ندارندگي و برازندگي؟

۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۱۴:۴۵ - کد خبر: 147681

سلامت نیوز:دارندگي و برازندگي؛ اين مثلي است که از قديم الايام براي آدم هايي به کار مي‌بردند که کرورکرور در مي‌آورند و چون دخل شان پُر و پيمان است، کرورکرور خرج مي‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،اما حالا اين رسم‌ها و مثل‌ها ديگر به کار نمي‌آيد و کرور کرور خرج کردن ربطي به دخل ندارد. مربوط است به طرز نگاه و مدل زندگي و به قول امروزي ها، سبک زندگي. در اين قاعده جديد يکي قطره قطره جمع مي‌کند و دريا دريا خرج مي‌کند و يکي هم دخلش خوب است و خرجش به قاعده.

در ابعاد وسيع هم، همين قصه به گونه‌اي‌ ديگر مطرح است. هستند کشورهايي که خودشان توليد کننده غذاساز، مايکروفر و ظرفشويي هستند، اما مي‌سازند براي مردم ديگر نقاط جهان و خودشان، جز در حد نياز از آن استفاده نمي‌کنند. البته اين عموميت ندارد و بخش وسيعي از جهان اکنون درگير مصرف زدگي است اما برخي خاطرات مسافران يا مهاجران به کشورهاي ديگر دنيا نشان مي‌دهد که سبک زندگي متفاوتي درباره مصرف فناوري در برخي کشورهاي دنيا از جمله آلمان وجود دارد و اين ميل به مصرف بيشتر در کشورهاي در حال توسعه وجود دارد، کشورهايي که مصرف کننده هستند و کالاهاي سراسر دنيا به آنجا وارد مي‌شود.

شايد بخشي از اين اتفاق به سبب گراني انرژي در برخي از کشورهاي توسعه يافته باشد. گراني مسئله‌اي‌ جدي است و منجر به اين مي‌شود که خانواده‌ها به فکر مصرف کمتر بيفتند و اجناس بدون استفاده و پر مصرف کمتري بخرند. اما مسلما همه اين موضوع به اين مسئله باز نمي‌گردد. به نظر مي‌رسد در برخي کشورها هر قدر هم انرژي گران باشد ميل و حتي حرصي بيمارگونه به خريد وجود دارد ولو اين که از آن استفاده‌اي‌ نشود.

يک ايراني که به قصد ادامه تحصيل به آلمان سفر کرده و سال‌ها در آن جا زندگي کرده بود، از مشاهدات خود درباره سبک زندگي آلماني‌ها چيزهاي جالبي گفته است. اين که در برخي خانه‌هاي‌ مردم آلمان هنوز آيفون تصويري وجود ندارد چون آيفون غيرتصويري سالم است و کار مي‌کند و دليلي براي تعويض آن نمي‌بينند. فروش اجناس دست دوم و يا حتي دست سوم رواج چشم گيري دارد و البته در کشوري که گمان مي‌رود بايد زندگي‌ها غرق در لوازم برقي لوکس و درجه يک باشد در برخي خانه‌ها اصلا مايکروفر وجود ندارد، دليلش هم خيلي ساده است؛ به آن نيازي ندارند. اما در ايران در عموم خانه‌ها اين وسيله وجود دارد، ترجيحاً هم مدل آلماني اش! ايران رکورددار مصرف انرژي در جهان است و 9 برابر استاندارد جهاني انرژي مصرف مي‌کند. اگر مصرف انرژي به واسطه اصلاح سبک زندگي کم نشود بي ترديد آينده سختي در انتظار فرزندان ماست و ما هم البته در اين آينده تيره و نگران کننده، سخت مقصريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.38621s, 18q