گام تازه براي تنظيم ساعت دروني بدن

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 146947

سلامت نیوز: محققان در پژوهشي گزارش دادند كه وقتي فسفات با يك پروتئين مهم در مغز تركيب مي‌شود ساعت بدن مجدداً به كار مي‌افتد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان، اين فرآيند كه به نام فسفريلاسيون شناخته مي‌شود به وسيله نور راه‌اندازي مي‌شود. نور تركيبي از پروتئين‌هاي خاص را به طور مؤثري تحريك مي‌كند كه نقشي محوري در راه‌اندازي مجدد ساعت بدن ايفا مي‌كنند در نتيجه ريتم [آهنگ] اين ساعت با چرخه‌هاي محيطي روزانه هماهنگ مي‌شود.

اين تحقيق قرار است در ابتدا مكانيسمي را آشكار كند كه توضيح مي‌دهد چگونه نور تركيب پروتئيني را در مغز تنظيم مي‌كند و اين كار چگونه بر كاركرد ساعت شبانه‌روزي تأثير مي‌گذارد.

محققان به منظور تحقيق درباره مكانيسم ساعت مغز، پروتئيني به نام EIF را در مغز يك موش آزمايشگاهي تغيير [جهش] دادند به طوري كه اين پروتئين نتوانست فسفريل بشود. به دليل اينكه همه پستانداران ساعت مغز مشابهي دارند آزمايشات روي موش اين ايده را مطرح كرد كه اگر كاركرد اين پروتئين در انسان‌ها متوقف شود چه اتفاقي مي‌افتد.

دويدن در برابر ساعت

محققان ابتدا موش را در قفسي جا دادند كه مجهز به چرخ هايي براي دويدن بود. دانشمندان با ثبت و تحليل فعاليت دويدن جانوران توانستند ريتم‌هاي ساعت شبانه‌روزي را در اين موش جهش‌يافته مطالعه كنند.

نتيجه نشان داد كه ساعت موش جهش‌يافته نسبت به موش معمولي با كارآمدي كمتري به تأثير راه‌اندازي مجدد نور واكنش نشان مي‌دهد. جانوران جهش‌يافته‌ نتوانستند ساعت بدن خود را با مجموعه‌اي از چالش‌ها هماهنگ كنند – 12 ساعت تاريكي به جاي 5/10 ساعت روشنايي كه با چرخه‌هاي 5/10 ساعته روشنايي و تاريكي دنبال مي‌شود- براي مثال چرخه‌هاي ساعتي كه موش آزمايشگاهي را معمولاً در معرض آن قرار مي‌دهند.

در حاليكه ما نمي‌توانيم يك خط زمان براي اين يافته‌ها پيش‌بيني كنيم تا به كاربرد كلينيكي ترجمه شوند، تحقيق ما «‌دريچه جديدي به سوي دستكاري كردن كاركرد اين ساعت شبانه‌روزي مي‌گشايد.»

اين پژوهش توانست مسيري باز كند تا اين مشكل را در منشأ واقعي آن مورد هدف قرار دهد. اختلال ريتم شبانه‌روزي گاهي گريزناپذير است اما مي‌تواند به پيامدهاي جدي منجر شود. اين تحقيق واقعاً درباره اهميت ريتم شبانه‌روزي براي بهزيستي و سلامتي عمومي ما است. ما گام مهمي را به سوي توانايي راه‌اندازي مجدد ساعت‌هاي دروني خود برداشته‌ايم و در نتيجه سلامتي هزاران نفر را بهبود مي‌دهيم.

منبع:ساينس ديلي

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.9556s, 19q