ديابت، الکل، چاقي و دخانيات ريسك سرطان را افزايش مي‌دهند

۱۳۸۷/۱۱/۰۹ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 14814
ديابت، الکل، چاقي و دخانيات ريسك سرطان را افزايش مي‌دهند
گروهي از محققان مرکز تحقيقات سرطان دانشگاه شهيد بهشتي در اين بررسي آورده اند: مصرف فيبر، ريسک سرطان کلون و رکتوم را تا 40 درصد کاهش مي دهد. همچنين مصرف اسيد فوليک، ويتامين B6، کلسيم، منيزيم و آنتي اکسيدان ها تا 40 درصد از ابتلا به سرطان کلون و رکتوم جلوگيري مي کند.

سرطان کلون و رکتوم يک بيماري خطرناک ولي قابل پيشگيري مي باشد که دومين سرطان شايع در مردان و سومين سرطان شايع در زنان است.

همچنين بيماران ديابتي بويژه افرادي که انسولين دريافت مي کنند 30 درصد بيش از افراد سالم به سرطان کلون و رکتوم مبتلا مي شوند زيرا انسولين يک محرک رشد سلول تومور کلون است.

نتايج اين بررسي نشان مي دهد: وقوع اين سرطان تحت تاثير فاکتورهاي ژنتيکي و محيطي است. عوامل خطرزاي اين بيماري با بالا رفتن سن افزايش مي يابد. به طوري که يکي از شايعترين سرطان ها در افراد سالخورده است که علايم آن اغلب بتدريج ظاهر مي شود.

سن بيشتر بيماران مبتلا به سرطان کلون و رکتوم بالاي 50 سال است و در افرادي با سابقه مثبت خانوادگي و بستگان درجه يک که قبل از 55 سالگي مبتلا شده اند احتمال بروز بيشتري وجود دارد.

همچنين ريسک ابتلا به سرطان کولون و رکتوم در مبتلايان به پوليپ، بيماري هاي التهابي روده يا کوليت اولسراتيو بيشتر از افراد سالم است.

تغيير نگرش در رفتار و زندگي شامل عدم مصرف دخانيات و الکل، رژيم غذايي مناسب و سرشار از سبزيجات و ميوه ها، حفظ مناسب وزن بدن، ورزش و فعاليت فيزيکي منظم که با افزايش متابوليسم بدن، از چاقي جلوگيري مي کند و همچنين باعث پيشگيري از سرطان کلون و رکتوم مي شود.

مطالعات اپيدميولوژي نشان مي دهد که بيشتر بيماري ها از جمله سرطان ها با تغيير در شيوه زندگي و رفتار قابل پيشگيري هستند.

براساس پيشنهاد محققان اين تحقيق، غربالگري در اشخاص داراي سابقه مثبت خانوادگي، باعث تشخيص زودهنگام و درمان بيماري مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70409s, 18q