صادرات گیاهان دارویی به خریداران بی نام و نشان در بازارچه‌های مرزی کشور

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 147142

سلامت نیوز: عضو هیأت مدیره شبکه گیاهان دارویی، گفت: گفت: صادرات گیاهان دارویی خام مانند زعفران در کشور وجود دارد از طرفی در بازارچه‌های مرزی خریداران، گیاهان خاصی را نشان می‌کنند که مشخص نیست از نظر علمی چه مصارفی دارد با این وجود مجوز فروش آنها با حمایت دولت انجام می‌شود.

به گزارشسلامت نیوز به نقل از فارس، فراز مجاب در نشست خبری به مناسبت برگزاری چهارمین کنگره ملی گیاهان دارویی ایران، گفت: استانداردهای جدی و سختی از سوی وزارت بهداشت برای فراورده‌های گیاهی در نظر گرفته شده است بنابراین شاید تعداد گیاهان دارویی ما به اندازه گیاهان دارویی اروپا نباشد اما سیاست وزارت بهداشت مشابه سیاست سازمان جهانی غذای آمریکاست و باید حتماً ماده موثره گیاهان دارویی شناسایی و برای اطمینان از سلامت نهایی آن مواد لازم لحاظ شود.

مجاب گفت: 1000 نوع گیاه دارویی در کشور وجود دارد که برخی از آنها وارد لیست بیمه شده و برخی از داروها نیز بدون نسخه تهیه می‌شود.

عضو هیأت مدیره شبکه گیاهان دارویی ادامه داد: گیاهان دارویی کشور در بحث صادرات هم سهم بسزایی دارد به طوریکه به کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه مانند عراق، پاکستان و افغانستان صادر می‌شود و اگر چه به دلیل مشکلات ارزی صادرات این گیاهان کم است اما این صادرات وجود دارد.

مجاب افزود: صادرات گیاهان دارویی خام نیز مانند زعفران و شیرین‌بیان از کشور وجود دارد و با این وجود بهتر است سیاستی اتخاذ شود که گیاهان دارویی به محصول تبدیل شده و سپس صادر شود.

وی افزود: همچنین از بازارچه‌های مرزی، صادرات محدود و مجازی از این نوع گیاهان دارویی وجود دارد اما متاسفانه مشخص نیست که از نظر علمی این گیاهان چه مصارفی دارند و خریداران این گیاهان خاص هدف خود را از خرید مشخص نمی‌کنند البته سیاست دولت حمایت از بازارچه‌های مرزی است اما اگر بتوان تولید صنعت گیاهان دارویی از خام به محصول تقویت شود، بهتر است.

مجاب گفت: از طرفی گیاهان دارویی باید از سوی عقد قرارداد با کشاورزان انجام شده و به صورت جمع‌آوری از مراتع نباشد تمام این موارد از سوی سازمان غذا و دارو رصد می‌شود تا از نظر فلزات سنگین، آلودگی قارچی و آفت‌کش‌ها ترکیبات شیمیایی آنها بررسی شود.

عضو هیأت مدیره شبکه گیاهان دارویی افزود: در زمینه دستگاه‌هایی که برای تولید محصولات گیاهان دارویی مشکلاتی داریم اما با خارج از کشور از نظر علمی مرتب در تماس هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.17538s, 19q