كلنگ احداث قرارگاه اطفاي حريق پارك گلستان در مانور مقابله با آتش زده شد

ابتكار گفت: آتش‌سوزي در پارك گلستان از دغدغه‌هاي ما است

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 147089

سلامت نیوز: رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: «از آنجا كه پارك ملي گلستان يكي از ذخيره‌گاه‌هاي زيست‌كره در جهان است و حفاظت از آن در برابر رخدادهاي مخاطره‌آميز همچون آتش‌سوزي كه از آسيب‌هاي جدي اين پارك است دغدغه ما است و اين مانور نيز با هدف حفاظت بهتر از اين ذخيره‌گاه در برابر آتش‌سوزي انجام مي‌شود.»


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، شركت‌كنندگان در مانور مقابله با حريق در پارك ملي گلستان مي‌دانستند كه تفاوت مانور با يك رخداد طبيعي، از زمين تا آسمان است. وقتي جنگلي با خصوصيات اقليمي پارك ملي گلستان آتش مي‌گيرد؛ شعله‌ها به كسي امان فكر كردن و تصميم‌گيري نمي‌دهند. مثل موج دريا مي‌آيند و سر راه‌شان هم هر چه باشد مي‌بلعند و پيش مي‌روند. مخصوصا اگر باد بوزد. با اين همه « مانور مقابله با حريق در پارك ملي گلستان» فرصتي بود براي دست‌اندركاران مهم‌ترين پارك ملي خاورميانه و نيروهاي اجرايي درگير در آتش‌سوزي كه داشته‌ها و نداشته‌هاي پارك را براي رويداد آتش‌سوزي كه عموما در فصول گرم و خشك سال پيش مي‌آيد، بررسي كنند و نشان دهند كه حفاظت اين مهم‌ترين پارك ملي خاورميانه، تنها وظيفه يك دستگاه نيست؛ بلكه نگاه و بودجه ملي مي‌طلبد و بايد تمام دستگاه‌ها با هم همراه و همدل باشند.

مانور «مقابله با حريق در پارك ملي گلستان» در صبح روز پنجشنبه گذشته در نخستين پارك ملي ايران و ذخيره‌گاه زيست‌كره بين‌المللي با حضور معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست، رييس سازمان مديريت بحران كشور، مسوولان سازمان جنگل‌ها و منابع طبيعي و آبخيزداري كشور، معاونان راه و شهرسازي، استانداري گلستان و چند استان ديگر، مديران كل محيط زيست چهار استان، ستاد بحران گلستان، جمعيت هلال احمر، سمن‌هاي (سازمان‌هاي غير دولتي) محيط زيستي و شركت گسترده نيروهاي مردمي و دستگاه‌هاي اجرايي سه استان گلستان، خراسان شمالي و سمنان برگزار شد. در اين مانور كلنگ ساخت قرارگاه اطفاي حريق پارك ملي گلستان در محل «محيط باني شارلق » نيز به زمين خورد.


هدف حفاظت بهتر است
معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كه اين عمليات را با رمز «يا علي ابن ابيطالب» و به محض ورود به استان گلستان و پارك ملي آغاز كرد درباره آن، گفت: «از آنجا كه پارك ملي گلستان يكي از ذخيره‌گاه‌هاي زيست‌كره در جهان است و حفاظت از آن در برابر رخدادهاي مخاطره‌آميز همچون آتش‌سوزي كه از آسيب‌هاي جدي اين پارك است دغدغه ما است و اين مانور نيز با هدف حفاظت بهتر از اين ذخيره‌گاه در برابر آتش‌سوزي انجام مي‌شود.»معصومه ابتكار گفت: «ايجاد هماهنگي بين دستگاه‌هايي كه در اطفاي حريق همكاري دارند و جلب مشاركت بيشتر نيروهاي مردمي در اين امر از جمله اهداف برگزاري اين مانور است و ما اميدواريم با اجراي اين مانور، آمادگي دستگاه‌هاي دخيل در اطفاي حريق در پارك ملي گلستان براي مهار آتش‌سوزي‌هاي احتمالي افزايش يابد.»او تاكيد كرد: « اعتباراتي براي اين پارك ملي در نظر گرفته شده، اما نمي‌توان عدد دقيق و مشخصي را بيان كرد؛ اما در سال ٩٤ پيش‌بيني‌هاي لازم در اين زمينه انجام شده و اقدامات اوليه براي جلوگيري از آتش‌سوزي انجام گرفته است.»

رييس سازمان حفاظت محيط زيست در ادامه از كلنگ‌زني فرماندهي قرارگاه اطفاي حريق در محيط‌باني « شارلق» در پارك ملي گلستان خبر داد و گفت: «براي موفقيت در انجام عمليات اطفاي حريق، بايد تجهيزات بيشتري داشته باشيم كه به همين منظور كلنگ زني اين قرارگاه صورت گرفت. امسال با توجه به كاهش بارش و افزايش خشكسالي و خشكي جنگل‌ها، همه دستگاه‌ها بايد آماده باشند تا اگر آتش‌سوزي رخ داد در كوتاه‌ترين زمان ممكن، آن را مهار و اطفا كنند.»ابتكار از ٢٥ نقطه در پارك ملي گلستان نام برد كه مكان سنجي شده تا دستگاه‌هاي سنجش سنسور هوا براي اطلاع‌رساني و اقدام سريع براي مهار آتش‌سوزي‌هاي احتمالي در آنها نصب شود. او همچنين خطاب به مسافران و شهروندان گفت كه هنگام ورود به پارك‌هاي ملي و عرصه‌هاي منابع طبيعي و ضمن استفاده از طبيعت، از افروختن آتش در جنگل خودداري كنند؛ به ويژه در فصل تابستان و گرما كه جنگل‌ها خشك هستند و احتمال رخدادن حادثه آتش‌سوزي افزايش مي‌يابد.


ايجاد آمادگي بيشتر
استاندار گلستان گفت: «با توجه به اينكه در سال‌هاي گذشته، آتش‌سوزي‌هايي در پارك ملي گلستان اتفاق افتاده، براي ايجاد آمادگي بيشتر در برابر آن، اقدام به برگزاري اين مانور شده است.» دكتر حسن صادقلو با اشاره به آمادگي‌هاي موجود، تاكيد كرد كه پارك ملي گلستان از اهميت بسيار زيادي برخوردار است و ما اميدواريم در اين جنگل‌هاي ارزشمند، آتش رخ ندهد و چنانچه اتفاق افتاد در كوتاه‌ترين زمان ممكن، مهار و اطفا شود.»او پارك ملي گلستان را ميراث بزرگ طبيعي كشور خواند و آن را داراي جايگاه ويژه ملي و بين‌المللي عنوان كرد كه با توجه به چنين جايگاه و تردد تقريبي ٢٠ ميليون مسافر از معبري كه درست از ميان اين پارك مي‌گذرد، بايد زمينه‌اي براي پيشگيري از آتش‌سوزي‌هاي ناشي از اين تردد انديشيده شود.»


محك زدن ميزان آمادگي استان
مديركل حفاظت محيط زيست گلستان درباره اجراي اين مانور به «اعتماد» گفت: «مانور اطفاي حريق در ستاد مديريت بحران استان گلستان به رياست استاندار گلستان طراحي شده و مجري اين مانور سازمان حفاظت محيط زيست است. اين مانور بين استان‌هاي گلستان، خراسان شمالي و سمنان با هدف كاهش آسيب‌ها و افزايش آمادگي براي مقابله با بحران و آتش‌سوزي و كاهش خسارت‌ها به پارك ملي گلستان اجرا شده است.»دكتر اسماعيل مهاجر با بيان اينكه در اين مانور تلاش داريم توانمندي‌ها و آمادگي و نيروي انساني استان گلستان را محك زده و امكانات مورد نياز را جذب كنيم تا در راستاي كاهش خسارت‌هاي احتمالي آتش‌سوزي‌هاي پارك ملي گلستان تلاش كنيم، گفت: «در سال گذشته هشت آتش‌سوزي بزرگ و تعدادي نيز حريق كوچك‌تر در پارك ملي گلستان رخ داد كه در مجموع ٣٢ آتش‌سوزي در اين جنگل ثبت شده است.

با توجه به كاهش بارندگي و افزايش دما، كاهش رطوبت و خشكسالي كه اگرچه پديده‌اي جهاني است، اما در ايران و مخصوصا شرق استان گلستان بيشتر است كه بايد اين آمادگي را در استان گلستان داشته باشيم تا از اكوسيستم ارزشمند و منحصر به فرد اين ذخيره‌گاه زيست‌كره بين‌المللي حفاظت كنيم.»او درباره ساخت قرارگاه اطفاي حريق پارك ملي گلستان كه كلنگ آن در همين مانور بر زمين زده شد، گفت: «اين پايگاه با ۱۵۰ مترمربع زيربنا و در دو طبقه ساخته مي‌شود و تا پايان سال جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد. اعتبار اين پروژه شش ميليارد ريال و توسط سازمان حفاظت محيط زيست كشور تامين شده است.»پارك ملي گلستان با وسعت ۹۱۸۹۵ هكتار در استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي و سمنان واقع شده است و مديريت آن در دست گلستان است. اين پارك، گنجينه‌‌اي بي‌نظير از تنوع زيستي را در خود جاي داده است. سال گذشته ۳۲ مورد آتش‌سوزي در پارك ملي گلستان رخ داد كه هشت مورد آن بسيار گسترده و عميق بود و بر اثر كمبود امكانات و خشكي منطقه و وزش باد، با وجود تلاش‌هاي بي‌وقفه محيط‌بانان و مردم محلي و ديگر دستگاه‌هاي دست‌اندركار، بيش از ۱۲۰۰ هكتار از جنگل‌ها و مراتع آن خاكستر شد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26388s, 19q