تعداد موارد بومی مالاریا در کشور از 11 هزار نفر به 246 مورد کاهش یافته است

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۰:۴۰ - کد خبر: 146824

سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور عنوان کرد: براساس گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تعداد موارد بومی مالاریا در 5 سال گذشته از 11 هزار نفر به 246 مورد در پایان سال 1393 رسیده که موفقیت بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در پیامی به مناسبت روز جهانی مالاریا عنوان کرده است: امید است که بزودی شاهد روزی باشیم که موردی از مالاریای بومی در کشور گزارش نشده و گواهی حذف مالاریا توسط مراجع رسمی بین‌المللی به نام جمهوری اسلامی ایران صادر شود.
یکی از مسائل جدی حوزه بهداشت و مهم‌ترین بیماری انگلی در تعدادی از کشورهای جهان، به ویژه در مناطق گرمسیری، مالاریا است. بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال گذشته میلادی، 103 کشور جهان کماکان برای این بیماری اندمیک محسوب می‌شوند و طی همین سال 198 میلیون مورد بیماری در جهان گزارش گردیده که منجر به 528 هزار مورد مرگ شده است.
در ایران نیز این بیماری از سال‌های دور وجود داشته و پزشکان با آن آشنا بوده‌اند. موارد بومی مالاریا (ناشی از انتقال محلی عفونت) در جنوب و جنوب شرقی کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بخش گرمسیری استان کرمان (هفت شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت) دیده می‌شود.
‌روز جهانی مالاریا، فرصت مناسبی است برای تبادل بیشتر تجربیات کشورها در خصوص کنترل این بیماری، حمایت از تلاش‌های انجام شده، ارائه نتایج مطالعات و کشف‌ داروها و حشره‌کش‌های جدید در سراسر جهان.
در کشور ما اما وضعیت ناهمگون انتقال مالاریا و توقف انتقال محلی آن در بیش از 90 درصد مناطق، این بیماری را در بسیاری از استان‌ها به یک مشکل فراموش شده تبدیل کرده است. همچنین مهاجرت‌های کنترل نشده از مرزهای شرقی و گسترش آثار آن به تمام مناطق کشور، شرایط را برای حذف مالاریا بسیار دشوار نموده است. با این وجود از طریق مدیریت صحیح منابع، تلاش مؤثر کارکنان زحمتکش برنامه و حمایت همه جانبه مدیران استانی، این مشکلات علی‌رغم عدم بهره‌مندی از ردیف اختصاصی بودجه، به شکل قابل توجهی تقلیل یافته و زمینه حذف مالاریا در کشور فراهم گردیده است.
آن چنان که حذف مالاریا در جمهوری اسلامی ایران، که طی سال‌های طولانی به هیچ وجه در تصور کارشناسان و مدیران سازمان جهانی بهداشت نمی‌گنجید، در شرف به بار نشستن است. آن هم در مجاورت ایالت بلوچستان کشور پاکستان که از آلوده‌ترین مناطق بشمار می‌رود.
وزیر بهداشت ضمن قدردانی از هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده محترم سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران به پاس حمایت‌های‌شان از برنامه حذف مالاریا، پیشرفت‌های به دست آمده طی پنج سال اخیر را به رؤسای محترم دانشگاه‌های علوم پزشکی جنوب و جنوب شرقی و مجموعه تحت مدیریت‌شان تبریک گفت.
انشااله بزودی شاهد روزی باشیم که موردی از مالاریای بومی در کشور گزارش نشده و گواهی حذف مالاریا توسط مراجع رسمی بین‌المللی به نام جمهوری اسلامی ایران صادر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29964s, 19q