رابطه افزایش فعالیت فیزیکی و کاهش خطر مرگ در پیری

۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 148057

سلامت نیوز: ورزش و فعالیت بدنی عامل مهمی در افزایش عمر در بین مردان است.

به گزارش مهر براساس مطالعات جدید منتشر شده در ژورنال پزشکی- ورزشی بریتانیا، ورزش به مدت نیم ساعت در ۶ روز هفته، خطر مرگ را در بین مردان سالمند ۴۰ درصد کاهش می دهد.

براساس مطالعه فوق که در کشور نروژ انجام شده، ۱۵۰۰۰ پیرمرد که بین سال های ۱۹۲۳ و ۱۹۳۲ به دنیا آمده بودند از سال ۱۹۷۲ تحت بررسی سلامت قرار گرفتند.

در این بررسی، داده هایی در مورد قد، وزن، کلسترول، فشار خون، وضعیت استعمال دخانیات و سطح فعالیت فیزیکی در مورد افراد شرکت کننده تهیه شد. این افراد براساس سطح فعالیت فیزیکی تقسیم بندی شدند:

بی تحرک: تماشای تلویزیون یا خواندن

فعالیت سبک: پیاده روی یا دوچرخه سواری حداقل ۴ ساعت در هفته

فعالیت متوسط: تمرین های ورزشی رسمی، فعالیت های سنگین باغبانی به مدت ۴ ساعت در هفته

فعالیت شدید: تمرینات ورزشی سخت یا ورزش های رقابتی چندین بار در هفته

فعالیت ۱ ساعتی در هفته با کاهش خطر مرگ و میر مرتبط است

با تجزیه و تحلیل داده ها، محققان این مطالعه نشان دادند که فعالیت بدنی سبک به مدت کمتر از ۱ ساعت در هفته، تاثیری بر کاهش با خطر مرگ ، ندارد. این در حالی است که فعالیت بدنی بیش از ۱ ساعت در هفته با کاهش ۳۲-۵۶ درصدی خطر مرگ در ارتباط است.

بر اساس این مطالعات فعالیت های بدنی شدید با کاهش خطر ۲۳-۳۷ درصدی مرگ، در ارتباط است. مردانی که فعالیت های بدنی متوسط تا شدید داشتند به طور متوسط ۵ سال بیشتر از مردان کم تحرک زندگی کردند.

محققان معتقدند تفاوت های موجود در نتایج پژوهش های انجام شده بین افراد کم تحرک و فعال، حتی در سن ۷۳ سالگی، بسیار قابل توجه است و باعث می شود پیرمردان تشویق به افزایش فعالیت بدنی خود شوند. قابل توجه است که تنها با یک تغییر ساده در سبک زندگی می توان ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری های سلامتی را بشدت کاهش داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15595s, 19q