکملی چون بیابان‌گردی، جنگل‌نوردی، صحراگردي و گردشگری نجومي‌را نیز مکمل کار خود ساخته و خدمات کاملی را به مسافران خود ارائه می‌دهند. در چند سال اخير شاهد توسعه اين نوع اقامتگاه‌ها در كشور بوده‌ايم. اقامتگاه‌هايي كه بدون صرف هزينه‌اي براي دولت و رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی، به شکلی سازگار با معماری بومي‌و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت‌گردان را با کیفیتی قابل‌قبول و تعریف شده در محیط‌های طبیعی فراهم می‌‌کنند و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در مناطق بومي‌از یک طرف به رشد اقتصادی و بهبود معیشتی جامعه بومي‌کمک کرده و از طرف دیگر از رشد بی‌رویه مهاجرت به شهرهای بزرگ جلوگیری می‌کنند.


بوم‌گردي، حفظ اصالت و فرهنگ است
محمد قره‌جانلو، موسس اقامتگاه بوم‌گردي در مينودشت در استان گلستان درباره بوم‌گردي مي‌گويد: بوم‌گردي به‌معناي حفظ اصالت و فرهنگ هر منطقه است، كه علاوه بر حفظ، آنها را نشر مي‌دهيم.
در چند سال اخير با استقبال بي‌سابقه‌اي از بوم‌گردي مواجه شده‌ايم چراكه با رشد شهرنشيني و توسعه زندگي ماشيني، در روزهاي تعطيل مردم به‌دنبال فرار از زندگي ماشيني و پناه بردن به طبيعت هستند.
از سوي ديگر آشنايي با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه‌اي براي گردشگران علي‌الخصوص خارجي جذابيتي وصف‌ناشدني دارد.


حضور گردشگران خارجي در مينودشت
او مي‌افزايد: كلبه كوهستاني قزل‌باش نزديك به يك سال پيش راه‌اندازي كردم. اين اقامتگاه بوم‌گردي در ابتدا يك خانه روستايي متروكه بود كه پس از بازسازي و نوسازي و حفظ ساختار بومي و روستايي آن مانند استفاده از فرش‌هاي دستباف، نمد، پشتي‌هاي اصيل تركمن، پرده‌هاي سنتي گلستان و ... تاسيس شد.


قره جانلو همچنين با اشاره به برگزاري جشنواره‌هاي پاراگلايدر در مينودشت مي‌گويد: از سال 84 تاكنون چندين دوره جشنواره و مسابقه پاراگلايدر در مينودشت برگزار كرده‌ايم كه در اين جشنواره‌ها حضور گردشگران خارجي از كشورهاي اروپايي بسيار پررنگ بوده است.
او يادآور مي‌شود: مدير سازمان ميراث فرهنگي كشور به‌تازگي از اين بخش حمايت كرده‌اند و اعلام كردند دستورالعمل‌هاي اقامتگاه‌هاي بوم گردي تدوين شده و به‌زودي ابلاغ مي‌شود.اقامتگاه‌های بوم‌گردی رویکرد جديدي در صنعت گردشگری است كه علاوه بر اشتغالزايي و توسعه اقتصاد، مانع مهاجرت روستاييان به شهر مي‌شود و همچنين راهي براي معرفي و حفظ فرهنگ و آداب و رسوم غني كشورمان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2227s, 19q