يك متخصص تغذيه پيشنهاد کرد:

حذف روغن‌هاي گياهي و حيواني از برنامه غذايي سالمندان

۱۳۸۷/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 14724
حذف روغن‌هاي گياهي و حيواني از برنامه غذايي سالمندان
دکتر مصطفي نوروزي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي قزوين در گفت وگو با ایسنا، گفت: پيري در پي از دست دادن ترکيب و اندازه بدن، آب بدن، توده استخواني همراه با تغييرات حسي و متابوليکي ايجاد مي‌شود.

وي افزود: با افزايش سن، ميزان نياز به انرژي به دليل کاهش فعاليت فيزيکي کاهش يافته و بايد در انتخاب غذا و ميزان انرژي اين گروه از افراد توجه ويژه شود.

اين متخصص رژيم درماني و تغذيه گفت: سالمندان بايد براي جلوگيري از مشکلات روده‌اي و يبوست از تمامي سبزيجات و ميوه‌جات به صورت روزانه در رژيم غذايي خود استفاده کنند.

وي استفاده از ويتامينهاي مختلف در سالمندان را ضروري دانست و افزود: ويتامين A به همراه C و E در افزايش کارکرد ريوي بيماران مبتلا به انسداد مزمن ريوي که در 20 درصد سالمندان وجود دارد موثر است.

نوروزي خاطرنشان کرد: 80 درصد سالمندان داراي کمبود ويتامين C بوده و بايد اين مشکل را از طريق دريافت اين ويتامين از سبزيجات و ميوه برطرف كنند.

وي حفظ تعادل آب بدن سالمندان را مهم دانست و گفت: کاهش احساس تشنگي باعث دهيدراتاسيون و افزايش دماي بدن شده و به اين منظور بايد روزانه 10 تا 8 ليوان آب به منظور رفع سموم بدن استفاده کرد.

اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: تمامي روغنهاي جامد گياهي و حيواني از برنامه غذايي سالمندان بايد حذف شده و رژيم سالمي در اختيار آنان قرار گيرد.

نوروزي افزود: براي سالمنداني که مشکل جويدن دارند مصرف مواد غذايي مثل پوره، گوشت نرم، سوپ،آب ميوه توصيه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.52301s, 18q