گزارش یونیسف از فقر در کشورهای درحال توسعه

٧ عامل برای داشتن يک خانواده عادي

۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 147484
٧ عامل برای داشتن يک خانواده عادي

سلامت نیوز: در تحقيقي که يونيسف انجام داده کودکان خياباني را به دو دسته تقسيم کرده است؛ ساکن و مهاجر. اين کودکان از نظر مشاغل و گذران امور هم به ٥ دسته تقسيم شده‌اند؛ داراي مشاغل خياباني، داراي مشاغل کاذب، ولگردان و باجگيران، متکديان و بزهکاران.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند،مجموعه همين کودکان خياباني از نظر وضعيت سکونت داراي تقسيمات متفاوتي هستند؛ کارتن‌خواب انفرادي، کارتن‌خواب گروهي، اتوبوس‌خواب، قطارخواب و هتل‌خواب. براساس گزارش يونيسف پايين بودن نرخ رشد اقتصادي کشورهاي درحال توسعه نسبت به کشورهاي توسعه‌يافته و صنعتي و توزيع ناعادلانه درآمد در اين بخش از جهان باعث شده ميزان فقر در اين کشورها بيش از ديگر بخش‌هاي جهان باشد.


پژوهشگران بر اين باور هستند که براي داشتن يک زندگي عادي بايد ٧ عامل در کنار يکديگر حضور داشته باشند. اين ٧ عامل عبارتند از: دسترسي به غذاي سالم و کافي، آب سالم، خدمات تصفيه آب، بهداشت و درمان، سرپناه، آموزش و اطلاعات روز دنيا. در صورتي که فردي از دو يا چند عامل يادشده بي‌بهره باشد در شمار فقراي جهان قرار مي‌گيرد. آمارها نشان مي‌دهد ٣٧‌درصد از کودکاني که در کشورهاي درحال توسعه زندگي مي‌کنند و جمعيتي بالغ بر ٦٤٠ ميليون نفر را شامل مي‌شوند در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. يعني از بيش از دو فاکتور ضروري براي داشتن يک زندگي سالم محروم هستند.

ميزان فقر در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا و جنوب آسيا بيش از ديگر نقاط جهان است. طبق آمارهاي يونيسف بيش از ٧٠‌درصد کودکان ساکن در اين مناطق در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. شمار کودکان فقير در کشورهاي آمريکاي لاتين، کارایيب و آسياي‌شرقي کمتر است.


ميزان فقر در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا و جنوب آسيا بيش از ديگر نقاط جهان است. طبق آمارهاي يونيسف بيش از ٧٠‌درصد کودکان ساکن در اين مناطق در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. شمار کودکان فقير در کشورهاي آمريکاي لاتين، کارایيب و آسياي‌شرقي کمتر است. چيزي حدود ٢٠‌درصد کودکان ساکن در اين مناطق در دامان فقر زندگي مي‌کنند و اين نسبت در کشورهاي آسياي‌شرقي و اقيانوسيه به کمتر از ١٠‌درصد مي‌رسد. تعداد کودکان محروم از امکانات اوليه حيات در مناطق روستايي جهان بيشتر از شهرها است. درحال حاضر ٧٠ ‌درصد از کودکان روستايي جنوب صحراي آفريقا و آسياي‌جنوبي در فقر مطلق هستند و حتي حداقل غذا، آب يا امکانات آموزشي و بهداشتي را هم در اختيار ندارند.


بيش از نيمي از کودکان کشورهاي درحال توسعه (٥٦درصد) که تعداد آنها از يک ميليارد نفر هم بالاتر است در محروميت کامل به‌سر مي‌برند و حتي امکانات لازم براي ادامه حيات و داشتن يک زندگي سالم را نيز در اختيار ندارند.
ميزان محروميت کودکان در دو منطقه جنوب صحراي آفريقا و آسياي جنوبي به بيش از ٨٠‌درصد رسيده است. اين امر در آينده مشکلات اقتصادي بسيار زيادي براي اين کشورها ايجاد خواهد کرد.

سطح محروميت کودکان روستايي جهان از کودکان فقير شهري بسيار بالاتر است. براي مثال بيش از ٩٠‌درصد کودکان ساکن در روستاهاي آسياي جنوبي و جنوب صحراي آفريقا و ٨٢‌درصد از کودکان روستاهاي آفريقاي شمالي و خاورميانه در فقر مطلق زندگي مي‌کنند و از حداقل امکانات حياتي بي‌بهره هستند.
بزرگترين مشکل کودکان فقير جهان نداشتن سرپناه و عدم امکان دسترسي به غذا و آب سالم است که باعث شده به بيماري‌هاي مختلفي مبتلا شوند و آسيب‌هاي جدي ببينند.

٣٤‌درصد از کودکان کشورهاي درحال توسعه يعني حدود نيم‌ميليارد کودک به دليل نداشتن سرپناه مناسب مجبور هستند يک اتاق کوچک را با ٦ نفر تقسيم کنند و حتي از امنيت لازم براي استراحت يا داشتن يک حريم شخصي محروم هستند.


٣١‌درصد از کودکان جهان يعني حدود نيم‌ميليارد کودک ساکن در کشورهاي درحال توسعه به حمام، دستشويي، صابون، وسايل ضدعفوني‌کننده و... دسترسي ندارند و به همين دليل در معرض بيماري‌هاي عفوني و ميکروبي قرار دارند.
٢٥‌درصد از کودکان کشورهاي درحال توسعه که شامل ٤٠٠ميليون نفر مي‌شوند به راديو، تلويزيون، تلفن و روزنامه دسترسي ندارند و در ناآگاهي کامل به‌سر مي‌برند.

٣٤‌درصد از کودکان کشورهاي درحال توسعه يعني حدود نيم‌ميليارد کودک به دليل نداشتن سرپناه مناسب مجبور هستند يک اتاق کوچک را با ٦ نفر تقسيم کنند و حتي از امنيت لازم براي استراحت يا داشتن يک حريم شخصي محروم هستند.


٣٧٦ ميليون کودک يعني ٢٠‌درصد کودکان کشورهاي درحال توسعه براي رسيدن به آب بايد حداقل ١٥ دقيقه پياده‌روي کنند تا بتوانند از آب ناسالم و تصفيه نشده چاهي استفاده کنند. عدم دسترسي اين قشر به آب تصفيه‌شده و سالم يکي از بزرگترين مشکلات بهداشتي جهان است.
١٥‌درصد کودکان زير ٥‌سال کشورهاي درحال توسعه از نظر غذايي کاملا محروم هستند و کالري‌هاي ضروري براي سلامت جسمي و ذهني خود را دريافت نمي‌کنند. نيمي از آنها يعني حدود ٩١ ميليون کودک محروم از غذا در کشورهاي جنوبي قاره آسيا به‌سر مي‌برند.
٢٦٥ ميليون کودک در کشورهاي درحال توسعه جهان يعني ١٥‌درصد کودکان ساکن در اين بخش‌ها در برابر هيچ نوع بيماري‌ای واکسينه نشده‌اند و در اثر استفاده از غذا و آب ناسالم به بيماري‌هاي عفوني زيادي مبتلا مي‌شوند.


١٣‌درصد کودکان و نوجوانان بين ٧ تا ١٨‌سال کشورهاي درحال توسعه که شامل ١٣٤ ميليون نفر هستند، هرگز به مدرسه نرفته‌اند و سواد خواندن و نوشتن ندارند. اين قشر از نظر آموزشي کاملا محروم هستند و براي انجام هر کاري نياز به کمک ديگران دارند.
ميزان فقر کودکان در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا بيش از ديگر نقاط جهان است. آنها حداقل از ٤عامل از ٧ عامل ضروري براي ادامه بقا و برخورداري از يک زندگي سالم محروم هستند.

١٩٨ ميليون کودک در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا از سرپناه مناسب بي‌بهره هستند. ١٦٧ ميليون کودک هرگز از آب سالم و تصفيه شده استفاده نکرده‌اند و ٣٠‌درصد تا به حال به يک محيط آموزشي مثل مدرسه يا کلاس درس نرفته‌اند.


١٩٨ ميليون کودک در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا از سرپناه مناسب بي‌بهره هستند. ١٦٧ ميليون کودک هرگز از آب سالم و تصفيه شده استفاده نکرده‌اند و ٣٠‌درصد تا به حال به يک محيط آموزشي مثل مدرسه يا کلاس درس نرفته‌اند. ٢٧‌درصد کودکان اين منطقه از خدمات ضروري براي حفظ سلامت مثل واکسيناسيون يا خدمات پزشکي هنگام بيماري بهره‌اي نبرده‌اند.

در جنوب آسيا نيز تعداد زيادي از کودکان از نظر بهداشتي، اطلاعات و غذايي محروم هستند. طبق آمارها ٦١‌درصد کودکان آسياي جنوبي اصلا در وضعيت بهداشتي مناسبي زندگي نمي‌کنند. ٤٠‌درصد کودکان اين منطقه در محل سکونت خود وسايل ارتباط‌جمعي ندارند و ٢٧‌درصد از غذاي سالم بي‌بهره هستند. بيش از نيمي از کودکاني که در محروميت کامل غذايي هستند در جنوب آسيا سکونت دارند.

شمار کودکان محروم غذايي در اين منطقه به ٥٣ ميليون نفر مي‌رسد. البته در همين مناطق هم توزيع فقر يکسان نيست. مثلا در کشور مالديو تنها ١٩‌درصد کودکان در فقر مطلق به سر مي‌برند در حالي که در کشوري مثل روآندا که در آفريقا قرار دارد بيش از ٩٠‌درصد کودکان از هيچ‌کدام از امکانات حيات بهره‌مند نيستند و در فقر مطلق زندگي مي‌کنند.

در کشورهاي خاورميانه ٤٥‌درصد کودکان از داشتن سرپناهي مناسب محروم هستند و ٢٥‌درصد هرگز غذاي مناسب مصرف نکرده‌اند.

شمار کودکان فقير و محروم در روستاهاي جهان بيش از شهرها است. بيشترين تفاوت بين کودکان روستايي و شهري در حوزه خدمات بهداشتي است زيرا تنها ٩‌درصد کودکان شهري از خدمات بهداشتي محروم هستند اما در مقابل ٤١‌درصد کودکان ساکن در روستاهاي جهان از اين عامل حياتي بي‌بهره هستند. از طرف ديگر احتمال اينکه يک کودک روستايي در يک فضاي پرجمعيت زندگي کند ٣ برابر بيشتر از يک کودک
شهري است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98678s, 19q