هجمه سیاسی به محیط زیست؛ خلاف منویات رهبری است

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 146898

سلامت نیوز: مدیر کل بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اگر اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در حفظ محیط زیست دغدغه همه باشد، هر کس از هر طیف و در هر جایگاهی باید از توان خود برای تحکیم جایگاه نظارتی و حاکمیتی این سازمان برای بهبود شرایط محیط زیست ایران استفاده کند.

سید احمد نبوی در گفتگو با سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ، با بیان اینکه کشتار حیات وحش نه تنها از جمله چالش های جدی سازمان حفاظت محیط زیست بلکه از جمله بحران های جهانی محیط زیست است، گفت: البته ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا باید به دنبال راه کارها و تمهیدات منطقی و علمی برای حل این بحران باشد.

وی با اشاره به فرهنگ سنتی ایران به ویژه در میان عشایر و جوامع محلی، افزود: فرهنگ سازی در خصوص حفظ حیات وحش و عدم شکار گونه های در معرض انقراض که به نوعی بازگشت به آداب سنتی ایران است، ضرورت دارد.

مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پوشش رسانه ای چالش های محیط زیستی ایران در بخش حیات وحش که اغلب اخبار ناخوشایندی را نیز در بر می گیرد و تلاش رسانه ها در خصوص فرهنگ سازی برای عموم مردم به منظور حفظ تنوع زیستی ایران، تصریح کرد: رسانه ها نمی توانند به تنهایی موفق به فرهنگ سازی در این حوزه شوند و سمن های محیط زیستی فعال و آگاه نیز باید در این زمینه به کمک سازمان حفاظت محیط زیست و اهالی رسانه بیایند.

نبوی افزود: البته سمن ها با حضور موثر خود در زمینه های مختلف محیط زیستی به تکیه گاهی مطمن برای سازمان حفاظت محیط زیست که به واسطه کمبود منابع مالی و انسانی و وسعت مناطق تحت پوشش و وظایف گسترده با مشکلاتی متعدد مواجه است، تبدیل شده اند.

وی محدود شدن شکارچیان متخلف از سوی جوامع بومی و محلی را از جمله نتایج حضور و تلاش سمن ها و رسانه ها در بعد فرهنگ سازی محیط زیستی دانست و گفت: در حالیکه حفاظت از عرصه ای در حدود 23 هزار هکتار برای تنها یک محیط بان که وظایف متعددی همچون حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری، مقابله با زمین خواری و آتش سوزی مناطق را بر عهده دارد، کاری دشوار است، مردم بومی و محلی با آگاهی از اثرات مثبت حفظ محیط زیست به کمک محیط بانان و برخورد با خاطیان و متخلفان عرصه محیط زیست به ویژه در حوزه شکار آمده اند.

در ادامه، مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مقاله روزنامه وطن امروز که با عنوان "بانوی شکار ویژه ، هیاهوی تبلیغاتی سازمان حفاظت محیط زیست / شکارچیان خارجی در ایران جولان می دهند"، اظهار کرد: جای تاسف است که تذکر و بیانات مقام معظم رهبری برای نگاه فراجناحی به محیط زیست و تلاش جمعی مسئولان و مردم برای حفظ سبزبوم ایران هم مورد توجه مسئولان این روزنامه قرار نگرفته و همچنان رویه سابق این رسانه در برخورد سیاسی با محیط زیست دنبال می شود.

وی افزود: جای تامل است که چرا این رسانه از تاثیرگذاری خود در مخاطبان عام و خاصش برای بیان مشکلات محیط زیست همچون مشکلات محیط بانان و تلاش برای ایجاد اجماع ملی به منظور حفظ محیط زیست و رفع بحران های آن بهره نمی گیرد و تنها مسئولیت خود را تخریب مسئولان دلسوز محیط زیست می داند.

با جریان های سیاسی سازمان حفاظت محیط زیست را مورد هجمه قرار ندهید

نبوی تاکید کرد: اگر دغدغه همه اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری و حفظ محیط زیست باشد، هر کس از هر طیف و در هر جایگاهی باید از توانایی های خود برای تحکیم جایگاه نظارتی و حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست که بی شک منجر به بهبود شرایط محیط زیست ایران خواهد شد، استفاده کند.

مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با ابراز تاسف از کشته شدن پنج پلنگ از ابتدای سال جاری تا کنون به دلایل مختلف از جمله تصادفات جاده ای، گفت: بی شک سازمان حفاظت محیط زیست که خود را متولی اصلی حفاظت از تنوع زیستی کشور می داند نیز از وقوع چنین حوادثی خوشحال نیست اما سوال اینجاست که آیا امکانات انسانی و مالی این سازمان برای انجام دقیق و کامل مسئولیت هایش کافی است؟

وی ادامه داد: توقع از رسانه ها به عنوان پیشروان عرصه فرهنگی و اجتماعی کشور این است که به جای سطحی نگری با کنکاش در عمق مطالب به رفع ریشه ای معضلات بپردازند.

سازمان حفاظت محیط زیست با متخلفان برخورد می کند

نبوی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به رغم تمامی کاستی هایی که با آن مواجه است پیگیر تمام شکایات و رفع تمام معضلات است و هرگز از انجام وظیفه خود در برخورد با خاطیان محیط زیست کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: مدیران سازمان حفاظت محیط زیست ضمن احترام به تمام منتقدان این حوزه، پذیرای هر گونه نقد منصفانه و به دور از اغراض سیاسی و جناحی هستند و البته بسیار خرسند خواهیم شد اگر منتقدان در کنار بیان مشکلات به ارائه راه کار نیز بپردازند.

وی در پایان گفت : امیدوارم روزی کلیه نشریات جناحهای مختلف سیاسی سامانه 1540 را به مردم معرفی کنند تا شاهد تعامل بیشتر مردم با بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست باشیم واین قدم مهم از تخریب های سیاسی در جهت حل معضلات تاثیرگذارتر می باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16891s, 18q