کاهش 6.4 درصدي مرگ‌هاي ناشي از مسموميت با سم

۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 147393

سلامت نیوز: مرگ و مير ناشي از مسموميت با سم در سال گذشته در كشور با كاهش مواجه بوده است. در اين مدت يكهزار و 30 نفر شامل 663 مرد و 367 زن بر اثر مسموميت با سم جان خود را از دست داده‌اند، اين رقم در مقايسه با سال قبل از آن كه آمار تلفات مسموميت با سم يكهزار و 101 نفر بود، 6.4 درصد كاهش يافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، در سال گذشته استان هاي تهران با 267، ‌مازندران با 100 و فارس با 77 فوتي بيشترين و استان‌هاي بوشهر با سه، خراسان شمالي، كهگيليويه و بويراحمد، مركزي و يزد هر كدام با چهار و استان‌هاي سمنان و سيستان و بلوچستان هر كدام با پنج فوتي كمترين آمار تلفات را داشته‌اند ضمن آنكه استان خراسان جنوبي هيچ مرگي بر اثر مسموميت با سم نداشته است.

61 درصد تلفات مسموميت مربوط به قرص برنج است
اين گزارش مي افزايد: طي سال گذشته (1393) در بين سموم آنچه بيشترين سهم را در مرگ افراد داشته قرص برنج است، به نحوي كه در اين مدت 61.7 درصد از كل تلفات مسموميت با سم را به خود اختصاص مي دهد، پس از آن به ترتيب سموم دفع‌آفات نباتي، الكل، سيانور و جونده‌كش‌ها در رتبه هاي بعدي مرگ بر اثر مسموميت با سم قرار مي گيرند.

در سال گذشته 636 نفر بر اثر مسموميت با قرص برنج در كشور جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات 661 نفر بود، 3.8 درصد كاهش يافته است. در اين مدت 376 مرد و 260 زن بر اثر مصرف قرص برنج جان باخته‌اند اين در حالي است كه تعداد مردان فوت شده بر اثر مصرف قرص برنج در سال 1392، 382 و تعداد زنان 279 نفر بود.

همچنين در سال گذشته استان‌هاي تهران با 195،‌ مازندران با 95 و گيلان با 55 فوتي بيشترين تلفات مسموميت با قرص برنج را داشته‌اند.

يادآور مي شود در پنج سال گذشته (1389 تا 1393) بر اساس آمارهاي موجود پنج هزار و 230 نفر بر اثر مسموميت با سم جان خود را از دست داده‌اند كه بيشترين آن مربوط به سال 1392 با يكهزار و 101 فوتي و كمترين آن با 991 فوتي مربوط به سال 1390 است.

افزايش تلفات مسموميت دارويي
اما در اين مدت تلفات ناشي از مسموميت دارويي در كشور با رشد 4.1 درصدي مواجه بوده و اين آمار از 747 فوتي در سال 1392 به 778 فوتي(504 مرد و 274 زن) در سال گذشته رسيده است. در سال گذشته استان‌هاي تهران با 215، فارس با 158 و كرمانشاه با 57 فوتي بيشترين آمار تلفات ناشي از مسموميت دارويي را داشته‌اند.

نكات مهم در پيشگيري از بروز مسموميت ها
عمده ترين موارد مسموميت در بزرگسالان ناشي از داروهاي مسكن، آرامبخش، ضدافسردگي و همچنين محصولات پاك كننده و شيميايي است كه ممكن است عوارض جبران ناپذيري را براي فرد به همراه داشته باشد. در كودكان نيز مسموميت‌ها در اثر خوردن مواد شيميايي و بهداشتي، مواد شوينده، داروها، اجسام قابل بلع مثل باطري و يا گياهان آپارتماني به وجود مي آيد بنابراين لازم است والدين ضمن آگاهي از خطراتي كه به دنبال ايجاد مسموميت، فرزندشان را تهديد مي كند، هر گونه موادشوينده، سموم و ‌داروها را از دسترس كودكان دور نگه دارند. در اين بخش ضمن اشاره به برخي از انواع مسموميت‌ها، نكاتي را براي آگاهي بيشتر و نيز پيشگيري از بروز آن بيان مي كنيم.

نكات مورد توجه براي پيشگيري از مسموميت دارويي:
- با مصرف خودسرانه داروها بدون تجويز پزشك، سلامت خود را به خطر نيندازيد.
- مقادير بالاي برخي از داروهاي به ظاهر كم خطر، مي توانند براي فرد كشنده باشند.
- داروها را دور از ديد و دسترس كودكان و در ارتفاع بالا ودر كمد مجهز به قفل نگه داري نماييد.‌
- در هنگام مصرف دارو و يا استفاده از فرآورده هاي شيميايي حتماً در نور كافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه كرده سپس مصرف نمائيد. استفاده از داروها و مواد شيميايي در تاريكي مي تواند خطرناك باشد.

براي پيشگيري از مسموميت با مواد شيميايي و شوينده ها توجه كنيم:
- در صورت تماس پوست و يا چشم با مواد اسيدي و يا قليايي، هرگز از مواد قليايي و يا اسيدي جهت خنثي سازي استفاده نكنيد بلكه پوست و چشم را با مقادير فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مركز درماني منتقل نماييد.
- در صورت بلع مواد با خاصيت خورندگي مانند اسيدها و قلياها، هرگز بيمار را وادار به استفراغ نكنيد. اين كار مي تواند سبب وخيم شدن وضع بيمار شود.
- قبل از دور انداختن ظروف حاوي مواد شيميايي و شوينده داخل ظرف زباله، آن را آبكشي نماييد.
- محصولات خانگي خطرناك مانند محلول لوله بازكن، جوهر نمك، محلول سفيد كننده و لكه بر، مواد شوينده، گاز پاك كن، داروها و ديگر مواد شيميايي و همچنين ضد يخ و الكل را در بسته بندي اصلي آن ها و با درب بسته و دور از دسترس كودكان نگه داري نماييد.
- از قرار دادن ظروف حاوي مواد شيميايي در كنار مواد غذايي خودداري نماييد.
- چنانچه در منزل كودكي داريد، از قرار دادن خمير دندان، دهان شويه و يا ديگر فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي در دسترس كودكان خودداري نماييد.
- موادي مانند نفت و بنزين را در ظرف اصلي آن ها نگه داري كنيد و ازريختن اين مواد داخل ظروف مربوط به فرآورده هاي خوراكي و نوشيدني مثل نوشابه جداً پرهيز كنيد.
- در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده، پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد.
- از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك با فرآورده هاي سفيد كننده جداً خودداري كنيد. بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده مي باشد.
- پس از مصرف مواد شوينده، سفيد كننده، جرم بر و لوله بازكن در محيط هاي دربسته و كوچك مانند دستشويي و حمام، به هيچ عنوان در اين مكان ها توقف نكنيد چرا كه گازهاي توليد شده در اين محيط خفه كننده و سمي مي باشد.
- ضمن استفاده از مواد شيميايي حتماً از وسايل محافظت كننده مانند دستكش بلند، كفش نفوذ ناپذير، لباس آستين بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده نماييد.
- هرگز سعي نكنيد با چشيدن و يا بوييدن يك ماده ناشناخته آن را شناسايي كنيد.

مراقبت ويژه از كودكان براي پيشگيري از مسموميت:
- كودكان زير 5 سال، پر خطرترين گروه سني از نظر بروز مسموميت هستند.
- كودكان خردسال ممكن است هر چيزي را به دهان ببرند. اين عمل بخشي از آموزش و درك اين گروه سني از محيط اطرافشان است و مي تواند زمينه ساز بروز مسموميت باشد.
- در هنگام بروز مسائل و مشكلات خانوادگي، بيشتر مراقب كودكان باشيد. در اين شرايط كودكان در برابر حوادث و مسموميت اتفاقي آسيب پذيرترند.
- به كودكان بياموزيد هيچ چيزي ننوشند و يا نخورند مگر اينكه با اجازه بزرگسالان باشد.
- خطرات ناشي از مسموميت در كودكان، خانم هاي باردار و افراد سالمند مي تواند شديدتر از ديگر افراد باشد.
گياهان آپارتماني نيز گاه باعث بروز مسموميت مي شوند پس توصيه مي كنيم:
- گل ها و گياهان آپارتماني را دور از دسترس كودكان قرار دهيد و هنگام بازي كودكان در فضاي باز مراقب آن ها باشيد تا توسط گل ها و گياهان سمي، مسموم نشوند.
- نام گياهان خانگي را به خاطر بسپاريد و آن را روي برچسبي كنار آن ها بنويسيد. بسياري از گياهان و گل هاي آپارتماني مانند خرزهره و ديفن باخيا، سمي هستند و تماس پوست با آن ها و يا به دهان بردن آن ها منجر به مسموميت مي شود.

و به طور كلي در صورت بروز هر نوع مسموميت به ياد داشته باشيم:
- لحظات اوليه پس از بروز مسموميت، براي نجات فرد مسموم حياتي است. بلافاصله پس از برخورد با موارد مسموميت ضمن تماس با اورژانس 115 براي انتقال فرد به مراكز درماني، مي توانيد با تلفن 1490 (مركز اطلاع رساني داروها و سموم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي) تماس بگيريد. اين مركز اطلاعات اوليه در مورد برخورد با فرد مسموم را در اختيارتان مي گذارد.
- ايجاد استفراغ در فرد مسموم، هميشه بهترين راه خارج كردن سم از بدن نيست و گاهي ممكن است جان بيمار را به خطر بيندازد.
- از خوراندن مايعات به فرد مسمومي كه هوشياري خود را از دست داده است، خودداري كنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.19347s, 19q