طرح تحول سلامت خوب است مشروط بر آنكه صرفا سياسي نباشد

۱۳۹۴/۰۲/۱۷ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 146998

سلامت نیوز: طرح تحول سلامت، برنامه خوبــي است زيرا اگر دغدغه بيماران، خصوصا افراد كم‌درآمد را از نظر بهداشت و درمان از بين نبرد، حداقل كم خواهد كرد (درد فقرا از ثروتمندان دردناك‌تر است). البته اين برنامه به آن شرط موفق خواهد بود كه صرفا سياسي‌كاري نباشد و كارشناسانه و به دور از هياهو و... طراحي و اجرا شده باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، دوا و درمان، دغدغه بزرگ اكثريت مردم در تمام دنياست. اجراي موفق اين طرح نياز به يك‌سري امكانات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري حساب شده مانند نيروي انساني كارآمد كافي، تجهيزات پيشرفته، ساخت و سازهاي فراوان، افزايش امكانات مراكز بهداشتي و درماني دولتي و... دارد.آنچه در مورد طرح تحول سلامت مي‌توان مطرح كرد اين سوال است كه آيا قبل از اعلام و اجراي اين طرح به اين مسائل، به طور عملي و نه فقط روي كاغذ، توجه كافي شده بود؟ به نظر من به اين مساله توجه كافي نشده و همين تا اندازه‌اي شايبه سياسي بودن اين طرح را در فكر بعضي‌ها ايجاد مي‌كند و در ابتداي اجراي طرح هم باعث نارضايتي برخي بيماران شد.

به اين شكل كه به يكباره اعلام شد از فلان تاريخ قرار است اين طرح اجرا شود. با توجه به تفاوت هزينه در دو بخش خصوصي و دولتي، با اعلام اجراي اين طرح، هجوم بيماران به اين بخش‌ها زياد شد بدون اينكه امكانات و نيروي انساني، تجهيزات و... اين بخش‌ها تفاوت محسوسي كرده باشد. در چنين شرايطي چه لزومي داشت به اين عجله، به يكباره تمام تعهدات بر دوش بخش دولتي گذاشته شود؟ مي‌شد گفت ما قصد چنين كاري را داريم از فلان روز كم‌كم شروع و تا فلان تاريخ كامل مي‌كنيم. خطا و آزمون داشتيم تا به نقطه مطلوب برسيم، از تجربيات كشورهاي ديگر و... بايد استفاده مي‌كرديم تا نتيجه بهتري در پي داشته و مسلما توقعات مردم يك شبه بالا نمي‌رفت و در نهايت رضايت مردم بيشتر مي‌شد.

به هر حال هجوم بيماران احتياج به افزايش پزشك، پرستار، تخت بيشتر، تجهيزات بيشتر و... داشت، در مدت كم چگونه اين امكانات تهيه و آماده شدند و اين يك اشكال بزرگ اين طرح است. در فرهنگ ما عدم اطمينان به بخش درمان دولتي به دليل كمبود امكانات ريشه تاريخي دارد. براي از بين بردن اين باور بايد طرح نو دراندازيم واين وقتي ممكن مي‌شود كه اولا شايبه سياسي بودن اين طرح را از ذهن مردم پاك مي‌كرديم و عملا مردم تفاوت‌ها را مي‌ديدند. در حالي كه در اين كار به علت تعجيل در اجراي آن چندان موفق نشديم البته نبايد منكر شد كه تا اينجاي كار هم قدمي به جلوست هرچند ناقص.از گوشه و كنار شنيده مي‌شود كه مي‌گويند اين طرح عليه بخش خصوصي است. اگر چنين باشد با توجه به سابقه چنين اقداماتي در سال‌هاي گذشته و امكانات ناچيز بخش دولتي و عادت به كم‌كاري در بخش‌هاي دولتي، طرح تحول سلامت در آينده با مشكلاتي مواجه خواهد شد كه به دنبال آن نارضايتي مردم بيشتر خواهد شد يعني اجراي اين طرح با كمك بخش خصوصي موفق‌تر خواهد بود.زمزمه‌هايي از نارضايتي پرستاران و ساير نيروي انساني ارايه‌دهنده خدمات درمان از گوشه وكنار شنيده مي‌شود كه مثلا درآمد پزشكان چندين برابر پرستاران است و... كه اگر واقعيت داشته باشد يكي از اشكالات اين طرح خواهد بود كه بايد به اين هم فكر كرد.چنان كه شنيده‌ايم، اينكه سازمان‌هاي بيمه‌گر كه حاضر نيستند نسبت به تعهدات خود به بيمارستان‌هاي خصوصي عمل كنند خود مي‌تواند هجوم به بخش دولتي را زياد كرده و مشكلات را اضافه كند و به خصوص، گاهي برخورد با بيمه‌شدگان از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر اهانت‌آميز است. راه‌حل اين است كه دولت با قاطعيت مساله بيمه را براي هميشه حل كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77384s, 18q