دبير اجرايي پنجاه و پنجمين كنگره انجمن دندانپزشكی ایران:

بخش دندانپزشكي از خدمات بيمه‌اي محروم است

۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 147387

سلامت نیوز: دبير اجرايي پنجاه و پنجمين كنگره انجمن دندانپزشکی ایران گفت: پوشش‌هاي بيمه‌اي در بخش دندانپزشكي در واقع وجود ندارد و 90 درصد تعرفه را بيماران پرداخت مي‌كنند نه بيمه‌ها.

به گزارش سلامت نیوز، دكتر بهزاد فرخزاد با بيان اين مطلب اظهار داشت: روند افزايش بيماري‌ها و كسري بودجه در بخش بيمه، شركت‌هاي بيمه‌گر را به سمتي سوق داده است كه بيماري‌هاي حاد را در اولويت پوشش خود قرار دهند و به اين ترتيب، بخش دندانپزشكي از خدمات بيمه‌اي محروم بوده و جزء اولويت‌ها قرار نگرفته است.

وي با تاكيد بر اينكه بيمه‌ها بايد دريافتي شان را طوري برنامه‌ريزي كنند كه خدمات دندانپزشكي را هم در اولويت قرار دهند، افزود: البته در بيشتر كشورهاي دنيا نظام‌هاي بيمه‌اي در مسير پيشگيري از بروز بيماري‌هاي دندان حركت كرده‌اند. خوشبختانه وزارت بهداشت طرح پيشگيري را براي كودكان 6 تا 12 ساله در نظر گرفته كه اين طرح بايد كودكان در سنين پايين‌تر را هم تحت پوشش قرار دهد تا از پوسيدگي زودرس دندان‌ها جلوگيري كنيم. به اين ترتيب هزينه‌هاي دندانپزشكي در سنين بالا كاهش پيدا مي‌كند.

دكتر فرخزاد ادامه داد: اگر در زمينه افزايش سلامت عمومي جامعه نگرشي مبتني بر پيشگيري داشته باشيم، در 10 سال آينده نتايج مثبتي را شاهد خواهيم بود.

دبير اجرايي پنجاه و پنجمين كنگره دندانپزشكان در ادامه با بيان اينكه تا وقتي كه تعرفه‌ها واقعي نباشند، ارتباط بيمه‌ها با دندانپزشكان تحت اجبار است؛ افزود: تا وقتي كه بيمه‌ها پول مشخصي را برابر با واقعيت پرداخت نكنند و پزشك هم موظف نباشد كه در همين چارچوب كار كند، هم بيمه و هم پزشك و هم بيمار متضرر خواهند شد. متاسفانه چرخه نظام بيمه‌اي ما معيوب است و مسوولان به اين موضوع نگاه كوتاه مدت دارند.

وي ادامه داد: بيمه‌ها بايد در درازمدت در جهت نظارت دقيق، اصلاح پروسه درمان و پرداخت هزينه‌هاي واقعي گام بردارند تا بيمه شده خدمات مطلوب دريافت كند و به تبع آن، سطح سلامت اجتماع افزايش يابد. اجتماع سالم به طور طبيعي هزينه‌هاي درماني را كاهش مي‌دهد و در اين زنجيره، پزشك به افزايش سطح سلامت كمك مي‌كند و در آينده اين نظام به سوددهي مي‌رسد.

فرخزاد گفت: در روند كنوني چون نگاه‌ها به سمت نظام دريافتي و پرداختي است، نوعي اجبار حاكم است و همه زير سايه اجبار كار مي‌كنند. به همين دليل نتيجه مطلوب به دست نخواهد آمد و نتيجه درمان با سيستم اجباري، مطلوب نخواهد بود.

دبير اجرايي پنجاه و پنجمين كنگره انجمن دندانپزشکی ایران در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به برگزاري اين همايش بزرگ علمي در 23 ارديبهشت در سالن همايش‌هاي برج ميلاد اشاره كرد و گفت: در اين كنگره علاوه بر سخنرانان داخلي، سخنرانان خارجي نيز دعوت شده‌اند كه به ارائه آخرين تجربيات علمي خود خواهند پرداخت. همچنين يك فضاي نمايشگاهي براي اين كنگره در نظر گرفته شده كه آخرين دستاوردهاي تجهيزات پزشكي در آن به معرض نمايش درخواهد آمد.

وي يادآور شد: كنگره انجمن دندانپزشکی ایران در نوع خود بزرگترين همايش علمي در كشور به شمار مي‌آيد و براي برگزاري چنين همايشي از مدتها قبل برنامه‌ريزي‌هاي دقيقي انجام شده است. اما نكته‌اي كه بايد به آن اشاره كنم اين است كه متاسفانه امكانات موجود براي برگزاري چنين كنگره‌هايي كافي نيست و بايد با حداقل‌ها بهترين كار را ارائه دهيم. با اين وجود تمام كارها به خوبي و بر اساس زمان بندي انجام شده اما ضعف‌هاي موجود از نظر امكانات اجازه نمي‌دهد در حد استانداردهاي بين المللي برنامه را برگزار كنيم.

فرخزاد با بيان اينكه در كشور ما فضاي مناسبي براي كنگره‌هاي بزرگ علمي وجود ندارد، افزود: با وجود رايزني‌هاي فراوان با شهرداري تهران و وزارت بهداشت، به نظر مي‌رسد رويكردي درباره ايجاد يك مركز علمي براي برگزاري كنگره‌ها وجود ندارد. با اين وجود آماده‌سازي‌هاي اوليه را بسيار جلوتر از برنامه انجام داديم و سعي كرديم مشكلات دوره‌هاي قبلي را هم بر طرف كنيم. اميدوارم با اطلاع‌رساني‌هاي خوبي كه در سطح شهرستانها انجام شده، بتوانيم همايشي در خور شأن دندانپزشكان برگزار كنيم تا همه از نتايج و دستاوردهاي علمي آن بهره‌مند شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16424s, 19q