شاخص هاي پرستاري در کشور نسبت به 40سال قبل تغييري نکرده

تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار

۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 147473
تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار

سلامت نیوز: مهر نوشت: عضو شوراي عالي نظام پرستاري، تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار در کشور را، افزايش جذابيت هاي حرفه پرستاري دانست.


محمد شريفي مقدم اظهارداشت: شاخص هاي پرستاري در کشور نسبت به 40سال قبل تغييري نکرده و از اين جهت نه تنها با کشورهاي توسعه يافته قابل مقايسه نيستيم، بلکه نسبت به کشورهاي منطقه و همسايه نيز عقب هستيم.


وي با اشاره به اظهارات صريح وزير بهداشت مبني بر کمبود نيروي پرستاري، گفت: عنوان مي کنند که دولت قصد استخدام رسمي نيروي پرستاري را ندارد، اما نمي گويند که چرا سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور با استخدام پرستار مخالفت مي کند.


دبيرکل خانه پرستار به موضوع نسبت تخت به پرستار در بيمارستان ها به عنوان يک معيار براي جذب نيروي جديد اشاره کرد و افزود: بر اساس استانداردي که از قبل از انقلاب تعريف شده است، هر تخت بيمارستاني 2 نيرو لازم دارد که اگر تعداد تخت هي بيمارستاني را 110هزار تخت برآورد کنيم، مي بايست در حدود 250 هزار نيرو داشته باشيم که اين تعداد در حال حاضر به 340 هزار نفر رسيده است.


شريفي مقدم ادامه داد: استدلال سازمان مديريت و برنامه ريزي اين است که در حدود 80هزار نيروي مازاد وجود دارد که مي بايست تبديل وضعيت شوند تا بتوان پرستار جديد جذب کرد.


وي با اشاره به رشد نيروي وزارت بهداشت در حوزه ستادي، گفت: متاسفانه اين رشد نيرو در حوزه پرستاري متوازن نبوده است، بطوريکه در سال 1350براي هر تخت بيمارستاني 1.8نيرو تعريف شد که 8دهم تا يک نيرو براي پرستاري بود. حالا پس از گذشت بيش از 40سال، وضعيت پرستاري هيچ تغييري نکرده است. اين در حالي است که مراقبت از بيماران در سال هاي دور، 4تا 5 ساعت در هر شبانه روز بود اما در حال حاضر و با توجه به پيشرفت علم پزشکي و درمان هاي جديد، اين نياز 3 برابر شده است. بطوريکه يک بيمار آي سي يو نياز به 20 ساعت مراقبت در 24 ساعت دارد و بيمار پيوند کبد 36ساعت مراقبت در شبانه روز دارد.


عضو شوراي عالي نظام پرستاري معتقد است که در اين شرايط تعداد نيروي پرستاري کشور بايد به ? برابر افزايش يابد تا بتوان حداقل مراقبت هاي درماني را به بيماران ارائه داد.


وي در ارتباط با اينکه چرا پرستاران جذب کار نمي شوند، گفت: پرستاري يک شغل سخت و طاقت فرساست که اگر با عدم امنيت شغلي همراه باشد، قطعا انگيزه ها را از بين مي برد.


شريفي مقدم، يکي از دلايل عدم استقبال پرستاران از همکاري با شرکت هاي پيمانکار پرستاري را، نبود امنيت شغلي عنوان کرد و افزود: تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار در کشور، افزايش جذابيت هاي حرفه پرستاري است. يعني، بايد از طريق استخدام رسمي، افزايش شان و منزلت پرستاري، رفع تبعيض در پرداختي ها و...، بتوان احساس رضايت شغلي را براي پرستاران فراهم آورد.


دبيرکل خانه پرستار با اشاره به تصميم اتخاذ شده براي تربيت بهيار يک ساله، تاکيد کرد: مشکل پرستاري با آمدن گروه هاي بهياري حل نمي شود. بلکه بايد علت کمبود کادر پرستاري بررسي شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38625s, 19q