ارایه روشی برای محافظت از دندان در برابر پلاکت باکتری ها با فناوری نانو

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 146844

سلامت نیوز: محققان دانشگاه روچسترآمریکا با استفاده از نانوحامل پلیمری، موفق به ارائه روشی برای رهاسازی مواد آنتی باکتریال برای محافظت از دندان در مقابل پلاکت های باکتری ها شدند.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بنویت از محققان این پروژه گفت: عوامل دارویی مختلفی وجود دارد که برای کاهش پلاکت های دندانی و ممانعت از فساد دندان استفاده می شود، این داروها گاهی پیش از اثربخشی روی دندان، بلعیده می شوند.

وی بیان کرد: یک تیم تحقیقاتی موفق به ارائه روشی شده است که با استفاده از آن می توان دارو را از شسته شدن یا بلعیده شدن حفظ کرد.

وی اظهارکرد: پلاکت های دندان معمولا کلونی از باکتری ها هستند که در یک ماتریکس پلیمری قرار گرفته اند؛ این پلاکت های به دندان می چسبند، این تیم تحقیقی موفق به ارائه روشی جدید برای رهاسازی مواد آنتی باکتریال روی پلاکت های دهانی شدند.

بنویت افزود: در این پروژه با دو چالش روبرو بودیم، اول اینکه باید راهی برای وارد کردن داروی آنتی باکتریال به دهان و حفظ آن روی دندان ها می یافتیم و دوم اینکه باید روشی برای رهاسازی دارو روی دندان ها نیز پیدا می کردیم.

وی بیان کرد: برای رهاسازی داروی آنتی باکتریال موسوم به فارنسول، محققان نانوذرات حامل دارو ساختند، لایه خارجی این دارو از یون های مثبت تشکیل شده و در داخل نوعی پلیمر حساس به pH با خاصیت آبگریزی وجود دارد.

وی یادآورشد: با توجه به اینکه لایه خارجی مینای دندان از هیدروکسید آپاتیت تشکیل شده، دارای بار منفی است که این موضوع موجب اتصال نانوحامل دارای بار مثبت می شود، از انجایی که سطح دندان توسط بزاق پوشیده شده، محققان مطمئن نبودند که نانوذرات بتوانند به آن بچسبند اما در عمل این اتصال اتفاق افتاد.

وی گفت: برای رهاسازی دارو، لازم است که محیط دهان اسیدی شود، وجود نشاسته، ساکارز، گلوکز و مواد غذایی می تواند موجب اسیدی شدن دهان شده و فرآیند رهاسازی دارو آغاز شود، در واقع انچه که باعث فساد دهان و دندان می شود، خود محرکی برای فعال شدن این سیستم نانوحامل داروی ضد پلاکت دندان می شود.

این محقق اظهارکرد: تشکیل پلاکت های دندان یک فرآیند مزمن است که باید به صورت دوره ای توسط دندانپزشک کنترل شود، محققان امیدوارند که این روش بتواند روزی منجر به ساخت داروی ضد پلاکت دندان شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11344s, 19q