تغيير آستانه شنوايي و وزوز گوش؛ عوارض استفاده از هندزفري و هدفن

۱۳۸۷/۱۱/۰۵ - ۰۹:۵۱ - کد خبر: 14706
تغيير آستانه شنوايي و وزوز گوش؛ عوارض استفاده از هندزفري و هدفن
دکتر محسن نراقي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استفاده زياد از هندزفري و هدفن براي برخي از افراد به صورت عادت درمي‌آيد و اين امر باعث مي‌شود سيستم‌هاي حساس گوش داخلي که تعداد زيادي از سلول‌هاي مويي در آن قرار دارد صدمه ببيند.

وي ادامه داد: از بين رفتن سلول هاي مويي باعث تغيير آستانه شنوايي گوش مي شود و افراد به صداهاي بلند عادت مي کنند؛ وزوز گوش يا صداهاي آزاردهنده در گوش از ديگر عوارض استفاده از سيستم هاي گوشي (هندزفري و هدفن) است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: برخلاف تصور شايع در جامعه، عفونت گوش هيچ ارتباطي به استفاده از هندزفري و هدفن ندارد و اين دو مقوله کاملاً جدا از هم هستند.

وي ادامه داد: استفاده از هندزفري و هدفن در حين انجام ورزش هيچ خطري را ايجاد نمي کند و نکته اي که بايد توجه شود اين است که افراد نبايد هنگام ورزش کردن صداي لوازم صوتي مورد استفاده را زياد کنند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني اظهار کرد: شدت صدا در هنگام استفاده از هندزفري و هدفن بستگي به ميزان شنوايي افراد دارد و افراد بايد سعي کنند از کمترين شدت صوتي هنگام استفاده از اين سيستم ها بهره گيرند.

دکتر نراقي توصيه کرد: در صورت لزوم استفاده از گوشي ها بايد با فاصله زماني حداقل يک ساعت و کمترين شدت صداي قابل فهم ممکن صورت گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.76842s, 19q