معاون نظارت سازمان غذا و دارو؛

داروها را فقط از داروخانه تهیه کنید/استعلام برچسب رهگیری داروخانه

۱۳۹۴/۰۲/۱۷ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 146982
داروها را فقط از داروخانه تهیه کنید/استعلام برچسب رهگیری داروخانه

سلامت نیوز: معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، گفت: تنها راه جلوگیری از ورود و عرضه فرآورده های تقلبی و قاچاق، مشارکت مردم و مسئولیت پذیری کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر اکبر عبدالهی اصل گفت: طبق تعاریف بین المللی به هر فرآورده ای که توسط غیرسازنده اصلی تولید و عرضه شده باشد یا حتی فرآورده‌ای که توسط تولید کننده اصلی تولید ولی توسط سیستم های غیرمجاز انتقال، توزیع و عرضه شده اند به علت عدم تضمین سلامت فرآورده، تقلبی می گویند به همین دلیل هیچ تضمینی وجود ندارد که این فرآورده‌ها دارای کیفیت مطلوب بوده یا مواد متشکله آنها در اثر شرایط نامناسب انتقال، نگهداری، توزیع و عرضه دچار دگرگونی، تخریب و بعضاً تبدیل به مواد سمی نشده باشد.

وی داروخانه ها را تنها محل عرضه دارو، مکمل و داروهای طبیعی دانست که دارای زنجیره توزیع کنترل شده بوده و حتی در صورت تخلف احتمالی قابل پیگیری هستند.
عبدالهی تاکید کرد: این اقلام را فقط از داروخانه ها تهیه نموده و در موقع خرید به شرایط برچسب رهگیری دقت نمایید.
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برچسب رهگیری در ساختار جدی به شکلی خاص و فاقد هر گونه آرم و نشان است، عنوان نمود: این برچسب ها برخلاف هولوگرام ها به خودی خود بیانگر اصالت کالا نبوده و حتما باید از سامانه www.ttac.ir یا پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام گردند.
وی در توضیح بیشتر گفت: برچسب های قدیمی فقط در صورتی که مربوط به شرکت سامان سلامت پژوه باشند قابل استعلام بوده و در سایر موارد به علت وجود برچسب های غیر استاندارد یا تقلبی قابلیت تشخیص اصالت وجود ندارد و فقط به فروشنده خود می بایست اعتماد کنید.
عبدالهی در پایان از مردم خواست گزارش هر گونه تخلف یا ایراد را از طریق سامانه مذکور سازمان غذا و دارو ارائه نمایند تا پیگیری موضوع با سرعت بیشتری انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85548s, 18q