سازمان بهزیستی کشور به‌عنوان شاکی خواستار پیگیری پرونده است

چه کسی مقصر مرگ دخترک معلول در مرکز توانبخشی است؟

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 146799

سلامت نیوز: دخترک نابینا و معلول ذهنی پس از آن‌که خودش را به کنار پنجره طبقه سوم «مرکز نگهداری کودکان معلول ذهنی، جسمی بهزیستی نارمک» رساند، سقوط کرد و به کام مرگ فرو رفت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند،٢٢ فروردین‌ماه بود. دختر ٧ساله مجهول‌الهویه با معلولیت شدید ذهنی و نابینایی خودش را به کنار پنجره رساند. مراقب بخش درحال تعویض پوشک یکی از کودکان بود که دخترک نابینا غافل از این‌که چه سرنوشت شومی در چند قدمی‌اش وجود دارد، جلو و جلوتر رفت. در یک چشم بر هم زدن زیر پایش خالی شد و از طبقه سوم به محوطه ساختمان سقوط کرد.

با اعلام این خبر به اورژانس بلافاصله کودک مصدوم به بیمارستان الغدیر منتقل شد اما چند ساعت بعد به دلیل شدت ضربه به کام مرگ فرو رفت. این حادثه درحالی رخ دادکه معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور بعد از گذشت ٣ هفته، از جزییات این حادثه مرگبار گفت و علت سقوط کودک معلول را لق‌بودن لوله محافظ پنجره طبقه سوم مرکز و همچنین باز شدن بیش از حد استاندارد پنجره، عنوان کرد. سخنگویی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز در تشریح جزییات این حادثه با استناد به فیلم دوربین‌های مداربسته این مرکز گفت: «طبق فیلم‌های موجود، ساعت ٢٠:٤٦ دقیقه شب ٢٢ فروردین‌ماه، دختر ٧ساله‌ای که دچار معلولیت شدید ذهنی، نابینایی و همچنین اختلال رفتاری بود به دلیل لق‌بودن لوله محافظ پنجره طبقه سوم و باز شدن بیش از حد استاندارد پنجره، به پایین سقوط کرد. این اتفاق درحالی رخ داد که این کودک دارای اختلالات رفتاری و بیقراری بوده و همیشه تحت مراقبت بود. اما در آن زمان مربی درحال عوض کردن پوشکِ کودک دیگری بوده و در این فرصت، دخترک خود را به کنار پنجره رسانده و به پایین پرتاب می‌شود. پس از این حادثه، بلافاصله با حضور نیروهای آگاهی و انتظامی کودک به بیمارستان الغدیر منتقل شد، اما روی تخت بیمارستان جان سپرد.»


بهزیستی شاکی اصلی پرونده سقوط دختر معلول
این مرکز نگهداری معلولان ذهنی به صورت هیأت‌امنایی و با مشارکت‌های مردمی و خیران اداره می‌شود. به همین خاطر سخنگویی در رابطه با پرونده قضایی مرگ این دختر معلول گفت: «در این حادثه سازمان بهزیستی خود به‌عنوان شاکی پرونده، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد، زیرا درحال حاضر سازمان بهزیستی کشور از ١٠٢‌هزار معلول در ٢٢٠٠ مرکز نگهداری می‌کند؛ لذا در چنین شرایطی خود مراکز باید در مقابل مردم و بهزیستی پاسخگو باشند. سازمان بهزیستی، روز بعد از وقوع حادثه یعنی ٢٣ فروردین نامه‌ای به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری بهزیستی ارسال و در ارتباط با کارمند خاطی درخواست پیگیری کرده است.»


چه کسی مقصر این حادثه است؟
سراج، مدیرکل بهزیستی شهر تهران نیز در این رابطه با تأکید بر این‌که «بلافاصله پس از وقوع حادثه، همراه با مدیران کشوری و حراست به محل حادثه رفتم و به کلانتری و قوه قضائیه نیز موضوع را اطلاع دادم» گفت: «یک تیم رسیدگی به تخلفات ایجاد کردیم تا به پرونده رسیدگی کند. تمام تخت‌های اتاق حفاظ دارند اما درخصوص علت وقوع چنین حادثه‌ای باید گفت کنترل کودکانی که دارای نابینایی و همچنین اختلالات رفتاری و معلولیت‌های ذهنی هستند، بسیار سخت است. آنها رفتارهای نابهنجاری از خود بروز می‌دهند که البته از سوی این دسته کودکان تا حدودی عادی است.» سراج همچنین در پاسخ به ادعای برخی کارکنان مرکز درباره فقدان حفاظ پنجره‌های طبقه سوم، تأکید کرد: «تمامی طبقات مرکز نگهداری نارمک و همچنین تمامی تخت‌های اتاق دارای حفاظ هستند، در غیر این صورت و در صورت رعایت نکردن استاندارد به چنین مراکزی به هیچ‌وجه مجوز افتتاح و فعالیت نمی‌دهیم.»


مدیر بهزیستی شهر تهران درعین‌حال با تأکید بر این‌که«مراقب» باید دقت بیشتری در نگهداری از این کودک مجهول‌الهویه می‌کرد» گفت: «این مادریار حدود ١٠‌سال سابقه کار داشته و نباید با یک اتفاق تمام زحمات ١٠‌ساله او را زیر سوال برد؛ زیرا با توجه به تصاویر موجود حتی در زمان وقوع حادثه نیز این مادریار نه خواب بوده و نه سهل‌انگاری کرده و همچنان درحال زحمت کشیدن بوده است. در هرحال این مادریار دیگر در بخش مراقبت فعالیت نکرده و در روز بعد از حادثه به علت این‌که از نظر شرایط روحی و روانی تحت فشار بود از مرکز و از بخش مراقبت جابه‌جا شد.» سراج درباره برخورد با مسئولان خاطی هم گفت: «درخصوص برخورد با مسئولان مرکز و مربی، باید هیأت بدوی رسیدگی به شکایات بهزیستی تصمیم‌گیری کند؛ زیرا در مقابل قانون با هیچ‌کس شوخی نداریم .» این درحالی است که پیگیری‌های خبرنگار مااز مرکز توانبخشی نارمک بی‌نتیجه ماند و مسئولان نگهداری از معلولان پاسخگوی جزییات حادثه نبودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66494s, 19q