انجام ۸۰ درصد امور درمان معتادان در بخش‌ خصوصی

۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۴:۳۶ - کد خبر: 147531

سلامت نیوز: مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: براساس گزارش‌های مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۸۰ درصد امور درمان معتادان را بخش‌های خصوصی شامل انجمن‌های غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد انجام می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل زا ایلنا از ستاد مبارزه با موادمخدر، ولی‌الله نصر افزود: حضور فعال این نهاد‌ها در عرضه مبارزه با مواد مخدر بیش از گذشته پر رنگ‌تر شده و بهتر است در تحقق رویکرد اجتماعی شدن مقابله با اعتیاد نیز از آن‌ها کمک گرفت و امور پیشگیری و آموزش را به آنان واگذار کرد.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی و سیاستگذاری برای مبارزه با مواد مخدر بر عهده دولت است، گفت: سازمان‌های غیردولتی بطور مستقیم بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شوند، اما نقش بسیار مهمی به عنوان واسطه بین دولت و افراد جامعه ایفا می‌کنند.
مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، علت گرایش به اعتیاد را دور شدن از اهداف آرمانی زندگی دانست و افزود: اگر بخواهیم این روند را اصلاح کنیم، راههای مختلفی وجود دارد و اصلیترین استراتژی که جهت گیری عمومی کشور هم محسوب می‌شود، حرکت به سمت پیشگیری از اعتیاد با دخالت انجمن‌های غیردولتی است.
نصر تاکید کرد: انجمن‌های غیردولتی برای گام برداشتن در امر مهمی مانند مقابله با اعتیاد نیاز به حمایت از سوی نهادهایی همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت کشور دارند.
به گفته وی، البته این انجمن‌ها در طول چند سال اخیر تا حدودی توانسته‌اند نقش و جایگاه خود را به دست بیاورند، اما برای واگذاری وظایف آموزش و پیشگیری از اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان‌ها نیاز به توانمندسازی و ظرفیت سازی دارند.
نصر، ایجاد خودباوری، آموزش کادر نیروی انسانی به صورت عمومی و تخصصی، تهیه و تدوین برنامه‌های میان و بلندمدت، حضور پررنگ‌تر در مراحل تصمیم سازی و تصمیم گیری، توسعه ارتباط مناسب و فعال را از نیازهای ضروری انجمن‌های غیردولتی بیان کرد تا برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر آماده شوند.
مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، توسعه آموزش و ظرفیت سازی بویژه در تدوین برنامه‌ها، اطلاع رسانی و شیوه‌های صحیح مدیریتی و تقویت مستندسازی، فعالیت‌ها را برای انجمن‌های غیردولتی مهم دانست.
نصر افزود: باید با فعال کردن انجمن‌های غیردولتی در فضای اجتماعی نیز احساس مسوولیت عمومی برای مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود تا معتاد نه به عنوان یک مجرم بلکه به عنوان بیمار مورد توجه قرار گیرد.
وی با دعوت از مردم برای پیوستن به فعالیت‌های انجمن‌های غیردولتی در حوزه پیشگیری و حتی درمان گفت: این انجمن‌ها که مردمی و داوطلبانه هستند به عنوان یک تجربه موفق از ایده‌ای که بر اساس آن هر جا مردم حضور داشته باشند، محسوب می‌شوند و باید در بحث مبارزه با مواد مخدر مورد توجه قرار گرفته تا برای مقابله تا پیشگیری و درمان و آموزش فعالیت داشته باشند.
نصر تاکید کرد: انجمن‌های غیردولتی به صورت حرفه‌ای و تخصصی و حتی در قابل یک شبکه منسجم می‌توانند نهادهای ذیربط را در کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد، پیشگیری و درمان کمک کنند، همچنین باید در حوزه پیشگیری از اعتیاد فعال سازی و تقویت برنامه بازاریابی اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد.
مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: مقابله با اعتیاد دچار فراز و نشیب‌های فراوانی بوده اما با توجه به تاکید وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر مشارکت آحاد مردم در این امر مهم، باید به ظرفیت‌های اجتماعی از جمله انجمن‌های غیردولتی توجه و اهمیت مبارزه با مواد مخدر بیش از پیش تقویت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61222s, 18q