رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت:

روش جديد كاشتني پيشگيري از بارداري در برنامه تنظيم خانواده كشوراجرا مي‌شود

۱۳۸۷/۱۱/۰۵ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 14718
روش جديد كاشتني پيشگيري از بارداري در برنامه تنظيم خانواده كشوراجرا مي‌شود
دكتر محمد اسلامي در گفت‌وگو با ایسنا، با تاكيد بر ضرورت ارتقاي كيفيت خدمات تنظيم خانواده، گفت: در راستاي ارتقا كيفيت خدمات تنظيم خانواده و رضايت گيرندگان خدمت، در جهت زياد شدن روش‌هاي پيشگيري از بارداري تلاش مي‌شود؛ چرا كه افراد از ميان مجموعه‌اي وسيع‌تر و بهتر قادر به تصميم‌گيري براي انتخاب يك روش پيشگيري از بارداري خواهند بود.

استفاده از آمپول‌هاي يك ماهه و قرص‌هاي پيشگيري اورژانس از بارداري در برنامه تنظيم خانواده كشور

وي گفت: بر اين اساس، طي دو سال گذشته دو روش پيشگيري از بارداري شامل آمپول‌هاي يك ماهه پيشگيري از بارداري و قرص‌هاي پيشگيري اورژانس از بارداري به برنامه تنظيم خانواده كشور افزوده شده است.

دكتر اسلامي از افزوده شدن يك روش كاشتني پيشگيري از بارداري به برنامه تنظيم خانواده كشور خبر داد و گفت: اين روش پيشگيري از بارداري با نام "جدل" در زير پوست بازو كاشته شده و به مدت پنج سال از بارداري پيشگيري مي‌كند. اين روش پيشگيري از بارداري روش هورموني پروژستروني بوده كه حتي در دوران شيردهي هم قابل استفاده است كه در مقايسه با نورپلنت 6 كپسولي از دو كپسول برخوردار بوده و وارد و خارج كردن آن بسيار راحت‌تر از نورپلنت است. همچنين در حال حاضر نورپلنت در بازار وجود ندارد.

وي گفت: اين محصول دو كپسولي در حال حاضر در اروپا استفاده مي‌شود و براي استفاده در ايران كليه مراحل قانوني را طي كرده است. تنها بايد شرايط گيرندگان اين خدمت و رضايت آنها نيز بررسي شود. اكنون اين روش پيشگيري از بارداري در دو نقطه از كشور در حال بررسي است. در صورت حصول نتايج مطلوب از اين بررسي‌ها، با رعايت همان شرايط، مي‌توان اين روش را به تدريج در ديگر نقاط كشور انتشار داد.

وي در ادامه با بيان اين كه اين بررسي‌ها تا اواسط سال آينده به اتمام مي‌رسد؛ گفت: گزارش‌هاي دريافت شده از مرحله آزمايشي اين محصول دو كپسولي پيشگيري از بارداري حاكي از آن است كه در صورت انتخاب صحيح گيرندگان اين خدمت، افراد از اين روش پيشگيري از بارداري راضي خواهند بود.

دكتر اسلامي تاكيد كرد: هدف برنامه تنظيم خانواده تعيين تعداد فرزند نيست؛ چرا كه خانواده در اين زمينه تصميم گيرنده است. در برنامه تنظيم خانواده، اصول سلامتي در نظر است. بر اين اساس بارداري‌هاي زير 18 سال و بالاي 35 سال، فاصله دو فرزند كمتر از 3 سال و همچنين بارداري بيش از 4 بار خطرناك است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.15297s, 18q