فناوری، قدرت تمرکز انسان را کمتر از ماهی قرمز کرده است

۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 148137

سلامت نیوز: یک مطالعه نشان می دهد که میانگین دامنه توجه ( تمرکز) انسان ها به هشت ثانیه رسیده است که از متوسط دامنه توجه ماهی های کوچک قرمز کمتر است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری شرکت اینترنتی مایکروسافت، محققان شرکت مایکروسافت در یک مطالعه که شامل ترکیبی از نظرسنجی ها و بازی های ذهنی بود اثر فناوری تلفن همراه را بر دامنه توجه انسان ها مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه نشان داد که دامنه توجه انسان ها در حال کوتاه شدن است و محققان علت این موضوع را بیشتر از هر چیز استفاده از تجهیزات الکترونیک و رسانه های مختلف می دانند.
در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه وسترن انتاریو کانادا به سفارش شرکت آمریکایی مایکروسافت انجام شد بیش از 100 داوطلب کانادایی به پرسشنامه ها پاسخ دادند و برای بررسی کیفیت دامنه توجه بازی های شناختی انجام دادند.

محققان از افراد مورد مطالعه در حین پاسخ دادن به پرسشنامه ها و انجام بازی های ذهنی نوار مغز یا انسفالوگرام گرفتند. نوار مغز یک روش غیر تهاجمی برای ثبت فعالیت مغز است.

نتایج این مطالعه نشان داد که متوسط دامنه توجه بزرگسالان در عصر اطلاعات اکنون به هشت ثانیه رسیده است این در حالی است که در سال 2000 این دامنه توجه 12 ثانیه بود.
با این حساب دامنه توجه انسان یک ثانیه کوتاهتر از دامنه توجه ماهی گلی است.

محققان نوشتند: اهالی کانادا که زندگی دیجیتالی تری دارند برای متمرکز کردن توجهشان در محیط هایی که لازم است تلاش می کنند. یعنی دیگر نمی توانند بیشتر از ۸ ثانیه بصورت مداوم بر روی موضوعی تمرکز کند.

اما این مطالعه در عین حال نشان داد، کاربرانی که به اندازه زیادی از فناوری استفاده می کنند عملکرد بهتری در انجام چند کار دارند.

محققان گمان می کنند که برخورداری از یک دامنه توجه اندکی کوتاه تر می تواند پاداشی برای مغز باشد که خود را بهتر به استفاده از منابع چندگانه اطلاعات و سرگرمی تطبیق دهد.اما این اطلاعات بدان معنی نیست که مغز انسان کاملا تغییر کرده است.

بروس مورتون یک محقق مغز در موسسه مغز و ذهن دانشگاه وسترن انتاریو کانادا می گوید: این اطلاعات تنها نشان می دهد که انسان اکنون به طرز متفاوتی در حال استفاده از مغز خود هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19739s, 19q