اختلالات بينايي در كوهنوردي زمستاني

۱۳۸۷/۱۱/۰۶ - ۰۹:۵۲ - کد خبر: 14743
اختلالات بينايي در كوهنوردي زمستاني
برف كوري: فقدان موقت بينايي و التهاب قرنيه و ملتحمه در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد يا پرتو‌هاي ماوراي‌بنفش ناشي از انعكاس نور از روي برف يا يخ است. پرتو‌هاي فرابنفش توسط DNA در سلول‌هاي اپتليوم قرنيه جذب مي‌شوند و 4 تا 6 ساعت پس از تابش از روي قرنيه كنده مي‌شوند و قرنيــــه دردناك مي‌شود.

فرد مبتلا شديدا دچار درد،ريزش اشك و ترس از نور مي‌شود. ترس از نور مي‌تواند آنقدر شديد باشد كه بيمار موقتا دچار كوري و نابينايي شود. تشخيص با گرفتن شرح حال باليني و معاينه ديد فرد و با يك‌Slit‌ lamp انجام مي‌شود. انفيلتراسيون در قرنيه و كدر شدن ديد توسط پزشك به تشخيص كمك مي‌كند.

آسيب‌هاي چشمي ديگر ناشي از اشعه فرابنفش : برخي از اين آسيب‌ها عبارتند از: ناخنك كه رشد يك غده كوچك روي قرنيه است و مي‌تواند تا روي مردمك بيايد و باعث نابينايي شود اين آسيب در كشور‌هاي گرمسيري شايع‌تر است و احتمالا علت تابش u.v است.

آسيب‌هاي چشمي ناشي از ارتفاع: مشكلات بينايي ايجاد شده در اثر صعود به ارتفاعات عبارتنداز: ايجاد نقطه كور مركزي و تاري ديد و نابينايي يكطرفه، كوري گذرا كه به اين وضعيت كوري «هيپوكسيك» يا ميگرن بدون سر درد نيز گفته مي‌شود. خونريزي شبكيه از ارتفاع 2700 متر شروع مي‌شود و در بالاي 5000 متر معمولا بدون علامت است.

مشكلات ناشي از عبور برق و صاعقه : اختلالات چشم درصاعقه و رعدوبرق شايع هستند. آسيب‌هاي قرنيه ممكن است تا هفته‌ها پس از صاعقه طول بكشد. كاتاراكت شايع‌ترين عارضه است و ممكن است پس از يك تاخير چند ماهه تا چند ساله اتفاق بيفتد. كدورت عدسي مي‌تواند در هر دو سطح قدامي و خلفي ايجاد شود.

براي پيشگيري و درمان بايد به اين نكات توجه داشت:
1- از مالش چشم‌ها خودداري كنيد و لنز‌هاي تماسي را برداريد. 2- از مسكن‌هاي خوراكي مثل بروفن استفاده كنيد.3- روي چشم را با گاز يا Pad چشم بپوشانيد. 4- درصورت امكان نصف روز را در اتاق تاريكي بگذرانيد و زماني پوشش را برداريد كه بتوانيد بدون اذيت شدن چشم را باز نگه داريد. 5- از مصرف بي‌حس كننده‌ها‌يي مثل متل تترا كايين به دفعات خودداري كنيد. 6- از كمپرس سرد استفاده كنيد. 7- درصورت عفونت چشم از قطره كلرامفنيكل چشمي يا تركيبات مشابه استفاده كنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32323s, 18q