تماشای صحنه های خشن ازشبکه های اجتماعی به استرس پس از سانحه منجر می شود

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 147126

سلامت نیوز: نتایج تحقیقات انجمن روانشناسان انگلیس نشان می دهد که تماشای صحنه های خشن که در شبکه های اجتماعی گذاشته می شود به اختلال تنش زای پس از رویداد (PTSD) منجر می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری بی بی سی،دکتر پم رامسدن استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه بردفورد که این تحقیق را انجام داده است می گوید، شبکه های اجتماعی سبب شده اند تا بتوان اخبار خشونت بار و تصاویر فجیع وحشتناک را بدون تعدیل دید.دیدن این اتفاقات و حس کردن عذاب افرادی که آنها را تجربه کرده اند ممکن است بر زندگی روزمره ما تاثیر بگذارد.

رامسدن افزود:تاثیر منفی تماشای درد و رنج دیگران روی کسانی که مشاغل درمانی دارند مدت ها است که شناخته شده است.

وی افزود:مطالعات مختلف نشان داده اند دیدن افرادی که آسیب روحی خورده اند باعث صدمات روحی در بیننده می شود که به آن آسیب روحی نیابتی می گویند.

وی ادامه داد:در این تحقیق می خواستیم ببینیم که آیا ممکن است تاثیر دیدن این تصاویر بر مردم طولانی تر باشد و سبب اضطراب و استرس و نیز اختلال تنش زای پس از رویداد شود یا نه.

در این تحقیق 189 نفر زن و مرد که متوسط سن 37 سال بود شرکت داشتند که پس از تماشای صحنه های وحشتناک اخبار از جمله فروریختن برج های تجارت جهانی، تیراندازی به شاگردان مدرسه و بمب گذاری انتحاری از چندین زاویه از نظر روانی ارزیابی شدند.

رامسدن اظهار کرد :بررسی نتایج ارزیابی ها نشان داد که 22 درصد افراد شرکت کننده به طرز بارزی تحت تاثیر تماشای این تصاویر قرار گرفته بودند در حالی که هیچ یک از آنها در معرض هیچ رویداد تکان دهنده ای در زندگی خود نبودند و فقط این تصاویر را در شبکه های اجتماعی تماشا کرده بودند.

وی گفت :این واقعا نگران کننده است که نزدیک به یک چهارم کسانی که این تصاویر را تماشا کرده بودند در ارزیابی بالینی از نظر اختلال تنش زای پس از رویداد نمره بالایی گرفتند و این خطر برای افراد معاشرتی و برونگرا بیشتر بود.

رامسدان افزود:با وجود تلفن های هوشمند و تبلت که دسترسی به شبکه های اجتماعی را افزایش داده لازم است که مطمئن شویم مردم از خطرات تماشای چنین تصاویری آگاه هستند و در صورت نیاز از کمک و حمایت برخودار هستند.
اختلال تنش زای پس از رویداد یا استرس پس از سانحه معمولا در کسانی اتفاق می افتد که شاهد اتفاقات وحشتناک بوده اند، کسانی که در جنگ یا زندانی جنگی بوده اند، شاهد یا قربانی تصادف بوده اند یا قربانی تجاوز شده اند.

این افراد مرتب خاطره، صحنه ها و احساسات خود را در زمان این اتفاقات برای آنان زنده می شود یا خواب آن را می بینند. آنها اضطراب و افسرگی شدید پیدا می کنند و به راحتی از کوره در می روند و به شدت عصبانی می شوند.

این افراد احساسات و عواطف مثبت را حس نمی کنند، علاقه به زندگی و فعالیت هایش را از دست می دهند و برای پرهیز از زنده شدن آن اتفاق، فعالیت و معاشرت های خود را محدود می کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11489s, 19q