فاضلاب به جای آب در نخلستانهای اروندکنار جاری شد

۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 147651
فاضلاب به جای آب در نخلستانهای اروندکنار جاری شد

سلامت نیوز: بخش منیوحی اروندکنار این روزها در نبود آب شیرین و ورود فاضلاب به آنها آخرین روزهای زندگی را سپری می کنند و مسئولان نیز اقدامی برای رفع این مشکل نمی کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، خرمای آبادان به علت کیفیت بالایی که دارد از معروف ترین خرماهای جهان به شمار می رود به گونه ای که برخلاف سایر مناطق کشور، خرمای برداشتی از نخلستان های این شهرستان به سرعت صادر می شود و معمولا کمتر در بازارهای داخلی می توان آن را یافت. خرمای آبادان و مناطق همجوار ارزی آوری فراوانی برای کشور داشته و رونق اقتصادی خوبی در منطقه ایجاد کرده است.

متاسفانه جنگ و بدتر از آن شور شدن آب اروندرود باعث از بین رفتن نخلستانهای بی شماری در آبادان شده و اغلب نخلداران عطای کار را به لقایش بخشیده اند و با مرگ نخل های خود کنار آمده اند.

منیوحی مهمترین دهستان اروندکنار است که دارای روستاهای مهمی همچون؛ ابوغزلان، خزعل آباد، ابوعقاب، کوت، ابوشکر، کوت شنوف، ابوخضراوی، ابودیره، سلیم، عفادله و آلبوحمید است. مهمترین فعالیت مردم کشاورزی در نخلستانهای این منطقه است و خرمای معروف برخی از محصولات به نام این منطقه در گذشته بوده است ولی بعد از پایان جنگ تحمیلی و بازگشت مردم جنگ زده به دیار خود دیگر منیوحی چون گذشته نشد چرا که مشکلاتی چون شوری آب باعث خشک شدن و از بین رفتن بخش عظیمی از نخلستانهای این منطقه مهم شده است.

در سال های اخیر علاوه بر شوری و نبود آب، هدایت فاضلابهای مناطق همجوار نیز مزید بر علت شده است تا نخل های سر به فلک کشیده منیوحی نفس های آخر خود را می کشند چرا که فاضلاب به علت داشتن مواد سمی، قاتل نخلستان ها به شمار می رود.

سید احمد موسوی از اهالی و کشاورزان منطقه نهر ابوشکر منیوحی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: زمانی نه چندان دور این منطقه سرتاسر پوشیده از نخل های زیبا بود.

وی می افزاید: بهترین و مرغوبترین نوع خرما را می توانستید از نخلستان های منطقه منیوحی در آبادان تهیه کنید، بعد از اتمام جنگ، بخش عظیمی از این نخلستانها بر اثر اصابت موشک و ترکش های خمپاره از بین رفتند ولی مردم این منطقه از همان ابتدای بازگشت همت کردند و مجددا شروع به کشاورزی و کاشت درختان خرما در نخلستانهای این منطقه کردند.

موسوی تصریح می کند: شهرکی با وسعت زیاد مقابل نهر ابوشکر در همان اوایل بازسازی ساخته شد ولی عجیب تر از آن این بود که طرحی برای فاضلاب شهری آن اندیشیده نمی شود و مسئولان مربوطه ناچار می شوند فاضلاب آن را به سمت انهار مزارع مردم هدایت کنند.

وی می گوید: اگر این فاضلاب تصفیه می شد مردم مشکلی با آن نداشتند ولی فاضلابی که حاوی مواد شیمیایی حاصل از مواد شوینده و باکتری های مضر است چگونه بر نخلستانهای این منطقه تاثیر منفی ایجاد نمی کند!؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06369s, 18q