افزایش شدید قاچاق دارو باوجود کنترل واردات

۱۳۹۴/۰۲/۱۹ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 147172

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه اجازه عبور از سقف واردات دارو داده نخواهد شد در عین حال گفت: به همان میزانی که سال گذشته واردات را کنترل کردیم، متاسفانه قاچاق نیز به شدت افزایش یافته است. اکنون در اندیشه آن هستیم که درمورد رویکرد مان نسبت به این سقف چه کارهایی باید انجام دهیم تا مردم به زحمت نیفتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان غذا و دارو، ، دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت به صورت اجمالی درباره گذشته، حال و آینده واردات دارو، گفت: درسال 1387 واردات دارو به طور کلی حدود 670 میلیون دلار بود. از این رقم حدود 500میلیون دلار مربوط به داروهای بدون جایگزین داخلی و 160 تا 170 میلیون دلار نیز مربوط به داروهای دارای مشابه تولید داخل بود.
وی با بیان اینکه سیاست کنترل واردات تنها متوجه داروهای دارای مشابه تولید داخل یعنی همان 170میلیون دلار می‌شود، افزود: چهارسال بعد و در سال 1391 واردات داروهای مشابه تولید داخل به 650 تا 660 میلیون دلار رسید و واردات داروهای فاقد مشابه تولید داخل فقط 150میلیون دلار افزایش یافته و به 650 میلیون دلار رسید. این درحالی بود که در تمام این چهارسال مردم به دنبال حل مشکلات کمبود دارو بودند. یعنی شرایطی به وجود آمده بود که واردات دارو به یک میلیارد و 200 تا یک میلیارد و 300 میلیون دلار رسیده بود، اما مردم هنوز احساس آرامش نمی‌کردند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: درسال 1392 موفق شدیم با چند عمل ساده، بازار داروی کشور را از بحران خارج کنیم. درسال گذشته هم به جای اینکه به حل مشکلات ناشی از کمبود دارویی بپردازیم، بازار آشفته ناشی از چند قیمتی، واردات فوریتی و ... را مدیریت می‌کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مکرر گفته‌ام اگر قرار است در صنعت داروسازی به جایی برسیم، نباید نگاه صنعت صرفا به بازار محدود داخلی باشد. از آنجا که اعتبار و بودجه بخش سلامت در کشور محدود است طبیعتا توان دولت در پرداخت هزینه‌های سلامت نیز محدودیت دارد. به همین دلیل هم رشد هزینه‌های دارویی امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه بازار دارویی ما باید سقف داشته باشد، بیان کرد: بازار داروی کشور 4میلیارد دلار است و پذیرش افزایش این سقف نیز وجود ندارد. نمی‌توانیم اجازه دهیم که این سقف از حد مجاز بیشتر شود و سهم واردات از یک میلیارد دلار عبور کند.

رئیس سازمان غذا و دارو در توضیح این مطلب افزود: با احتساب میزان بودجه، واردات دارو نمی‌تواند از حدود 800 میلیارد دلار هم بیشتر شود. بر اساس اینکه برای بخش صنعت نیز با احتساب بودجه، سقف بازار دارو حدود 2.5 میلیارد دلار است که براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تعیین شده است؛ لذا اگرچه در قانون برنامه پنجم ممنوعیت واردات مطرح نیست، اما در سیاست‌های کلان ابلاغی به روشنی و صراحت درمورد محدودسازی واردات سخن گفته شده است.

دیناروند برآیند کلی واردات داروهای غیرمشابه تولید داخل در سال 1394 را 600میلیون دلار و واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل را درحدود 150 تا 200 میلیون دلار ارزیابی کرد و گفت: اگر چه می‌توان واردکنندگان را کنترل کرد اما این امر در مورد پزشکان به این راحتی‌ها شدنی نیست. معلوم نیست بتوانیم خواسته مذکور را عملیاتی کنیم.

وی درپایان سخنانش با بیان اینکه با توجه به رویکرد سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، به هرحال داروهای قاچاق نیز وارد می‌شوند تا به نیاز نسخه‌های پزشکان پاسخ دهند، عنوان کرد: به همان میزانی که سال گذشته واردات را کنترل کردیم، متاسفانه قاچاق نیز به شدت افزایش یافته است. اکنون در اندیشه آن هستیم که درمورد رویکرد مان نسبت به این سقف چه کارهایی باید انجام دهیم تا مردم به زحمت نیفتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16727s, 18q