نسبت ابتلاي مردان به سرطان دهان، 3 برابر زنان است

۱۳۸۷/۱۱/۰۶ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 14758
نسبت ابتلاي مردان به سرطان دهان، 3 برابر زنان است
بر اساس پژوهشي که دکتر نفيسه مومني، عضو مرکز تحقيقات دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران انجام داده، شايع ترين محل وقوع سرطان دهان ابتدا لب و سپس زبان و کف دهان است که تقريباً 95 درصد از موارد سرطان دهان پس از 40 سالگي رخ مي دهد.

اين تحقيقات مي افزايد: نسبت ابتلاي مردان به سرطان دهان، سه برابر بيشتر از زنان است و به ترتيب 5 و 2 درصد از کل موارد سرطان در مردان و زنان را سرطان حلق و دهان تشکيل مي دهد.

همچنين نزديک به 95 درصد از سرطان هاي دهان از نوع سرطان سلول سنگفرشي است که مخاط دهان را مي پوشاند. اين سرطان يکي از شايع ترين انواع سرطان و يکي از ده علت شايع مرگ و مير در سطح جهان محسوب مي شود.

برخي از علائم هشدار دهنده سرطان فک و دهان عبارتند از وجود لکه هاي سفيد، سفيد و قرمز و يا قرمز رنگ يا تيره روي مخاط لب و دهان، وجود هر زخمي روي صورت، گردن و دهان که بيش از دو هفته باقي مانده و در اين مدت بهبودي حاصل نشده باشد؛ هرگونه تورم يا برآمدگي روي لب‌ها، لثه ها يا ساير نواحي داخل دهان، خون ريزي مکرر از مخاط دهان، کرخي، بي حسي يا درد در هر ناحيه اي از صورت، دهان يا گردن، گلو دردي که با گذشت زمان بهبود نمي يابد يا وجود احساس گرفتگي در حنجره و تغيير صداي مزمن، دشواري يا درد ضمن جويدن يا بلع، تورم فک، گوش درد و برجستگي و تورم روي گردن .

به گزارش ایسنا، بر اساس اين مطالعه اگر يکي از اين علائم در فرد مشاهده شود بايد سريعاً به پزشک يا دندانپزشک مراجعه کند تا بافت هاي سر، گردن و دهان بررسي گردند. البته ذکر اين مطلب ضروريست که اين علائم ممکن است به دلايل ديگري که شايعترين آنها عفونت است ايجاد شده باشند و از اين رو علائم مذکور هميشه نشانگر سرطان نيستند.

گفتني است به طور متوسط در حدود يک سوم بيماران مبتلا به سرطان، متعاقب درمان بيماري خود دچار عوارض دهاني مي شوند؛ به همين دليل بيماران سرطاني بايد قبل و در حين درمان سرطان خود تحت معاينه دنداپزشکي قرار گيرند تا از سلامت دندان ها و مخاط دهان خود مطمئن شوند.

شايان ذکر است شيمي درماني نيز تأثيرات مشخص و واضح بر روي مخاط دهان و دندان ها دارد. به دليل جلوگيري از بروز اين مشکلات و يا حداقل کاهش ميزان صدمات وارد به دهان و دندان، دندانپزشک و جراحان بايد قبل و در حين درمان با يکديگر همکاري نزديک داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01861s, 18q