معاون استاندار آذربایجان غربی: جوانان به فضاسازی‌ها توجه نکنند

مرگ خبرساز یک دختر در مهاباد

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 147145
مرگ خبرساز یک دختر در مهاباد

سلامت نیوز:كارمند ٢٥ساله هتل «تارا» مهاباد، ٦ روز پیش وقتي به محل كارش رفت، خودش را از طبقه چهارم هتل به پايين پرتاب كرد و پليس و تمام مردم شهر مهاباد را با معمايي بزرگ روبه‌رو كرد. مرگ مشكوك و جنجالي فريناز خسرواني، اعتراضات زيادي در پي داشت تا جايي كه اين هتل را با آتش‌سوزی روبه‌رو كرد. هنوز هيچ كس از دليل اصلي اين مرگ باخبر نيست و خودكشي يا جنايت دو فرضيه‌اي است كه اين پرونده را معمايي كرده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند،شامگاه چهارشنبه ١٦ارديبهشت‌ماه در بلوار شورا، روبه‌روي بازارچه نور شهر مهاباد، مقابل هتل ٤ ستاره «تارا»، جوانان زیادی ايستاده بود. جمعيتي كه خشم و ناراحتيشان را با پرتاب سنگ و چوب به شيشه‌هاي هتل ابراز مي‌كنند. چند لحظه بعد، هتل «تارا» منفجر مي‌شود. شعله‌هاي آتش از اين هتل زبانه مي‌كشد و دود سياه همه جا را فرا مي‌گيرد. هتل مي‌سوزد، چون «فريناز خسرواني» يكي از كارمندان ٢٥ساله‌اش دو روز پیش قرباني مرگی مرموز شده. مرگی كه تا به امروز هيچ‌كس از جزئيات آن خبر ندارد.


صبح روز یکشنبه ١٣ ارديبهشت‌ماه بود كه فريناز مثل هر روز به محل كارش در هتل «تارا» رفت. هنوز ساعتي از حضور فريناز در محل كارش نگذشته بود، كه اتفاقي وحشتناك رخ داد. فريناز خود را پشت بالكن طبقه چهارم هتل رساند و در یک لحظه به زندگی‌اش پایان داد. همه چيز تمام شد. فريناز جان خود را از دست داد. اما اين پايان ماجرا نبود. خودكشي يا قتل فريناز فرضيه‌هايي بود كه چالش‌هاي زيادي به پا كرد. چالش‌هايي كه اعتراض مردم مهاباد را در بر داشت و جنجال‌هاي زيادي به پا كرد.


پرونده روی میز پلیس
مردم شهر مهاباد در اعتراض‌هاي خود مي‌گويند كه اين دختر براي دفاع از ناموس خود و براي اين‌كه قرباني نقشه اين مرد مرفه نشود دست به چنين كاري زده است. اما اين‌كه اين دختر دست به خودكشي زده يا كشته شده است هنوز مشخص نيست. با اين حال پس از اين حادثه و مرگ فريناز خيلي زود پليس و دستگاه قضايي وارد ماجرا شدند و با توجه به حساسيت اين پرونده موضوع را پيگيري كردند. اولين اقدام ماموران پليس مهاباد، دستگيري مردي بود كه آخرين‌بار با «فريناز» دیدار داشت.

ين مرد كه از دوستان مدير هتل است، از مدتی پیش در اين هتل به‌عنوان مشاور مشغول به كار شده و كمك‌هاي مالي زيادي به اين هتل كرده است. تا جايي كه به گفته اعتراض‌كنندگان قرار بوده اين هتل را از ٤ ستاره به ٥ ستاره تبديل كند.

اين مرد كه از دوستان مدير هتل است، از مدتی پیش در اين هتل به‌عنوان مشاور مشغول به كار شده و كمك‌هاي مالي زيادي به اين هتل كرده است. تا جايي كه به گفته اعتراض‌كنندگان قرار بوده اين هتل را از ٤ ستاره به ٥ ستاره تبديل كند. او كه حالا در بازداشت به سر مي‌برد، تحت بازجويي قرار دارد تا زوایای پنهان پرونده فاش شود.


اين درحالي است كه جوانان احساساتی مهاباد عصر چهارشنبه و پنجشنبه در پی مرگ مشکوک اين دختر جوان دست به تجمع زدند. اخبار و اطلاعات ضد و نقیضی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ایجادشده درحالی است که هنوز تحقیقات پلیس به نتیجه نرسیده و علت این حادثه به‌طور رسمی اعلام نشده است.


علیرضا رادفر معاون استانداری آذربایجان غربی در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان که صبح جمعه در محل استانداری ترتیب یافت، ابعاد و جزییات مربوط به واقعه هتل تارای مهاباد را تشریح کرد. روز یکشنبه ١٣ اردیبهشت‌ماه در هتل تارای مهاباد، یک خانم به علت سقوط از طبقات هتل به پایین جان خود را از دست داد که در این ارتباط رسانه‌های معاند و ضد انقلاب سعی دارند با فضاسازی و ارایه اخبار کذب، چهره مهاباد را مخدوش و زمینه آشوب را در این شهرستان فراهم کنند.


رادفر ضمن تسلیت به خانواده متوفی افزود: «متهم احتمالی این حادثه، دستگیر شده و قوه قضائیه با دقت و قاطعیت درحال بررسی موضوع تا حصول نتیجه است. به دنبال این حادثه، برخی سایت‌های عمدتا بیگانه و ضدانقلاب، شروع به فضاسازی کردند که یک نفر از نیروهای امنیتی باعث شده که این خانم در حین فرار سقوط کند. شخصی که متهم احتمالی است، فردی است مربوط به بخش خصوصی و هیچ ارتباطی با نهادهای دولتی و امنیتی ندارد؛ این شخص به‌عنوان مشاور در هتل مستقر شده بود که درخصوص ارتقای درجه هتل به مسئولان هتل کمک کند.»


رادفر همچنین به تجمع برخی از جوانان مهابادی در روز پنجشنبه در جلوی هتل تارا اشاره کرد و افزود: «به دنبال فضاسازی رسانه‌های معاند، متاسفانه عده‌ای از جوانان مهابادی تحریک شده و جلوی هتل تارا تجمع و اقدام به آتش زدن هتل کردند. با توجه به فضای به وجود آمده و این‌که احساسات مردم و جوانان در این موضوع جریحه‌دار شده ما این را طبیعی می‌دانیم و ممکن است چنین اتفاقی در هر هتلی بیفتد اما لازمه‌اش این نیست که از این احساسات سوءاستفاده شود.


در این تجمع، نیروهای انتظامی ما با خویشتنداری تمام و با هدف مدیریت موضوع، اقدام کردند اما متاسفانه عده‌ای از این جوانان، از خویشتنداری پلیس سوءاستفاده کرده و به هتل خساراتی را وارد کردند؛ برخی از این تجمع‌کنندگان مسئول هتل را مقصر حادثه می‌دانند که این موضوع نیز درحال بررسی است.»


رادفر در ادامه با بیان این‌که تجمع روز پنجشنبه متاسفانه آن جایگاهی را که مهاباد در چند‌ سال اخیر در حوزه سرمایه‌گذاری، سرمایه‌پذیری و گردشگری بدست آورده بود، زیر سوال برد، افزود: «در همین نوروز ٩٤، نزدیک به ١٠٠‌هزار گردشگر به مهاباد سفر کردند؛ این فرصت و ظرفیتی است که به سادگی بدست نیامده و حاصل فضای امن و آرامشی است که مردم فهیم، نخبگان مهاباد و مسئولان در این شهرستان به وجود آورده‌اند. در چند روز آینده نیز یک همایش سرمایه‌گذاری در مهاباد برگزار خواهد شد که میهمانان آن قرار بود در همین هتل تارا مستقر شوند؛ با این اوضاع آیا سرمایه‌گذاران رغبتی برای حضور و فعالیت در مهاباد خواهند داشت؟ بنابراین از مردم فرهنگی و فهیم مهاباد، والدین آن جوانان و متنفذین می‌خواهیم که این جوانان را توجیه کنند تا در مسیر اهداف معاندین نظام و عناصر ضد انقلاب کومله و دموکرات قرار نگیرند.

اکثر تجمع‌کنندگان روز پنجشنبه در جلوی هتل تارا، جوانان بین ١٥ تا ٢٢‌سال بودند که تجربه کافی ندارند و به صورت احساسی با موضوع برخورد کردند؛ از والدین عزیز این جوانان می‌خواهیم که با این جوانان صحبت و آنها را توجیه کنند که با این اقداماتشان، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه مهاباد را زیر سوال نبرند.»


معاون سیاسی و امنیتی استاندار همچنین در رابطه با انتشار اخبار کذب در برخی رسانه‌ها مبنی بر تیراندازی نیروهای پلیس به تجمع‌کنندگان در روز پنجشنبه نیز گفت: هیچ تیراندازی توسط نیروهای انتظامی ما در تجمع روز پنجشنبه مهاباد صورت نگرفته و ماموران انتظامی، فقط با روش‌های ضد اغتشاش و با خویشتن‌داری کامل، سعی در متفرق کردن تجمع‌کنندگان داشتند.»


معاون استاندار همچنین در رابطه با مجروحان تجمع روز پنجشنبه مهاباد گفت: «با توجه به وقوع آتش‌سوزی در هتل، عده‌ای جلوی ماشین‌های آتش‌نشانی را برای ورود به محوطه گرفته بوند و درگیری بین طرفین در محل به وجود آمد که در این درگیری، ٢٥ نفر مجروح شدند که ٧ نفر آنها از ماموران نیروی انتظامی هستند. مجروحان بلافاصله جهت مداوا به مراکز درمانی اعزام شدند که به غیر از ٢ نفر آنها، بقیه به صورت سرپایی مداوا و مرخص شدند. این دو مجروح نیز یکی در مهاباد مورد عمل جراحی قرار گرفت و درحال حاضر حال وی مساعد است و دیگری نیز که به علت برخورد یک شیء به چشمش دچار جراحت شده بود جهت انجام مداوا به تبریز اعزام شد.» معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ادامه این نشست در رابطه با علت وقوع این حادثه نیز گفت: «آنچه سایت‌های معاند نظام و ضد انقلاب به‌عنوان علت وقوع حادثه مذکور در فضای رسانه‌ای و مجازی انتشار دادند، واقعیت ندارد و هیچ‌گونه تعرضی نسبت به آن مرحومه با توجه به گزارش پزشکی قانونی، صورت نگرفته است.»

معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ارتباط با پخش برخی تصاویر تجمع روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی نیز افزود: «بسیاری از تصاویر منتشرشده در فضای مجازی، اصلا مربوط به تجمع روز پنجشنبه در مهاباد نیست و بیشتر این تصاویر جعلی و با هدف فضاسازی و مخدوش کردن چهره مهاباد است.»


معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ارتباط با پخش برخی تصاویر تجمع روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی نیز افزود: «بسیاری از تصاویر منتشرشده در فضای مجازی، اصلا مربوط به تجمع روز پنجشنبه در مهاباد نیست و بیشتر این تصاویر جعلی و با هدف فضاسازی و مخدوش کردن چهره مهاباد است.»


خودکشی نبود
نادر مولوی مدیر و مالک هتل «تارا» نيز تمام حرفهای مربوط به خودکشی را رد می‌کند و می‌گوید: «آنچه در دوربین‌های مداربسته هتل ثبت شده، چیز دیگری می‌گوید. این دختر می‌خواسته از بالکن طبقه چهارم هتل خودش را به طبقه سوم برساند که موفق نشده و به پایین پرت شده است.»
او توضیح بیشتری دراین‌باره نمی‌دهد و می‌گوید: «مراجع انتظامی و قضایی باید دراین‌باره اظهارنظر کنند.»


عثمان احمدی نماینده مهاباد نيز در اين مورد می‌گوید: «علت مرگ این خانم هنوز به درستی مشخص نیست و تحقیقات درحال انجام است. همه در تلاش هستند که هرچه سریع‌تر این موضوع روشن شود. من هم جلسات مختلفی درباره این موضوع داشته‌ام و سعی می‌کنم به محض دستیابی به نتیجه رسانه‌ها را در جریان این موضوع بگذارم.»


«جعفرکتانی» فرماندار مهاباد در اين رابطه مي‌گويد: «درحال حاضر پرونده در دادگستری شهر مهاباد به یک قاضی قابل اعتماد و سختگیر واگذار شده است. نیروی انتظامی و دادگستری به شدت مشغول تحقیقات در این مورد هستند، اسناد و شواهد مربوط به این حادثه، فایل تماس‌های صوتی جمع‌آوری شده‌اند، ولی به علت وجود پاره‌ای مسائل خانوادگی و شخصی تا کامل نشدن تحقیقات درخصوص پرونده، جزییات آن را منتشر نمی‌کنیم چون اصلا اخلاقی نیست.» کتانی ادامه مي‌دهد: «متهم این پرونده دستگیر شده و دستور داده‌ام وثیقه سنگین برای متهم دستگیر شده تعیین شود و تا پایان تحقیقات در بازداشت باشد. اين متهم بازرس یا ناظر هیچ نهادی نبوده است. او مدتی قبل در هتل کویستان مهاباد مشغول به کار بوده و این هتل را در ارتقاي سطح استانداردهایش کمک کرده است و هتل تارا نیز به همین منظور متهم را به کار گرفته است و وی در این هتل مستقر شده است.»


فرماندار مهاباد همچنين در مورد شایعه‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی مي‌گويد: «در دیداری که با خانواده قربانی این حادثه که از خانواده‌‌های متدین و خوشنام مهاباد هستند، داشته‌ام، آنها درخواست بررسی عادلانه پرونده این حادثه را داشته‌اند و اعلام کردند تنها از طریق قانون و دستگاه قضاء پیگیر پرونده هستند و به نظر من هم مثل این خانواده داغدار بهتر است اجازه بدهیم این حادثه از طریق قانون پیگیری شود. افکار عمومی مطمئن باشند که با خاطیان این حادثه برخورد قانونی خواهد شد و من به‌عنوان فرماندار پیگیر این پرونده هستم و تا احقاق حق و روشن شدن زوایای پنهان این حادثه خانواده قربانی آن را همراهی می‌کنم.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21018s, 18q