پوشش واکسیناسیون در دام‌ها کامل نیست/ «تب مالت» رو به افزایش است

۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 147698

سلامت نیوز:رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره آخرین آمار موارد انسانی ابتلا به «تب مالت» در کشور، گفت: بر اساس آخرین آمار، از سال 89 موارد ابتلا به بیماری تب مالت در انسان افزایش یافته است و از حدود 11 هزار مورد به حدود 20 هزار مورد رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر محمدمهدی گویا درباره عوامل موثر در بروز «تب مالت»،گفت: عدم پوشش کافی واکسیناسیون در دام‌ها از جمله مهم‌ترین مباحث در بروز این بیماری در انسان است. متاسفانه هنوز پوشش واکسیناسیون در دام‌ها کامل نیست و از طرف دیگر باید کیفیت واکسن‌های مصرفی نیز افزایش یابد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: باید واکسیناسیون دام‌ها در مقاطع زمانی مشخص انجام شود، چرا که در غیر این صورت انتظارات لازم برآورده نمی‌شود.

دکتر گویا در این باره اظهار کرد: بخش دیگر رعایت مسائل بهداشتی توسط کسانی است که با دام در ارتباط هستند. افرادی که مستقیما با دام سر و کار دارند مانند دامداران، کشاورزان، قصابان و افرادی که در کشتارگاه‌ها کار می‌کنند باید نکات بهداشتی را مد نظر داشته باشند، چرا که اغلب موارد تب مالت در کسانی است که با دام سر و کار دارند و متاسفانه مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، دیده می‌شود.

وی افزود: حتی نگهداری آغل‌ها هم اهمیت دارد. اگر در نگهداری آغل‌ها مباحث بهداشتی رعایت نشود و آغل به روش‌های سنتی اداره شود، دام در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرد.

لزوم تبلیغ استفاده از لبنیات پاستوریزه

گویا بر لزوم استفاده از لبنیات پاستوریزه نیز تاکید کرد و گفت: در صورت استفاده از لبنیات غیرپاستوریزه احتمال اینکه فرد به تب مالت مبتلا شود بسیار بیشتر از لبنیات پاستوریزه است. بر همین اساس باید فرهنگ استفاده مردم از لبنیات پاستوریزه را تبلیغ کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، افزود: در مجموع برای پیشگیری از موارد بروز این بیماری، کنترل مواد غذایی بویژه لبنیات، رعایت مسائل بهداشتی از سوی افرادی که به نوعی با دام در ارتباط هستند و همچنین مساله واکسیناسیون دام‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

تشدید آموزش نکات بهداشتی به روستاییان

وی گفت: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت کشور از سال‌ها قبل برنامه آموزش روستاییان را در دستور کار خود قرار داده است و این برنامه از دو سال گذشته تشدید شده است.

گویا افزود: در اجرای این برنامه از روش‌های جدید استفاده شده و از نیروهای داوطلب زیر مجموعه دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت استفاده شده است. در این زمینه از حضور دانش آموزان و نقش آنها در انتقال مفاهیم بهداشتی به دانش آموزان دیگر و همچنین به سایر اعضای خانواده‌شان نیز بهره گرفته شده که بسیار هم اثربخش بوده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: ما هرگونه افزایش موارد بیماری‌های واگیر را نوعی هشدار تلقی می‌کنیم؛ چراکه بیماری‌ها بی‌تردید تهدیدی برای سلامت مردم کشور هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63012s, 19q