کشیک فروشی غیرقانونی است

عدم برخورد جدی با پدیده کشیک فروشی

۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 148084
عدم برخورد جدی با پدیده کشیک فروشی

سلامت نیوز: خريد و فروش كالا و خدمات جزو رفتارهاي روزمره همه افراد است اما اين روزها نوع جديدي از خريد و فروش سر و صدا به پا كرده است و حتي كار به هشدار برخی مقامات بلندپايه هم رسيده است. رزيدنت‌ها و انترن‌هاي پزشكي كشيك‌هاي آموزشي خود را به ‌دلايل متعددي به فروش مي‌رسانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،شيوع اين اپيدمي خطرناك در نظام پزشكي كشور باعث شد چند روز پيش وزير بهداشت در سخنراني خود با انتقاد شديد از كشيك‌فروشي و عدم حضور دستياران و رزيدنت‌ها در بخش‌ها و اتاق عمل خطاب به روساي دانشگاه‌ها و معاونان آموزشي بگويد: «اين تقصير شماهاست و صراحتا مي‌گويم اگر به اين مشكلات رسيدگي نكنيد واقعا ظلم كرده‌ايد.»

بازار فروش كشيك‌ها داغ است به‌حدي كه با قدم گذاشتن به يكي از اين بيمارستان‌ها و نشستن در جمع‌هاي دانشجويان پزشكي به راحتي و بدون هيچ كنكاش خاصي مي‌توان صحبت‌هاي زيادي پيرامون اين پديده شنيد. فرزاد يك رزيدنت پزشكي كه خود چند باري به خريد و فروش نوبت دست زده است مي‌گويد: ما معمولا بين خودمان هماهنگ مي‌كنيم.

چند بار نوبت‌هايم را فروخته‌ام ولي بيشتر خريدار نوبت بوده‌ام. بعضي اوقات مشكلاتي پيش مي‌آيد كه فرد نمي‌تواند سر كشيك حاضر شود و به همين دليل آن را مي‌فروشد. قيمت نوبت‌ها در ايام مختلف فرق مي‌كند. اما قيمت‌ها معمولا بين 200 تا 400 هزار تومان است.

البته در شرايط خاص سابقه فروش يك ميليوني هم داشته‌ايم. بسته به اينكه در روز تعطيل يا روزهاي معمولی باشيم قيمت‌ها فرق مي‌كند. گران‌ترين قيمت‌ها معمولا به زمان تعطيلات عيد برمي‌گردد.

با اينكه در سال‌هاي اخير سروصداي اين ماجرا بسيار بالا گرفته و اين كيشك‌فروشي‌ها بسيار مورد انتقاد بوده است اما هنوز اقدام جدی براي برخورد با متخلفان صورت نگرفته است.


كشيك‌فروشي علني
با اينكه در سال‌هاي اخير سروصداي اين ماجرا بسيار بالا گرفته و اين كيشك‌فروشي‌ها بسيار مورد انتقاد بوده است اما هنوز اقدام جدی براي برخورد با متخلفان صورت نگرفته است. خبرهايي مبني بر اجراي آيين‌نامه قانوني يا نظارت بيشتر منتشر مي‌شود ولي ظاهراً در عمل خبري از اجراي هيچ‌كدام از آنها نيست. به صورت علني كشيك‌فروشي درحال تبديل شدن به يك حرفه است كه اتفاقا درآمدهاي آن هم روزبه‌روز بيشتر مي‌شود.

علي 28 ساله يك انترن پزشكي است. وقتي از او درباره خريد و فروش كشيك‌ها سوال مي‌كنيم با لبخند مي‌گويد: مگر دانشجوي پزشكي پيدا مي‌شود كه براي يك بار هم كه شده اين كار را نكرده باشد! بارها شاهد خريد و فروش كشيك بوده‌ام. من خودم خريدار كشيك‌ها هستم. من از شهرستان به تهران آمده‌ام و چون وضع مالي خانواده‌ام زياد خوب نيست براي همين معمولا نوبت‌هاي بچه‌ها را مي‌خرم و نوبت آنها را كشيك مي‌مانم. به نظر من اين نوبت‌ها جنبه آموزشي كمي دارند و اگر فردي آنها را هم نرود چيز زيادي از دست نمي‌دهد.

براي همين معمولا افرادي هم كه نوبت‌هاي خود را مي‌فروشند زياد ضرر نمي‌كنند. او درباره نظارت‌ها مي‌گويد: اين كار غيرقانوني است اما نظارت خاصي بر آن صورت نمي‌گيرد. خيلي كم پيش آمده كه با افراد متخلف برخورد سنگيني شود. معمولا يك توبيخ كتبي براي فرد مي‌آيد يا نزد مدير گروه احضار مي‌شود و يك تذكر دريافت مي‌كند. حتي خيلي كم پيش آمده كه از افراد نمره كم شود.


كشيك‌فروش در آينده طبيب خوبي نمي‌شود
اين كشيك‌ها جنبه آموزشي دارند و فرد را براي حرفه پزشكي آماده مي‌كنند. عدم حضور فرد در اين كشيك‌ها در درازمدت بر كارآمدي نظام پزشكي كشور تاثير منفي مي‌گذارد. فردي كه اين دوران آموزشي را طي نكرده است نمي‌تواند طبيب خوبي باشد و در درمان بيماران موفق عمل نمي‌كند. رئيس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی ايران درباره رواج پديده فروش كشيك‌هاي آموزشي مي‌گويد: اين مشكل فقط معطوف به زمان حاضر نيست.

اين كشيك‌ها جنبه آموزشي دارند و فرد را براي حرفه پزشكي آماده مي‌كنند. عدم حضور فرد در اين كشيك‌ها در درازمدت بر كارآمدي نظام پزشكي كشور تاثير منفي مي‌گذارد.

دانشجوياني كه سال آخر دوران دانشجويي هستند و به عنوان انترن در بيمارستان‌ها حضور دارند و رزيدنت‌هايي كه درحال طي دوران آموزشي تخصص هستند، نوبت‌هاي آموزشي خود را به ديگران مي‌فروشند. اين افراد ممكن است به‌دليل پولدار بودن يا به‌دليل اينكه در جاي ديگري كار مي‌كنند كه پول بيشتري به آنها مي‌دهند نوبت‌هاي خود را بفروشند. يكسري از افراد هم ممكن است به‌دليل احتياج داشتن به پول يا به‌دليل علاقه‌مندي اين نوبت‌ها را بخرند و جاي فروشندگان كشيك‌ها در بيمارستان بمانند

. ايرج خسرونيا مي‌افزايد: فردي كه نوبت‌هايش را مي‌فروشد از نظر يادگيري و آموزشي از ديگران عقب مي‌ماند. وقتي كه فارغ‌التحصيل شد، نمي‌تواند مانند بقيه پزشكان كار كند و در خدمت به مردم موفق نيست.

اين مشكل منع قانوني خاصي ندارد ولي روساي بيمارستان‌ها بايد برخورد جدي با اين تخلف داشته باشند و نظارت‌هاي خود را افزايش دهند. او ادامه مي‌دهد كه اين پديده روي آموزش خود فرد هم تاثير مي‌گذارد. او در آينده طبيب خوبي نمي‌شود و سلامت بيماران را به خطر مي‌اندازد و نمي‌تواند به آنها كمك كند.

مديريت و نظارت جدي در اين زمينه لازم است
يك عضو كميسيون بهداشت مجلس هم در اين مورد مي‌گويد: كشيك‌فروشي ممنوع است. در دوران انترني و رزيدنتي افراد ملزم هستند كه كشيك‌هاي آموزشي‌شان را در بيمارستان‌ها حضور داشته باشند. فرد ديگري نبايد جاي افراد كشيك دهد اگر موردي هم پيش بيايد كه فرد نتواند موقع كشيك در بيمارستان باشد فقط با اجازه مدير گروه حق جابه‌جايي با فرد ديگري را دارد. در بعضي از مقاطع مانند نزديك شدن ايام امتحانات اين كشيك‌فروشي‌ها رواج بيشتري پيدا مي‌كند.

عبدالرحمان رستميان ادامه مي‌دهد: اين كشيك‌ها جزو آموزش افراد هستند و آنها را براي كار آماده مي‌كنند. براي پيشگيري از اين تخلفات لازم است كه مدير گروه، رئيس بخش و رئيس بيمارستان برخورد جدي با اين افراد داشته باشند. اگر مديريت كنند چنين اتفاقاتي نمي‌افتد. وزير بهداشت هم چند وقت پيش نسبت به اين موضوع واكنش نشان داده بود و به مسئولان در اين زمينه هشدار داده بود كه برخورد جدي داشته باشند. او مي‌افزايد: جلوگيري از اين كار و كنترل آن كار سختي نيست.

اگر نظارت‌ها بيشتر شوند و برخورد‌هاي جدي‌اي با اين افراد متخلف شود شاهد تكرار دوباره اين موضوع نخواهيم بود. چون اين افراد براي گرفتن مدرك به دانشگاه وابسته هستند به راحتي مي‌توان با برخورد جدي جلوی آنها را گرفت. رستميان مي‌گويد: در اين زمينه قوانين و آيين‌نامه‌هاي لازم وجود دارند و احتياج به وضع قانون جديدي نيست.

فقط لازم است كه به قوانين موجود عمل شود تا جلوي اين تخلف گرفته شود. دوره آموزشي افراد نبايد كم و زياد شود. زيرا اين دوره آموزشي در عملكرد آينده افراد تاثير دارد. افرادي كه اين دوران آموزشي را طي نكرده باشند، نمي‌توانند در آينده دكتر خوبي شوند و سلامت بيماران را به خطر مي‌اندازند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42802s, 19q