پروتئين حافظ سلامت زنان، در غده هيپوفيز شناسايي شد

۱۳۸۷/۱۱/۰۶ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 14764
پروتئين حافظ سلامت زنان، در غده هيپوفيز شناسايي شد
اين پروتئين در غده هيپوفيز يافت شده است. پروتئين مزبور با كنترل هورمونها در حفظ سلامت زنان نقش به سزايي دارد. پژوهشگران دانشگاه ويسكونسين در ماديسون آمريكا محل اين پروتئين موسوم به syt IV را در غده هيپوفيز شناسايي كرده‌اند كه نقش آن تنظيم هورمونهاي مهم در حفظ سلامت زنان است.

به گفته دانشمندان؛ اين پروتئين اسرارآميز به عنوان يك واحد كنترل عمل مي‌كند و احتمالا در تنظيم آزاد سازي دو هورمون مهم به نام‌هاي اكسي توكسين و واسوپرسين نقش دارد. هورمون اكسي توكسين كه از هيپوفيز ترشح مي‌شود بسياري از عملكردهاي توليد مثلي را در كنترل دارد و واسوپرسين نيز كنترل كننده تعادلات مايعات بدن است.

به گزارش ایسنا، مجله علمي نيچر به نقل از مييرجكسون، استاد فيزيولوژي در دانشكده پزشكي و بهداشت عمومي دانشگاه ويسكوسين آورده است: اين يافته‌ها با معني دستيابي به احتمالات بسيار جالب و شگفت انگيز براي حفظ سلامت زنان است؛ چرا كه افزايش يا كاهش ميزان هورمونها نقشي كليدي در بسياري از پروسه‌هاي بيولوژيك ايفا مي‌كند. در اين تحقيق روي پروتئين syt IV تمركز شده است. اين پروتئين عضوي از خانواده 17 عضوي سيناپتوتاگمين‌ها است كه هم در موشها و هم در انسانها يافت مي‌شوند.

سيناپتوتاگمين‌ها معمولا در غشاهايي پوشيده شده‌اند كه مملو از انتقال دهنده‌هاي عصبي و هورمونها در ميان پايانه‌هاي عصبي هستند. وقتي يك تكانه الكتريكي از يك سلول عصبي به يك پايانه عصبي برسد syt IV باعث آزاد شدن كلسيم مي شود. در نتيجه كليه عملكرد انتقال دهنده‌هاي عصبي و هورمونها را تحريك كرده و ارتباط بين نورونها برقرار مي‌شود و اين تكانه منتقل مي‌شود.

اين عملكردها تنظيم فعاليتهاي مختلف بدن را موجب مي‌شوند و كشف آنها به حفظ سلامت بدن كمك مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29058s, 19q