انتقال آب خزر به اروميه غيرممكن است

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 146817

سلامت نیوز: دبير ستاد احياي درياچه اروميه از اختصاص ميليارد ريال اعتبار براي احياي درياچه اروميه در سال جاري خبر داد و گفت: ما از طرح‌هايي كه بتواند به درياچه اروميه حتي يك مترمكعب آب اضافه كند استقبال مي‌كنيم و براي آن طرح اعتبار مي‌دهيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،عيسي كلانتري در كرسي آزادانديشي احياي درياچه اروميه كه با حضور دانشگاهيان، مسئولان محلي و استاني و نمايندگان تشكل‌هاي مردمي در دانشگاه بناب برگزار شد، اظهار كرد: 50 درصد اين اعتبار از محل ماده 10 و 12 حوادث غيرمترقبه تامين مي‌شود. وی با بيان اينكه در سه ماهه آخر سال گذشته نيز 4130 ميليارد ريال براي احياي درياچه اروميه اعتبار اختصاص داده شده بود، ادامه داد: دستگاه‌هاي اجرايي بايد امسال آستين بالا بزنند و سازمان‌هاي آب منطقه‌اي و جهاد كشاورزي 90درصد كارها را بر عهده دارند.


هيچ چيز براي پنهان كاري نداريم
نماينده ويژه رئيس‌جمهور در ستاد احياي درياچه اروميه خاطرنشان كرد: اين ستاد هيچ چيزي براي پنهان‌كاري نداشته و مصمم است شفاف‌سازي كند. كلانتري با اشاره به تهديدهاي جدي بحران كم آبي در كشور، گفت: دولت‌ها و ملت در سال‌هاي گذشته دست به دست هم دادند و درياچه اروميه را خشكاندند الان هم ما بايد احياء كنيم و مطالعات نشان مي‌دهد اين كار شدني است اما عزم ملي و جدي را طلب مي‌كند.

وی تاكيد كرد: دولت يازدهم روي قول‌هاي خود درباره احياي درياچه اروميه ايستاده و امروز اعلام مي‌كنيم با اجرايي كردن راهكارهاي 26 گانه ملي در سال آبي 1403، درياچه اروميه را به سطح اكولوژيك رسانده و با تزريق 15 ميليارد مترمكعب آب به درياچه، وسعت آن را به 4300 كيلومتر مربع مي‌رسانيم تا مردم از دست طوفان‌هاي نمكي راحت شوند.

به گفته كلانتري، سالانه 33 ميليارد متر مكعب آب به منابع زيرزميني افزوده مي‌شود اما در عين حال 55 ميليارد متر مكعب برداشت مي‌شود. دبير ستاد احياي درياچه اروميه اظهار كرد: اين درياچه هم‌اكنون 2700 كيلومتر مربع وسعت دارد و حداقل بايد 9 ماه از سال را پرآب باشد تا شكل اوليه خود را حفظ كند. به گفته كلانتري در سال‌هاي گذشته يك ميليارد و 300 ميليون متر مكعب از آب درياچه اروميه را توسعه ناپايدار كشاورزي بلعيده است.


قصد نداريم كشاورزان را متضرر كنيم
نماينده ويژه رئيس‌جمهور در ستاد احياي درياچه اروميه تاكيد كرد: آنهايي كه به دنبال غوغاسالاري و سياه نمايي هستند بدانند كه دولت يازدهم هرگز قصد ندارد كشاورزان را متضرر كند بلكه از توليد هرچه بيشتر آنها حمايت كرده و تسهيلات خوبي هم براي آبياري نوين زمين‌هاي كشاورزي اعطا مي‌كند.

كلانتري همچنين با اشاره به اينكه 40 درصد حق برداشت آب‌هاي ذخيره شده، مجاز و مازاد آن غيرمجاز است، گفت: بطور متوسط مردم سالانه 70 درصد آب ذخيره شده را برداشت مي‌كنند و به مصارف مختلف مي‌رسانند. او تصريح كرد: اگر اين روند ادامه پيدا كند هشت سال ديگر شهرستان عجبشير و ساير شهرستان‌هاي همجوار بطور كلي خشكيده خواهد شد.

عيسي كلانتري با اشاره به اينكه بحران كم آبي در كشور جدي است افزود: متوسط بارش‌هاي پارسال 202 ميليون متر مكعب بود كه بايد در سياست‌هاي اقتصادي و توليدي با اين حجم بارش تجديد نظر جدي صورت گيرد. سياست كاهش مصرف و استفاده بهينه از منابع زيرزميني بايد دشت به دشت و پهنه به پهنه در سراسر كشور به اجرا در‌آيد.

نماينده ويژه رئيس‌جمهور در ستاد احياي درياچه اروميه در بخش ديگري از سخنان خود دانشگاه صنعتي شريف تهران را به دليل توانمندي بالاي علمي و پژوهشي به عنوان مركز پژوهش و تحقيقات اين ستاد اعلام كرد وگفت: اين انتخاب به دليل دسترسي دانشگاه شريف به منابع خارجي بيشتر صورت گرفته و دانشگاه‌هاي ديگر نامحرم به موضوع نيستند بطوريكه دانشگاه‌هاي دولتي تبريز و اروميه هم وظايف چشمگيري در اين زمينه عهده‌دار هستند.

كلانتري همچنين طرح انتقال آب از درياي خزر به درياچه اروميه را به لحاظ دلايل علمي غير ممكن دانست و گفت: اين كار ممكن نيست چون املاح درياچه اروميه كلراته و درياي خزر سولفاته بوده و امكان اشباع و تركيب آنها وجود ندارد و علاوه بر آن عمليات انتقال آب بايد يكصد مترمكعب در ثانيه پمپاژ بشود كه 25 سال زمان و 15 ميليارد دلار هزينه و 3 ميليون تن لوله فولادي لازم دارد. ايسنا نوشت؛به گفته او 90 درصد آب مورد نياز براي احياي درياچه اروميه از استان آذربايجان غربي و بقيه از استان آذربايجان شرقي تامين خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امیر
پس چرا انتقال آب خزر به سمنان وفلات مرکزی غیر ممکن وهزینه بر نیست؟!
1.97767s, 20q