پاسخ معاون وزیر آموزش و پرورش به انتقاد دیگر کارمندان دولت

حقوق معلمان کم است یا ساعت کاری آنها؟

۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 148122

سلامت نیوز: معاون وزیر اموزش و پرورش در پاسخ به انتقاد کم بودن ساعت کار معلمان می گوید: دوستانی که این انتقاد را دارند به این جنبه توجه ندارند که معلم فقط سرکلاس کار ندارد و بیرون از کلاس هم باید طرح درس تهیه کند، مطالعه داشته باشد که زمان می برد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، معیشت معلمان همواره دغدغه وزاری آموزش و پرورش بوده است. موضوع معیشت معلمان در مناسبت‌های مختلف از جمله روز معلم و شروع سال تحصیلی و ... در سخنرانیهای خود اعلام می کنند و حتی برخی از منتقدان آن را دستمایه شعار انتخاباتی وزرا می دانند. در دولت قبل هم حمیدرضا حاجی بابايی در آخرین سال وزارت خود تاکید کرد که "معلم نبايد دغدغه معيشت داشته باشد و معلمان قشر تاثیرگذاری در جامعه هستند و باید در حوزه معیشتی هیچ دغدغه ای نداشته و با خیال آسوده به کلاس درس بروند. چطور است اگر كت و شلوار براي يك معلم باشد مي گويند از كجا آورده اما اگر براي فرد ديگري باشد مي گويند حق او است."

پس از او، زمانی‌که علی اصغر فانی سرپرست آموزش و پرورش شد یکی از برنامه های خود را ساماندهی نیروی انسانی عنوان کرد که از آن طریق معیشت معلمان نیز بهبود پیدا می کند. از این رو فانی در جلسه رای اعتماد خود بهبود وضعیت معیشت معلمان را برنامه مهم خود عنوان کرد.

او همواره به موضوع معیشت معلمان اشاره می‌کند: "از روزی که مسئولیت در این وزارتخانه را پذیرفتم به دنبال بهبود وضعیت معیشتی معلمان بودم و معتقدم که همکاران فرهنگی نقش مؤثری در تعلیم و تربیت ایفا می‌کنند و در صف مقدم جبهه تعلیم و تربیت قرار دارند و در همین راستا تلاش‌هایی برای بهبود وضعیت معیشتی معلمان انجام داده‌ایم و این تلاش‌ها ادامه دارد."

طرح بهبود معیشت مردم

سرانجام امسال پس از سالها وعده طرح رتبه بندی معلمان از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد (اینجا) که هرچند تاکید اولیه طراحان طرح، بهبود کیفیت آموزش و پرورش است اما از آنجایی که قرار است با اجرای آن به حقوق معلمان از 150 تا 600 هزار تومان اضافه شود از این روز این جنبه از آن بیشتر پررنگ شده است.

ساعت کاری کم است یا زیاد؟

به نظر می رسد، آنچه که سبب شده تا وزرای آموزش و پرورش نسبت به معیشت معلمان حساس باشند و اولویت خود را این موضوع اعلام کنند، گلایه هایی بوده که خودشان همیشه داشتند. آنها از حقوق کم خود نسبت به سایر کارمندان دستگاههای دولتی اعتراض دارند و در گردهمایی ها و تحصن های خود آن را اعلام می کنند، درمقابل کارمندان دولتی سایر دستگاه ها هم ساعت کاری آنها را با خودشان مقایسه می کنند و آن را مناسب می دانند. مثلا محمد در این باره می گوید که :" آیا بقیه کارمندان دولت با 44 ساعت کار و 800 هزار تومان حقوق آدم و یا ایرانی نیستند؟ به خدا بس کنید."

و یا اینکه برخی هم نسبت به تعطیلی زیاد معلمان اعتراض دارند. مثلا علی می گوید:" اگر من حقوقم 100 هزار تومان از شما بیشتر است اما تابستان سرکار هستم و تعطیلی عید هم ندارم.

در پاسخ به این سوالها، سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به خبرآنلاین می گوید: میانگین حقوق دریافتی معلمان ممکن است از سایر کارکنان دولت کمتر نباشد اما چیزی که در آموزش و پرورش همیشه معلمان ما را ناراحت کرده این است که در دستگاههای دیگر مزایای جانبی داریم و آنها ندارند. البته این مزایا در حکم نمی آید و ممکن است که عدد حکمی که من دارم با حکم یک کارمند دیگر یکسان باشد اما یکسری مزایایی را شما می گیرید که معلم ندارد مثل حق ایاب و ذهاب، ناهار، حق مسکن و بدی آب و هوا و کمکهای رفاهی.

او در پاسخ به تعطیلات زیاد معلمان می گوید: دوستانی که این انتقاد را دارند به این جنبه توجه ندارند که معلم فقط سرکلاس کار ندارد و بیرون از کلاس هم باید طرح درس تهیه کند، مطالعه داشته باشد که زمان می برد.

با این‌حال درصد کمی از معلمان به این شیوه کار می کنند. او اما می گوید: مگر فقط باید به ارتشی‌ها در زمان جنگ حقوق داد؟ یک نظامی در زمان غیر نظامی خودش را به روز نگه می دارد تا در جنگ از توانش استفاده کند. یک معلم هم باید خودش را آماده کند تا بتواند پاسخ دانش آموز را بدهد. ما به لطف خدا به سمتی می رویم که در معلمان این شرایط را به وجود آوریم.الان خود معلمان به ما می گویند حداقلی که ما بتوانیم زندگی روزمره داشته باشیم و دغدغه معیشتی نباشد را بدهید ما تابستان هم در مدرسه آموزش ضمن خدمت می بینیم و طرح درس می نویسیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22533s, 19q