مغز استخوان مصنوعي ساخته شد ‌

۱۳۸۷/۱۱/۰۶ - ۰۹:۵۶ - کد خبر: 14745
مغز استخوان مصنوعي ساخته شد ‌
به گزارش ساينس ديلي، اين مغز استخوان مصنوعي توسط گروهي از محققان دانشگاه ميشيگان توليد شده است. بنا به اعلام اين گروه از پژوهشگران، اين كشف بزرگ مي‌تواند در انجام بررسي‌هاي دقيق‌تر نارسايي‌هاي سيستم ايمني بدن بيماران و همچنين توليد ذخاير پايان ناپذير از فراورده‌هاي خوني براي تزريق به بدن بيماران نيازمند به خون و فراورده‌هاي آن مورد استفاده قرار گيرد.

اين ماده مصنوعي كه در آزمايشگاه توليد مي‌شود، در يك ساختار سه بعدي رشد كرده و قادر است به راحتي به ساختاري همانند بافت مغز استخوان طبيعي در بدن تبديل شود. اين ماده مصنوعي به‌منظور انجام پيوندهاي استخواني ساخته نشده بلكه دانشمندان از آن تنها در لوله‌هاي آزمايشگاهي استفاده كرده و از مزاياي آن بهره‌مند مي‌شوند.

دانشمندان در رابطه با اين مغز استخوان مصنوعي اعلام كرده‌اند كه ماده توليد شده در آزمايشگاه، به‌طور كاملا مؤثر قادر است ۲ مورد از عملكردهاي مغز استخوان طبيعي را به نمايش بگذارد؛ هم مي‌تواند باعث تكثير سلول‌هاي بنيادين شده و هم سلول‌هاي «بي» توليد كند.

سلول‌هاي «بي»، در حقيقت حياتي‌ترين سلول‌هاي سيستم ايمني بدن هستند كه مسئوليت توليد آنتي بادي‌ها را برعهده دارند و در مقابله با بيماري‌ها به كمك بدن مي‌آيند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77204s, 18q