انجام هرگونه طرح توسعه با ارزيابي مسايل زيست محيطي

۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 147558

سلامت نیوز: اجراي طرح هاي توسعه متعدد در کشورهاي مختلف جهان، کره زمين را به لحاظ مسايل زيست محيطي در مرحله تزلزل قرار داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا، معصومه ابتکار معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست صبح امروز در کنفرانس منطقه اي فيديک با بيان اينکه تمام طرح هاي توسعه پايدار در جهان بايد باتوجه به زواياي مختلف مواهب طبيعي و ارزيابي هاي زيست محيطي اجرا شود، اظهار داشت:هرگونه برنامه ريزي براي توسعه پايدار بايد با ارزيابي هاي مسايل زيست محيطي انجام شود و هرگونه سرمايه گذاري در کشورهاي مختلف جهان بايد با تقويت مسئوليت هاي اجتماعي مهندسان و سرمايه گذاران صورت گيرد.

وي اظهار داشت: همه مردم با طبيعت سروکار دارند لذا براي مديريت صحيح مسايل زيست محيطي بايد توانمندي هاي علمي در حوزه ارزيابي مسايل زيست محيطي بيش از پيش تقويت شود.

ابتکار از آماده سازي لايحه ارزيابي زيست محيطي در هيات دولت خبر داد و اظهار اميدواري کرد: اين لايحه به زودي در مجلس شوراي اسلامي به تصويب برسد.

وي اظهار داشت: مهندسين مشاور در اجراي طرح هاي بزرگ مهندسي از جمله احداث راه، سد و پروژه هاي بزرگ نفتي نبايد عنصر محيط زيست را ناديده بگيرند زيرا همه ما مسئوليت داريم در تمام فرآيندهاي طراحي، اجرا، بهره برداري و پايان عمر پروژه به مسايل زيست محيطي توجه کنيم.

ابتکار خواستار بازنگري در احداث سد گتوند شد و گفت: چاره اي در اين زمينه نداريم و مشابه اين وضعيت نيز در کشورهاي مختلف جهان اتفاق افتاده به طوري که در آمريکا بيش از 14 سد به علت مسايل زيست محيطي و احياي رودخانه ها تاکنون تخريب شده است.

ابتکار افزود: بيش از 50 درصد جمعيت جهان در کمتر از 30 درصد کره خاکي زندگي مي کنند و اين سبب شده جهان يکي از دوران ناپايدار خود را تجربه کند لذا براي بهبود زندگي مردم و دسترسي آنان به توسعه پايدار بايد توسعه عدالت اجتماعي مورد توجه تمام دست اندرکاران قرار گيرد.

معاون رييس جمهور با بيان آنکه نبايد روند ناپايداري ها را در جهان ناديده گرفت، يادآور شد: همه دولت ها، مردم و سازمانهاي بين المللي در فرآيند توسعه بايد به ظرفيت هاي طبيعت توجه کنند تا بيش از حد از طبيعت بهره برداري نکنند.

وي تصريح کرد: بهره برداري از کره زمين و احداث راه ها، سدها، معادن بزرگ نفتي و ايجاد شهرهاي جديد به بيش از 1.5 برابر وقت نيازمند است تا طبيعت بتواند خود را بازسازي کند.

ابتکار با بيان آنکه بشر در دوران دانايي زندگي مي کند و بايد به روند گرم شدن زمين بيش از پيش توجه نمايد، گفت: انسانها در گرم شدن زمين دخالت زيادي دارند زيرا تغييرات آب و هوايي، بالا آمدن آب درياها و خشکسالي ها در جهان نتيجه دخالت بشر در امور طبيعت است.

وي با اشاره به جايگاه مهندسان مشاور در اجراي طرح هاي بزرگ عمراني در کشور هاي مختلف جهان، اظهار داشت: مهندسان در انجام طرح هاي توسعه اي نبايد پايداري کره زمين را به خطر اندازند بلکه بايد در راستاي دستيابي به توسعه پايدار و اشتغالزايي مسايل زيست محيطي مورد توجه جدي قرار گيرد.

وي از بر هم زدن چرخه اکولوژي در طبيعت انتقاد کرد و گفت: براي ارتقا شاخصه هاي زندگي نبايد اکولوژي درياها، رودخانه و تالاب ها را بر هم زد و در اين ميان بايد به سلامت موجودات زنده و نگهداري آنان که نماد زندگي هستند، توجه شود.

کنفرانس سالانه منطقه اي آسيا - اقيانوسه فيديک با شعار رويکردهاي پايدار در بازارهاي در حال توسعه به منظور بررسي ظرفيت هاي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اقتصادي ايران روزهاي 21 و 22 ارديبشهت ماه در تهران برگزار مي شود.

در اين کنفرانس نمايندگاني از سازمان هاي بين المللي، شرکت هاي بزرگ سرمايه گذاري هاي خارجي، پيمانکاران، مهندسان و مشاوران بين المللي راهکار هاي انجام سرمايه گذاري هاي مورد نياز در بخش هاي مختلف کشورهاي عضو و ايران را مورد بحث و بررسي قرار مي دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77021s, 18q