نیاز جدی سالمندان به غربالگری شنوایی

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 146862

سلامت نیوز: رئیس کارگروه جامعه شنوایی شناسی ایران، تاکید کرد: جهت جلوگیری از افزایش کم شنوایی در سالمندان نیازمند اجرای طرح های غربالگری در مراکز درمانی هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر فرزام جنابی گفت: امروزه با توجه به پیشرفت علم و توسعه صنعتی کشورمان ، شهروندان ما در معرض آلودگی صوتی قرار دارند و با توجه به اینکه جامعه ما به سمت سالمندی در حال حرکت است و در صد بالایی از جمعیت کشور ما را سالمندان به خود اختصاص می دهند یکی از مشکلات جدی که در سالمندان در معرض افزایش است مشکل کاهش شنوایی است و می توان گفت : یک سوم افرادی که بین ۶۰ تا ۷۰ سال هستند و حدود ۸۰ درصد افرادی که بالای ۸۵ سال هستند مبتلا به کاهش شنوایی یا پیر گوشی هستند.

وی گفت: بهترین راه حل در پیشگیری از کاهش شنوایی در سالمندان بحث غربالگری شنوایی در سالمندان است و اگر ما به موقع این غربالگری را برای سالمندان انجام دهیم می توانیم از بروز مشکلاتی مانند گوشه گیری انزوا ، افسردگی ناشی از کم شنوایی در سالمند جلوگیری کنیم.

جنابی عنوان کرد: داشتن حس شنوایی و خوب شنیدن یکی از مسائلی است که رابطه انسان را خوب می کند و یا بلعکس ، به عنوان مثال یک سالمندی که تا دیروز از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده ؛ ولی چون حس شنوایی اش کاهش پیدا کرده این مشکل منجر به این می شود که نمی تواند در جمع ارتباط برقرار کند و خوب بشنود و خوب پاسخ گو باشد خود به خود گوشه گیر می شود و این گوشه گیری فرد را مبتلا به افسردگی می کند.

وی گفت: بهترین سن غربالگری شنوایی در سالمندان بین ۵۰ تا ۶۰ سال است و لازم است سالی یکبار این غربالگری انجام شود چراکه اگر ما بتوانیم به موقع مشکل شنوایی سالمندان را شناسایی کنیم با این کار می توانیم از تحمیل شدن بار منفی اجتماعی و مالی بر افراد و جامعه جلوگیری کنیم.

رئیس کارگروه جامعه شنوایی شناسی ایران تاکید کرد: اگر بتوانیم به سالمندان اطلاعات درست دهیم که سمعک چیست و چگونه باید تجویز شود و مطمئن باشند که اگر توسط شنوایی شناسی که پروانه از سازمان نظام پزشکی کشور دارد تجویز شود مطمئناً هیچ مشکلی در استفاده از سمعک نخواهند داشت و بهترین نتیجه درمانی برایشان بدست خواهد آمد.

چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.12959s, 19q