همه چيز درباره عوارض استفاده از داروي وارفارين

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 147170

سلامت نیوز:يک متخصص داروسازي باليني با تاکيد بر اينکه بيماراني که وارفارين مصرف مي کنند بايد در صورت شروع مصرف داروي جديد با پزشک خود مشورت کنند، گفت: بيماراني که اين دارو را مصرف مي کنند؛ بايد در صورت مشاهده علائمي مانند دفع مدفوع تيره يا خوني، استفراغ خوني، درد شکمي شديد، تيرگي رنگ ادرار، خون دماغ شدن بدون علت خاص، خونريزي هاي شديد و غير معمول در دوران قاعدگي و خونريزي از لثه ها به هنگام مسواک زدن به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، دکتر سپيده اليالسي ، با بيان اينکه وارفارين يک داروي ضد انعقاد است که از سرعت لخته شدن خون مي کاهد، گفت: اين نوع دارو در بيماران مختلف مانند افرادي که دريچه مصنوعي قلب و يا سابقه تشکيل لخته خون دارند، استفاده مي شود.

وي افزايش احتمال بروز خونريزي را مهم ترين عارضه جانبي مصرف داروي وارفارين دانست و گفت: به دليل اثر ضد انعقادي، اين نوع دارو ممکن است در نواحي مختلف بدن ايجاد خونريزي کند که اين احتمال در صورت مصرف بيش از حد و بروز تداخلات دارويي افزايش پيدا مي کند.

اين متخصص داروسازي باليني در خصوص علائم هشدار دهنده براي بيماران اظهار کرد: بيماراني که از داروي وارفارين مصرف مي کنند؛ بايد در صورت مشاهده علائمي مانند دفع مدفوع تيره يا خوني، استفراغ خوني، درد شکمي شديد، تيرگي رنگ ادرار، خون دماغ شدن بدون علت خاص، خونريزي هاي شديد و غير معمول در دوران قاعدگي و خونريزي از لثه ها به هنگام مسواک زدن به پزشک مراجعه کنند.

الياسي يادآور شد: به دليل احتمال بالاي خونريزي در اين بيماران حتي اگر در صورت تصادف و ضربه به سر علامت خاصي هم در آنها وجود نداشت، بايد به پزشک مراجعه کنند.

لزوم مراجعه به پزشک در صورت مشاهده کبودي در بدن

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد: بروز خونريزي يا کبودي بدون علت در مصرف کنندگان وارفارين مي تواند نشان دهنده مصرف بيش از حد اين دارو باشد و به همين دليل بيماران بايد به پزشک مراجعه کنند تا مقدار آن را با توجه به شرايط فرد تنظيم کنند.

وي با اشاره به اينکه مي توان داروهاي تزريقي مانند هپارين و انوکساپارين را در مواقع ضروري جايگزين وارفارين کرد، گفت: البته اين نوع از داروها به دليل تزريقي بودن چندان مطلوب نيستند و داروهاي خوراکي جايگزين هم در ايران به راحتي در دسترس نيستند.

نکروز پوستي از عوارض مصرف وارفارين

اين متخصص داروسازي باليني افزود: نکروز پوستي به صورت ايجاد نواحي قرمز تيره يا سياه در پوست از ديگر عارضه هاي نادر مصرف اين نوع دارو است که درصورت مشاهده بايد به پزشک مراجعه شود.

الياسي تصريح کرد: بيماراني که وارفارين مصرف مي کنند بايد در صورت شروع مصرف داروي جديد حتي ساده ترين دارو ها مانند استامينوفن، ايبوپروفن و مولتي ويتامين ها هم با پزشک خود مشورت کنند زيرا احتمال بروز تداخل و افزايش خطر خونريزي در آنها وجود دارد.

لزوم ثابت بودن رژيم غذايي

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در پايان خاطر نشان کرد: رژيم غذايي اين دسته از افراد بايد ثابت باشد و چندان تغيير نکند، به خصوص غذاهايي مانند کلم و اسفناج که مقدار زيادي ويتامين K دارند؛ بايد با مقدار ثابت مصرف شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.81769s, 19q