ژن عامل نوعي بيماري پوستي مزمن شناسايي شد

۱۳۸۷/۱۱/۰۹ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 14806
ژن عامل نوعي بيماري پوستي مزمن شناسايي شد
به گفته اين پژوهشگران؛ ژن مزبور نقش عملكرد مهمي در ابتلا و پيشرفت نوعي بيماري پوستي موسوم به پسوريازيس(داءالصدف) ايفا مي‌كند.

اين تحقيق از سوي پژوهشگران انستيتو ژنوم سنگاپور و دانشگاه پزشكي آنهوي در چين صورت گرفته و نتايج جالب توجهي براي محققان داشته است.

اين محققان گروه بزرگي از مبتلايان به بيماري پسوريازيس(داء الصدف) را مورد مطالعه و آزمايش قرار داده و نوعي نسخه ژنتيكي موسوم به «مجموعه ژني LCE» را شناسايي كردند. گفته مي‌شود كه اين نسخه ژني مي‌تواند در بدن انسان يك ديوار محافظ در برابر اين بيماري پوستي مزمن ايجاد كند. پسوريازيس بيماري مزمن و غير واگيردار است كه مشخصه آن زخم‌هاي ملتهب پوشيده با پوسته‌هاي نقره‌اي – سفيد حاصل از پوست مرده است. گاهي شدت بيماري آنقدر خفيف است كه بيمار اصلا از ابتلا به آن آگاه نيست و گاهي آنقدر شدت پيدا مي‌كند كه نواحي گسترده‌اي از بدن را در بر مي‌گيرد.

محققان مي‌گويند؛ مي‌توان حتي شديدترين نوع اين بيماري را در كنترل درآورد. اين بيماري يك تا دو درصد از كل جمعيت جهان را مبتلا مي‌كند.

به گفته پژوهشگران؛ علت بيماري هنوز ناشناخته است اما عوامل وراثت نقش مهمي در ابتلا دارد. با اين حال تحقيقات جديد به وجود نوعي اختلال در فعاليت گلبولهاي سفيد در خون اشاره دارد كه مي‌تواند عامل بروز فرايند التهاب در پوست باشد و موجب افزايش سرعت پوسته ريزي شود. بيشترين علت عود بيماري در افرادي است كه هيجانات و استرس را كمتر تحمل مي‌كنند.

هم چنين عفونت يا مصرف برخي از داروها مي‌تواند موجب شدت بيماري شود. شايع‌ترين علامت بيماري به صورت برجستگي‌هاي كوچك قرمز رنگ است كه به تدريج بزرگ تر شده و سطح آن پوسته پوسته مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.88289s, 19q