مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران :

آلزایمر را جزوء بیماری های خاص قرار دهید

۱۳۸۷/۱۱/۰۶ - ۰۹:۰۱ - کد خبر: 14732
آلزایمر را جزوء بیماری های خاص قرار دهید

معصومه صالحی در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت: قرار گرفتن آلزایمر در لیست بیماری های خاص آنرا از حمایت های دولتی برخوردار می کند . خانواده های این بیماران هم به دلیل گرانی داروهای آلزایمر و هم سختی مراقبت های ویژه این بیماری نیازمند حمایت های دولت هستند.

وی گفت : آخرین آمار منتشره شده نشان می دهد که حدود 30میلیون نفر در دنیا به آلزایمر مبتلا هستند و در ایران بین 300 تا 400 هزار نفر با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. اين بيماري از بيماري‌هاي سنين بالا به‌حساب مي آيد كه در دنيا شيوع اين سن از 50 تا 65 سالگي است و هر چه سن افراد بالاتر می رود درصد مبتلایان به آلزایمر نیز بیشتر می شود.

مدیر عامل انجمن آلزایمر اضافه کرد : نزدیک به 2هزار نفر از مبتلایان به آلزایمر تحت پوشش این مرکز قرار دارند که از خدمات درمانی و حمایتی آن بهره مند می شوند. این انجمن با پيشگيري، آموزش، خدمات درماني،مشاوره روانشناسي و تغذيه در سنين بالا، انجام تست حافظه و تشخيص پزشك متخصص، درشناخت و درمان اين بيماري به سالمندان کمک می کند.

وی افزود: بروز عوامل متفاوتی از جمله افسردگي شديد درصورت عدم درمان، استفاده از مشروبات الكلي وكشيدن سيگار، عوامل ژنتیکی ، تغذیه نامناسب و عدم فعالیت های مغزی ازمهم‌ترين علت هاي اين بيماري محسوب مي‌شود. به گفته وی مراکز تحقیقاتی درباره آلزایمر بسیار کم است و پژوهش در این زمینه صرفا در سطح پایان نامه های دانشجوی قراردارد.

این کارشناس ارشد پرستاری خاطر نشان کرد: آلزایمر درمان قطعی ندارد اما می توان با اقدامات پیشگیرانه و درمانی آنرا کنترل کرد . مبتلایان به آلزایمر معمولا 3تا 10 سال بعد از ابتلای به این بیماری زنده می مانند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.95927s, 18q