لزوم افزایش آگاهی پزشکان در خصوص بیماری‌های مغز و اعصاب

«ام اس» درمان قطعی ندارد

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۴:۲۴ - کد خبر: 146906

سلامت نیوز:رئیس انجمن ام اس استان خوزستان، عنوان کرد: پزشکان مغز و اعصاب باید با علائمی که می‌تواند بیماری‌های مغز و اعصاب را از سایر بیماری‌هایی که با علائمی شبیه به اینها هستند، آشنا شوند و با تشخیص افتراقی، بیمار را از سردرگمی نجات دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر نسترن مجدی نسب علائم بیماری ام اس اعم از فلج، دوبینی، تاری دید، سرگیجه و عدم تعادل را برشمرد و خاطر نشان کرد: همانظور که یک بیمار سکته مغزی با فلج یک سمت بدن به مراکز درمان مراجعه کند، بیمار مبتلا به ام اس هم می‌تواند با همین علامت مراجعه کند و پزشک دچار سردرگمی می‌شود که در پی آن، تشخیص بیماری ممکن است به تاخیر بیفتد.

وی افزود: در تشخیص ام اس، گرفتن یک شرح حال خوب، معاینه دقیق و خوب، و کمک از روش‌های پاراکلینیکی اهمیت خاصی دارد که پزشکی که در زمینه ام اس دانش کافی داشته باشد به راحتی می‌تواند تشخیص افتراقی بیماری را با انجام یک سری آزمایشات و ام آر آی مغز و همچنین معاینه و شرح حال خوب رد کند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: مشاهده می‌کنیم که گاهی به خاطر تظاهرات متعددی که بیماری ام اس دارد، بیمار به پزشکان متخصص غیرمرتبط مراجعه کرده و روند تشخیص و درمان بیماری آنها به تعویق افتاده است. به عنوان مثال به دلیل تاری دید و یا دو بینی به چشم پزشکان مراجعه شده در حالی که علت این اختلالات بینایی «ام اس» بوده است و بالعکس ممکن است یک بیماری که اختلال بینایی دارد به ما مراجعه کند و متوجه شویم که خوشبختانه ام اس ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز با تاکید براینکه پزشکان مغز و اعصاب باید با علائمی که می‌تواند بیماری‌های مغز و اعصاب را از سایر بیماری‌هایی که با علائمی شبیه به اینها هستند، آشنا شوند گفت: با تشخیص افتراقی، بیمار از سردرگمی نجات پیدا می‌کند و زودتر تشخیص بیماری‌اش داده خواهد شد.

مجدی نسب گفت: امروزه ثابت شده تشخیص زودرس بیماری «ام اس» می‌تواند از پیشرفت بیماری با روش‌های درمانی موجود جلوگیری کند. البته لازم به ذکر است که در ایران و جهان درمان قطعی «ام اس» وجود ندارد اما درمان‌های پیشگیرانه‌ای داریم، زیرا «ام اس» سیر پیشرونده پیدا می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: هر بیماری با علائم عدم تعادل، سرگیجه، دو بینی، تاری دید، خستگی‌هایی که بدون دلیل و طول کشنده باشد، بی‌حسی یا مور مور شدن اندام و ضعف اندام مراجعه کرد حتما باید تحت معاینه پزشک مغز و اعصاب قرار بگیرد تا به طور یقین تعیین شود که بیماری «ام اس» نداشته باشد. حتی اگر این علائم گذرا باشند به این معنی که بیمار بگوید تاری دید یک دو روزه پیدا کردم و خوب شد باز هم توصیه می‌شود به متخصص مراجعه داشته باشد.

رئیس انجمن ام اس استان خوزستان، افزود: همانطور که یک علامت می‌تواند ناشی از بیماری ام اس باشد، می‌تواند ناشی از یک دیسک گردنی هم باشد که این تشخیص افتراقی فقط با یک معاینه دقیق انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، بیست و دومین کنگره بیماری های مغز و اعصاب از تاریخ 22 تا 25 اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22839s, 19q